Аналітика

Російські дезінформаційні потоки для західних сусідів України

Навігація та корисні матеріали

Пропаганда російського шизо-фашистського (за визначенням історика Тімоті Снайдера) режиму продовжує інформаційні атаки на Європу. Насамперед на західних сусідів України, які з власного гіркого досвіду знають, що таке Росія. 

Моніторинг Ukraine War Disinfo Working Group, що є в розпорядженні Центру стратегічних комунікацій, відстежив деструктивні ідеї та наративи, які поширювала Росія на сусідні країни 5 – 11 вересня. 

Переважали меседжі про те, що насправді не Росія напала на Україну, а США воює з Росією в Україні, що санкції більше б’ють по Заходу і від цього через енергетичну кризу страждатимуть «звичайні європейці», про яких не піклуються еліти та уряди цих країн. 

І, звісно, проросійські сайти або пабліки в соцмережах нічого не розповідали про успішний контрнаступ України на Харківщині. 

У цьому матеріалі ми розглянемо приклади роботи дезінформації у згаданий період в таких країнах як Чехія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Білорусь і Болгарія.

Чехія

В цій країні пропагандистські ЗМІ зосередилися на розповсюдженні фейків про високі українські втрати. Це була головна реакція у відповідь на успіхи ЗСУ. Якщо про перемоги українців і згадували, наприклад, про затоплення крейсера «Москва», то російська дезінформація подавала це як дії, за якими стоять США.

Пропаганда також закидала тези про те, нібито Чехія та Балтійські держави є основними країнами, які розпалюють війну. Цей наратив народився з перекрученого тлумачення слів президента Франції Макрона і отримав широке поширення на платформах дезінформації та в соціальних мережах.

Продовжувалась розкрутка теми енергетичної кризи з прив’язкою до внутрішньої політики, а також антиросійських санкцій. Можна припустити, що ця тенденція триватиме й надалі.

З’явився новий наратив, який виправдовує напад Росії на Україну. Дезінформатори апелюють до Статуту ООН, який нібито давав Росії право нападати на будь-яку державу, якщо там є «фашисти».

Також в Чехії був зафіксований конспірологічний наратив. Такі періодично множить пропаганда, щоб за інформаційним шумом приховати злочини Росії. Згідно з новою «казкою» все керівництво НАТО було відправлене у відставку і замінене Мальтійським лицарським орденом. Це є частиною ширшого  кремлівського підходу з демонізації Заходу і представлення НАТО ледь не сатанинською організацією. Нагадаємо, що російська пропаганда вже розповсюджувала конспірологію в Чехії про те, що за війною та COVID стоїть фармацевтична мафія. Ще один з наративів, який раніше був зафіксований, зокрема в Україні та Польщі, розповідає, що війна є наслідком реалізації Ізраїлем проєкту «Новий Єрусалим» для колонізації півдня України та організації тут нового державного утворення. 

Литва

Дезінформаційні повідомлення були спрямовані здебільше на підрив суспільної довіри до литовського уряду. А також, що показово, ключових ЗМІ. 

Потрібно зазначити, що дискредитація авторитетних медіа, є інструментом, який допомагає Кремлю підривати демократії зсередини. Адже коли зникають моральні авторитети, серед людей поширюється думка, що «нікому не можна вірити, всі брешуть, особливо медіа», і так легше просувати дезінформаційний наратив, про змову «злочинної еліти, уряду, світової закуліси» та піддатися обману, що лише, альтернативні ЗМІ (які насправді створені Кремлем) говорять правду. 

В Литві поширювалися такі «ідеї»: всі ЗМІ брешуть, влада використовує війну в Україні для встановлення диктатури, вся Україна корумпована, влада Литви підтримує українців, в той час, як литовські громадяни бідують.

В момент українського контрнаступу пропаганда писала про Запорізьку АЕС. А також звинувачувала Захід у використанні України для ведення війни з Росією.

Поширювалась паніка, що ситуація на енергетичному ринку, а саме тарифи на електроенергію, є катастрофічною. Мовляв, це стало наслідком політики уряду. Націоналістична політична партія «Nacionalinis susivienijimas» підсвітила цю тему, провівши акцію протесту проти «знищення державного енергетичного сектору».

Польща 

Російська пропаганда традиційно намагалася «зіштовхувати лобами» Польщу та Україну, нацьковувати поляків та українців, зокрема, навколо теми УПА. Сам наратив був відносно новий і несподіваний, а саме: звинувачення польської влади в тому, що вона, начебто,  «співчуває/визнає УПА». Цей меседж поширювали праві групи та прокремлівські пабліки. Основна фігура, яка за цим стояла, Гжегож Браун (Grzegorz Braun), є обличчям кампанії «СТОП українізації Польщі».

Історії, які дискредитують переселенців з України, залишаються серед основних наративів Кремля в Польщі. 

Наприклад, в одному з матеріалів розповідається, що міські правоохоронці затримали агресивного та небезпечного українця. Або, що українські цигани вимагають соціальну допомогу в Польщі, з якою потім повертаються в Україну. 

В одній зі статей поширювався шокуючий конспірологічний наратив про те, що українські терористи та вчителі змовились використовувати дітей за кордоном для торгівлі органами. 

Проросійські майданчики також поширювали різноманітні відео з метою дискредитації українців, зокрема: з піснею, в якій висміювався збір коштів на дрон для української армії, відео з погромом ромів, яке мало засвідчити, що українці – нацисти, а також відео, на якому начебто українські військові демонстрували нацистські символи. 

Також просувався меседж про те, що деякі бізнес-кола в Україні заробляють на війні, і саме тому війна все ще триває.

 Румунія

В Румунії було зафіксовано традиційне просування меседжів проти Заходу та проти антиросійських санкцій. Як це часто буває, свої злочини росіяни проєкують на США. Мовляв, війна в Україні – це продовження імперіалізму Америки та геноцидів, які вона вчинила в Югославії та Сирії. Розповсюджувалися меседжі про те, що саме Захід веде війну з Росією, і що Росія нічого не втратила, тоді як Захід на порозі поразки. 

Навіть під час українського контрнаступу пропаганда стверджувала, що Росія виграє війну. 

Антиросійські економічні санкції маніпулятивно називалися контрпродуктивними. При цьому стверджувалося, що саме США змусили країни ЄС запровадити санкції і що європейці начебто не поділяють цю політику. Розповсюджувався меседж, нібито євразійські лідери чутливіші до громадської думки, на відміну від  «так званого демократичного Заходу».

Одна з новин маніпулятивно стверджувала, ніби три американські компанії володіють 28% орних земель України. Це повторення наративу,  який поширювався в Румунії під час вступу до ЄС, мовляв, тепер більшість активів у цій країні належатиме іноземцям.

Словаччина 

Останнім часом, коли політичний баланс у країні стає дедалі крихкішим, дезінформація продовжує атакувати уряд в контексті війни, звинувачуючи, що той перебуває під контролем США. Антиамериканізм йде поряд із євроскептицизмом. Стверджується, що Захід та США, які ведуть цю війну в Україні, не готові до мирних переговорів.

«Енергетична криза» та інші «негативні побічні ефекти» антиросійських санкцій й надалі залишаються в центрі уваги. Голосно лунають повідомлення на кшталт: «політика уряду змушує нас усіх замерзнути» або «санкції роблять Росію сильнішою, а нас слабшими».

Білорусь

Проросійські ресурси в Білорусі розповідали, що Польща готується здійснити наступальні військові дії на білоруському напрямку.

Цього тижня в дискурсі моніторингових прокремлівських медіа Білорусі переважала економічна тема. Пропагандисти зосереджувалися на нібито катастрофічно руйнівних наслідках санкцій для європейської економіки, на тому, що західні громадяни не підтримують санкції проти Росії та наголошували на протестах у Європі – в Чехії, Франції та Німеччині.

Болгарія

Російська пропаганда, як завжди, вдавалася до антизахідної та антиамериканської риторики. Знову сплив наратив про біолабораторії США, в яких, начебто, експериментують з холерою та чумою. Інші тези:  Росія «звільнила» Донбас і Крим, Україна не має шансів повернути Крим або навіть відновити контроль над Енергодаром у Запорізькій області, а ЄС, насправді, провальний проєкт.

В одному з матеріалів автор  розповідає, що МАГАТЕ двічі образило Зеленського і тому нова тактика Києва полягає в тому, щоб школи та вчителі… стали цілями військових. Ось така дивна логіка для того, щоб показати українців терористами, знявши відповідальність зі справжніх злочинців. 

В Болгарії в прокремлівському ЗМІ також було зафіксовано наратив про «жахливих» українських біженців.  Автор матеріалу стверджував, що болгарський рятувальник загинув, намагаючись врятувати двох українок, які начебто перебували під впливом наркотиків та алкоголю, і яких вже рятували до того кілька разів. 

З наближенням виборів різко загострилася критика ЄС і політики нинішнього уряду. «ЄС слабкий і скоро розпадеться» – стверджує пропагандистський наратив, який спекулює на проблемі повільності процедур і узгоджень в цій організації. Як і в інших країнах, йшлося про енергетичну тематику і про те, що Європа замерзне без Росії.

Отже, як бачимо, кремлівська пропаганда продовжує спроби перекласти відповідальність на США за свою злочинну війну. А також намагається налякати людей холодною зимою та підірвати довіру до урядів, які допомагають Україні, щоб вплинути на їхню зміну. При цьому дискредитуються не лише уряди, а часом і ЗМІ, щоб внести хаос в суспільство. Постійними завданнями росіян лишаються дискредитація українців на побутовому рівні та спроби переконати аудиторію в тому, що Україна не зможе виграти в війні. 

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Медіаверсія статті на сайті 24 Каналу

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: