Навігація та корисні матеріали
- Імунітет Путіна – не завада Спецтрибуналу
- Диверсанти РФ «працюють» за кілька сотень євро
- Загроза ГРУ Європі: від стікерів до вбивств
- Навіщо Москва все частіше говорить про «євронацизм»
Імунітет Путіна – не завада Спецтрибуналу
Путін таки визнав, що Росія б’є по цивільних об’єктах в Україні, коментуючи удар по Сумах, де загинули 35 осіб. Диктатор повторив «виправдувальний» меседж, що в конгрес-центрі Сумського державного університету нібито відбувалося нагородження «тих, хто скоїв злочини в Курській області».
«Що стосується пропозиції не бити по об’єктах цивільної інфраструктури, з цим треба розібратися», — пообіцяв Путін.
НАСПРАВДІ, до цієї заяви Кремль взагалі заперечував той факт, що російська армія б’є по цивільних об’єктах в Україні. Ну а поки Путін обіцяє «розібратися», окупанти послідовно завдали ударів по Марганцю, Одесі, Запоріжжю, Харкову, Києву та інших українських містах.
Подібні кричущі (й головне — демонстративні) злочини не залишились поза увагою Європи. Проєкт Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України готовий і чекає на політичне схвалення. Його неофіційно називають «трибуналом для Путіна», він працюватиме в Гаазі.
Але Путіна не судитимуть, принаймні, поки він «президент РФ». Те саме стосується голови уряду Мішустіна та очільника МЗС Лаврова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Без терміну давності. 15 головних запитань про воєнні злочини
Однак проти вищого керівництва РФ і можливо, Білорусі в рамках Спецтрибуналу вестимуть розслідування — для цього імунітет не перешкода. У результаті може бути підготовлено обвинувальний висновок, хоча висунути обвинувачення і видати ордер на арешт суд не зможе до зняття з них недоторканності, повідомило DW.
У справі мають фігурувати близько двох десятків чиновників РФ зі списку, складеного Києвом. Трибунал зосередиться на високопоставлених політичних і військових лідерах, відповідальних за планування, підготовку, ініціювання та здійснення злочину агресії проти України.
Так, жорна міжнародного правосуддя мелють повільно, але як відомо, невпинно.
Диверсанти РФ «працюють» за кілька сотень євро
Цього тижня директор Військового розвідуправління Нідерландів Пітер Рейсінк заявив, що Росія здійснила спробу кібератаки з метою захоплення контролю над системою держслужби. За словами Рейсінка, атаку вдалося відбити, але це тривожний прецедент.
НАСПРАВДІ, «гібридна війна — це і є російська ідеологія, а також індустрія, в якій за державні гроші конкурують різні гравці – від олігархів до спецслужб», — заявив у Європарламенті відомий журналіст-розслідувач Христо Грозєв.
За його словами, російські диверсанти готові працювати в ЄС за кілька сотень євро. Він навів перелік методів, які РФ застосовує в гібридній війні: йдеться не лише про шпигунство, а й про диверсії, кібератаки, «зрежисований хаос». Москва задіює для цього тисячі людей, серед яких екс-співробітники ФСБ, члени злочинних угруповань, вихідці з ТОТ України з кримінальним минулим тощо. Новітня загроза — вербування в Європі через соцмережі «роздрібних диверсантів», які виконують завдання за кілька тисяч або навіть сотень євро.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як privet bot шукає у Європі російських диверсантів
Паралельно Кремль спонсорує кампанії політичного впливу та дезінформації, особливо перед виборами в ЄС і країнах спільноти. «Росія активно маніпулює нашим політичним ландшафтом. Це не новина, тепер ця діяльність стала повсюдною», — наголосив Грозєв.
Що стосується російських кібератак, вони частіше націлені на медичні заклади, систему водопостачання і транспортні вузли. Їхня мета — порушити роботу критично важливих служб і посіяти хаос. Війна в цифровому просторі ведеться також проти європейського авіасполучення.
Таким чином, Москва прагне підірвати віру європейців у демократію, шляхом створення хаосу, заплутування, навіювання екзистенційного страху. «Європа повинна назвати цю війну своїм ім’ям — війною. Тільки тоді її можна буде вести з усією необхідною серйозністю і єдністю», — резюмував Грозєв.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Штучний інтелект і дезінформація: можливості та ризики в умовах війни
Про особливості російських кампаній дезінформації розповіла й голова American Sunlight Project Ніна Янкович. За її словами, після повернення в Білий дім Дональда Трампа, IT-концерни знизили нагляд над соцмережами, що призвело до активізації російських фабрик ботів у поєднанні з новими технологіями. Тепер генеративний ШІ контент дає змогу робити його більш маніпулятивним, переконливішим, цілеспрямованішим і живим.
За минулі місяці експерти виявили кілька російських мереж, активних на різних майданчиках, особливо «Х». Перша — мережа «сплячих агентів» із тисяч анонімних акаунтів, що поширює російську пропаганду за лічені секунди після її публікації. Загалом ці акаунти опублікували понад 100 млн одиниць контенту.
Інша мережа — EcoBoost складається із сотень згенерованих ШІ персонажів, мета яких — сіяти розбрат у соцмережах п’ятьма мовами. Її експерти пов’язують з відомими операціями впливу, зокрема «Матрьошкою».
Мережа сайтів «Правда» – це велика система автоматизованого агрегування пропаганди, що поширює проросійські наративи по всьому світу. Янкович наголосила на зростаючому масштабі цих операцій та ймовірності того, що їхній контент «забруднює» навчальні дані для моделей ШІ, таких як ChatGPT. Половина сайтів цієї мережі — понад 50 — орієнтовані на Європу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Гібридна війна росії проти України. Як перемогти на інформаційному фронті»: посібник Центру стратегічних комунікацій
Янкович закликає навчати громадян усвідомленого поводження з ШІ, а компанії поставити перед необхідністю диференціювати навчальний контент для ШІ-моделей і видаляти дезінформацію та пропаганду. «Якщо Європа хоче твердо протистояти Росії, захистити свою демократію і суверенітет, вона повинна почати робити це», — підсумувала вона.
Загроза ГРУ Європі: від стікерів до вбивств
«Проти нас, по суті, воює блок НАТО, члени якого надають київському режиму важке озброєння, боєприпаси, розвіддані, забезпечують підготовку військових фахівців, беруть участь у плануванні операцій, шантажують застосуванням зброї масового ураження», — казав глава Радбезу РФ Патрушев (директор ФСБ Росії з 1999 по 2008 роки) ще у жовтні 2022 року. І звісно, обіцяв «відповідні рішення».
Центр «Досьє» 23 квітня виклав велике дослідження, в якому описується, як змінилися методи роботи російського Головного розвідувального управління в Європі після початку війни в Україні, як вербують людей і чому вони часто не отримують обіцяної винагороди. В ньому також підтверджується використання Росією «одноразових» агентів, які займаються диверсіями і часто не уявляють, на кого НАСПРАВДІ працюють і чим це загрожує.
Куратори з ГРУ керують ними довгим ланцюжком посередників; виконавців і координаторів часто шукають серед вихідців із кримінального світу або — через спеціальні боти, які видають «завдання-квести» від розклеювання стікерів до вбивств.
Підпали, вибухи та інші провокації координує полковник ГРУ Денис Смолянінов і його підлеглі. Про його роботу свідчить наступний випадок, що стався свого часу в Парижі: там п’ятеро людей у балаклавах, які зображували українців, повісили антитурецький банер із написом «Ердоган, землетрус — це розплата за російських туристів», підняли руки в нацистському привітанні й кричали на камеру «Stop Erdogan!».
Під балаклавами ховалися мігранти з Африки, яких найняли росіяни. Виступ мав дискредитувати українців і посварити країни НАТО. Адже тоді обговорювалося прийняття до альянсу нових членів і Анкара виступала проти. Згодом ті самі мігранти встигли взяти участь щонайменше в десяти антиукраїнських акціях у Парижі, Гаазі, Мадриді та Брюсселі.
З цього приводу варто згадати ультраправого політтехнолога Мангушева (його вбили у 2023-му зеки-«вагнерівці»), який буквально завалював свій Telegram-канал пропозиціями, як «посіяти паніку серед українців та максимально дестабілізувати їх». Серед них: дзвінки на лінії київської тероборони з хибними повідомленнями про диверсантів, публікація фото безпритульних, котрих треба видавати за коригувальників вогню, «мітки на асфальті», тощо.
Як розповідала вдова Мангушева, він та його поплічники надихалися «доктриною хаосу» очільника Генштабу ЗС РФ Гєрасімова, який описував «війну нового покоління», одним із перших етапів якої називав саме пошуки внутрішніх протиріч у ворога. Тепер цей «хаос» Росія намається експортувати у Європу.
Навіщо Москва все частіше говорить про «євронацизм»
Спікер Держдуми Володін опублікував допис, в якому написав буквально наступне: «Ні в кого не повинно бути сумнівів: фашизм переміг радянський багатонаціональний народ, заплативши високу ціну — 27 млн життів».
НАСПРАВДІ, акценти, які розставив Володін у своєму дописі, можна трактувати по-різному. Але з огляду на все, Москва дійсно готує російське суспільство до подальшої мілітаризації та конфлікту з НАТО, використовуючи наративи, які раніше були задіяні для вторгнення в Україну. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни.
Адже звинувачення в «нацизмі», якими Кремль раніше пояснював вторгнення в Україну, тепер дедалі частіше спрямовані й на держави Європи. Так, у січні 2024 року Путін заявив, що Росія перебуває в стані «екзистенціального геополітичного конфлікту з сучасним нацизмом, який виходить за рамки української кризи». Він також казав про «нацизм у країнах Балтії», а той же Володін стверджував, що «фашистська ідеологія стає нормою» для керівництва НАТО.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Москва кличе Вашингтон боротись з «єврофашизмом»
І ось вже у квітні 2025 року глава МЗС Лавров заявив про «плани ЄС відновити європейську ідеологію нацизму». «Ми з цим миритися не будемо, докладемо всіх зусиль, щоб ця ідеологія не піднімала голову і Європа повернулася до своїх цінностей», — пригрозив він.
До 9 травня подібних заяв буде ще чимало. Стратегія Кремля не змінюється: використовувати образ перемоги над нацистською Німеччиною і відповідні міфи про неї.
І саме цей наратив може бути використаний, щоб виправдати вже можливе вторгнення до Європи. І також під приводом «боротьби з євронацизмом, який наблизився до кордонів Росії».
Від «доктрини хаосу» до практики бойових дій, яку вона зараз використовує в Україні, у Москви лише один крок. Європа має це усвідомлювати і бути готова.
Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.