Аналітика

Реклама полону й антиреклама українського наступу: весняне загострення російської пропаганди у Facebook

Навігація та корисні матеріали

Від початку весни цього року у стрічці Facebook українських користувачів стало з’являтися чимало рекламних дописів, автори яких намагаються вплинути на психоемоційний стан читача. 

Кампанія почалася 11 березня. Цього дня низка підозрілих сторінок оприлюднила таргетовану на українську аудиторію рекламу з меседжем «Битва за Бахмут програна». Наступні хвилі так само були спрямовані на деморалізацію українських військових і цивільних громадян, яким розповідали про переваги російського полону, переконували у зневірі західних партнерів в Україні, пророкували безперспективність наступу ЗСУ та переконували у тотальній зраді на вищих щаблях влади. 

На основі доказів порушень, зібраних Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, показ абсолютної більшості таких рекламних повідомлень було припинено, а сторінки ‒ заблоковано. 

Хто розміщує рекламу  

Сторінки, що розмістили цю рекламу, були зареєстровані у Facebook у березні-квітні 2023 року, тобто напередодні початку кампанії. У всіх пусті профілі зі стоковими фото або взагалі без них. В описі одного  з профілів вказано, що він спеціалізується на «прокаті будинків на колесах», деякі підписані як рекламні агентства. 

Всі рекламні дописи написані українською і таргетовані на аудиторію в Україні. Тексти містять лексичні помилки, властиві для машинного перекладу з російської.

Які меседжі просуває ворог

З 15-ти зафіксованих хвиль рекламних кампаній 13 безпосередньо стосуються війни. Темою двох інших є гроші: соціальні виплати та пенсії. Серед ключових меседжів можна виділити такі:

  • Україна програла битву за Бахмут;
  • українська армія не хоче воювати, військові масово здаються у полон;
  • українці хочуть миру з Росією, влада зацікавлена у продовженні війни;
  • Захід відвернувся від України, не вірить українській владі через тотальну корупцію, не вірить в перемогу України і більше не  допомагатиме зброєю;
  • Україна не може перемогти Росію, спротив призведе лише до нових жертв;
  • мобілізація ‒ це загроза для українців, її треба уникати;
  • український наступ приречений;
  • влада багатіє, поки українці потерпають від війни.

«Захід відвернувся від України»

11 березня низка сторінок опублікувала ідентичні тексти про те, що українська армія зазнає величезних втрат у Бахмуті, вже програла битву за місто і допомоги чекати нізвідки, адже «західники не вірять у перемогу України».

Наступного дня цей меседж було підсилено повідомленням про те, що США припиняють надавати військову допомогу Україні. Сторінка Gnarly mint проілюструвала допис колажем, у якому фігурують «печеньки Нуланд» ‒ мем російської пропаганди 2013 року, з допомогою якого та намагалася дискредитувати Революцію Гідності.

Кампанію про «зраду» України західними партнерами продовжили 28 березня. Тоді було запущено рекламний допис про поляків, обурених розкраданням гуманітарної допомоги, і їх рішення припинити підтримку України.

Рекламу про «приречений на поразку» наступ ЗСУ також можна вважати частиною цього тренду, адже головним аргументом стала «західна зрада» і ненадання Україні обіцяної зброї і техніки.

«У ЗСУ погано, у полоні ‒ добре»

27-28 березня «маркетологи у погонах» активно просували меседжі про переваги російського полону та розповідали про низький бойовий дух Збройних Сил України. 

В основу повідомлення було покладено матеріал запущеного восени 2022 року пропагандистського проєкту «Мама, я в порядке», який публікує відео з українськими військовополоненими. 

Так просуваються пораженські наративи на теми, як добре до полонених ставляться росіяни, як українські військові не хочуть воювати з «братнім народом», масово залишають позиції та не вірять у перемогу.  

У просуванні цього пропагандистського проєкту задіяні російські ресурси, орієнтовані на населення РФ і окупованих територій. 14 березня адміністратори проєкту повідомили, що він «отримав друге дихання» і публікуватиме більше відео з полоненими українцями. 

«Бійтеся мобілізації!»

Дії, спрямовані на дискредитацію української мобілізації та її зрив, є невід’ємною частиною інформаційної війни, яку веде РФ. Адже держава-агресор прямо зацікавлена у послабленні української армії й у тому, щоб мобілізувати більше резервістів, ніж Україна.

Тому головною емоцією, на якій намагаються грати організатори психологічних операцій, є страх. Саме такою має бути перша реакція на відверто маніпулятивне відео, яке розмістили в мережі 1 квітня. 

17 і 18 березня було запущено рекламні повідомлення про насильство співробітників неназваного ТЦК, які «зламали палець одеситу», а також про примусову мобілізацію жінок з хімічною та біологічною освітою. Друга реклама була спрямована не лише на дискредитацію мобілізації, а ще й на просування тези про застосування Україною хімічної та біологічної зброї.

На деморалізацію військових та їхніх родичів було спрямовано публікацію про сповіщення про загибель бійця, надруковану на звороті рекламного проспекту продуктового супермаркету.

Фейк став явним не лише абсурдність брехні, а й помітно різні розміри, співвідношення сторін та якість паперу на двох фото, яке маніпулятори видали за дві сторони одного аркуша. 

«Бійтеся снарядів зі збідненим ураном!»

Російській та іноземній аудиторіям кремлівська пропаганда розповідає про те, що боєприпаси зі збідненим ураном, які Україні пообіцяла надати Велика Британія, нібито є ядерною зброєю. Москва використала цей інформаційний привід не лише для залякування світу черговими апокаліптичними сценаріями, а й як виправдання розміщення власної ядерної зброї на території Білорусі. 

Для української аудиторії пропагандисти підготували грубо сфабриковану «пам’ятку бійця ВСУ» (саме так, не ЗСУ) зі згадкою про «благотворний вплив радіації на здоров’я людини». Реклама протрималася декілька годин 28 березня.

«Влада наживається на війні, люди ‒ зубожіють»

Меседж про вигідність війни українській владі зашито у згадані вище повідомлення про тотальне розкрадання західної допомоги. 

18 березня з двох сторінок було запущено рекламу про роздратування української влади через зростання в суспільстві капітулянтських настроїв, які російські пропагандисти видали за «бажання помиритися». Невдоволення влади спричинене нібито тим, що це заважає «наживатися на війні».

Маніпуляції на проблемах соціально незахищених верств населення є засобом підриву довіри до влади та зниження стійкості українського суспільства в умовах війни.

15 березня запутили шахрайську рекламу про виплати по 9000 гривень з лінком на Telegram-канал, що, у свою чергу, вів на фейкові сторінки українських банків. У державному Ощадбанку, на який посилалася реклама, підтвердили, що йдеться про шахрайство.

«Український» сайт і «французький» мультфільм

Ще одним прикладом застосування згаданої вище технології стало розміщення посилання на маніпулятивну статтю про індексацію пенсій, розміщену на сторінці, що мімікрувала під сайт «РБК-Україна». Видання підтвердило, що не має стосунку ні до сторінки, ні до статті.

Запускаючи «пенсійну» рекламу, російські пропагандисти сплутали порядок дій. 19 березня посилання на фейкову сторінку «РБК-Україна» розмістили два Facebook-профілі, але лише один з них написав у пості про індексацію. Другий рекламував «французький мультик про Зеленського», але розміщене під текстом посилання вело на згадану вище публікацію. 

Це є свідченням того, що відповідальні за кампанію особи сплутали пункти медіаплану. Адже сам мультфільм з’явився в мережі пізніше ‒ 9 квітня. 

Його активно «розганяли» не лише у Facebook, а й на інших платформах, зокрема у Youtube, TikTok і Twitter. Для охоплення більшої аудиторії було задіяно не лише рекламу, а й низку блогерів та «незалежні» інтернет-ресурси. У цьому витворі нібито французьких аніматорів президента України зображено наркоманом, алкоголіком і маріонеткою Заходу (так само, як його зображує російська пропаганда). Мультфільм було опубліковано на декількох англомовних ресурсах з великою кількістю помилок у текстах.

З переліком сторінок, задіяних у кампанії, та їх поточним статусом можна ознайомитись у таблиці:

Назва сторінкиМеседжДата активізації рекламиКількість рекламних публікаційДеактивація рекламиБлокування сторінки
ConsbookcaБитва за Бахмут програна11.033++
TiabimicБитва за Бахмут програна11.035++
TocebaБитва за Бахмут програна11.033++
Gnarly mintЗброї від США не буде12.031++
Infinity HomeВиплати 9000 гривень можна отримати в Ощадбанку15.033+
LeifinseОдеситу зламали палець за відмову воювати17.034++
RibenОдеситу зламали палець за відмову воювати17.033++
RibenСБУ у Херсонській області проводить геноцид мирного населеня17.031++
ImidleУкраїнці хочуть миру з Росією, влада цього боїться18.032++
GetabalУкраїнці хочуть миру з Росією, влада цього боїться18.033++
GetabalВ Україні примусово мобілізують жінок18.033++
KentoВ Україні примусово мобілізують жінок18.033++
EnununПенсіонерів обдурили з індексацією19.032++
WindsandkirsПенсіонерів обдурили з індексацією19.033++
Fit and FabuluousOutdoors AdventureFantastic FablesУ російському полоні добре, бійці ЗСУ не хочуть воювати27.033++
Dyau JuadУ російському полоні добре, бійці ЗСУ не хочуть воювати28.032++
Dyau JuadПольща не допомагатиме Україні через розкрадання гуманітарної допомоги28.032++
PikaiУ російському полоні добре, бійці ЗСУ не хочуть воювати28.031++
Fun PageПохоронки друкують на рекламних проспектах супермаркетів28.032+
Dyau JuadПохоронки друкують на рекламних проспектах супермаркетів28.031++
Fun Page 2Боєприпаси зі збідненим ураном небезпечні 29.031+
Crypto CuergbВ Україні завершуються чоловіки, скоро мобілізовуватимуть дітей1.046++
Fantastic vw7Зеленський ‒ маріонетка Заходу і наркоман9.042++
Winsome ck4Зеленський ‒ маріонетка Заходу і наркоман9.042++
Great ofp4Зеленський ‒ маріонетка Заходу і 10.043++
Fair hx4Наступ ЗСУ приречений14.047++

Чого домагається ворог

Росіяни прагнуть деморалізувати українців, підірвати довіру до армії та військово-політичного керівництва держави. Переконати в тому, що західні партнери не довіряють українському уряду і вже скоро відмовляться допомагати (чи вже зробили це). 

Росіяни настійливо намагаються дискредитувати та зірвати українську мобілізацію, підірвати авторитет українських військових у суспільстві та поширити капітулянтські настрої.

Головне завдання російської пропаганди ‒ зруйнувати єдність суспільства і тим самим послабити державу та її здатність протистояти агресії.

Що робити, якщо ви побачили таку рекламу

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки підготував рекомендації для користувачів Facebook. При виявленні рекламних повідомлень із російською пропагандою:

  • відкрийте публікацію та натисніть more у її правому верхньому кутку;
  • натисніть «поскаржитись на публікацію» та оберіть: «Неправдиві новини», «Спам», «Шахрайство» (якщо йдеться про грошові виплати) або інший варіант, який найбільш точно описує порушення стандартів спільноти.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Медіаверсія на сайті УП

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: