Путін відчув себе Сталіним і взявся за «троцькістів»: дайджест пропаганди за 12 вересня 2023 року

Навігація та корисні матеріали

У Кремлі після переписування української історії, тепер «рихтують» і російську. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи пропаганди за 12 вересня.

1. У Москві зняли чергову серію «кіно і німців»

2. РФ використовує Бісмарка, Кеннеді та де Голля

3. Путін бреше про Троцького

4. Маск-пристрасті навколо Starlink

У Москві зняли чергову серію «кіно і німців»

Росія продовжує натхненно штампувати фейкові відео про втому західних країн від підтримки українців. Пропагандистка Симоньян показала у своїй передачі одне з таких.

У ньому йдеться про те, що через допомогу Україні скорочується багато соцвиплат німцям, а дефіцит ФРН сягає астрономічних масштабів. Відео називається «Німці що не знімуть – порноролик виходить».

НАСПРАВДІ, журналісти з’ясували, що знято це відео в Росії, а одна з дівчат у ньому знімає футболку, пошиту в Санкт-Петербурзі. До того ж організація, якій приписується ролик, заперечує своє авторство.

Власне, це вже не новина. Російські фейкороби давно створюють клони популярних українських та закордонних ЗМІ. А щодо особисто Симоньян, то у липні, нагадаємо, на сторінці RT (де вона є головною редакторкою), «воєнкора» Коца та низки зливних бачків з’явився ролик із критикою політики офіційного Берліна щодо підтримки України.

За сюжетом, до оселі німців заходять люди у формі, криво вішають портрет президента Зеленського, виносять техніку, коштовності та меблі, а наприкінці ще й забирають у дитини плюшевого леопарда. Все це відбувається на тлі виступу по телевізору людини, яка схожа на канцлера ФРН Олафа Шольца. У титрах повідомляється, що Німеччина витратила на допомогу Україні понад 22 млрд євро.

Та всі російські спроби зобразити «втому» Заходу від підтримки України розбивають вщент результати останнього соцопитування «Flash Eurobarometer», за яким 86% громадян ЄС виступають за продовження допомоги українцям.

РФ використовує Бісмарка, Кеннеді та де Голля

У продовження німецької теми RT анонсувала нову програму, яку буде вести Бісмарк – «внучатий племінник того самого». На міжнародному рупорі російської пропаганди він буде обговорювати «новини Німеччини». Звісно, у необхідному Москві ключі. 

НАСПРАВДІ, використання у просуванні своїх наративів нащадків відомих політиків минулого є улюбленим жанром пропаганди. Так, на початку року на росЗМІ великою популярністю користувався онук президента Франції Шарля де Голля – П’єр.

Він називає себе «економістом» і заявляє що «захоплюється патріотизмом та єднанням російського народу», що «Росію підтримують дві третини населення Землі», «вважає, що постачання танків Україні можуть спровокувати відправку потужнішої зброї», «каже, що настав час урезонити американців, щоб добитися сталого миру з Росією» й т.д. У липні він допустив, що «може приїхати до окупованого Криму».

Серед кандидатів в президенти США є інший улюбленець Росії – Роберт Кеннеді – молодший. Він племінник президента Джона Кеннеді. Називає себе «політологом» і, мабуть, саме тому «передбачає перемогу Росії у конфлікті в Україні», заявляє, що «США саботували підписання миру між РФ та Україною», бідкається, що «з Путіним ніхто із західних політиків не говорив упродовж року», а місяць тому в інтерв’ю Такеру Карлсону сказав, що «Росія пережила три вторгнення через Україну, причому під час останнього Гітлер убив кожного сьомого росіянина».

У цьому контексті лише спадає на думку відомий афоризм: «на нащадках геніїв природа відпочиває».

Путін бреше про Троцького

12  серпня, виступаючи на Східному економічному форумі, Путін заявив: «Ну як же ми можемо припинити бойові дії, якщо протилежна сторона здійснює контрнаступ. Вони контрнаступатимуть, а ми скажемо: «А ми припиняємо? Ми ж не троцькісти: «Рух — усе, кінцева ціль — ніщо». Це погана теорія».

НАСПРАВДІ, у перекладі з путінської мови це звучить так: «я не можу перестати вбивати, тому що жертва захищається і відмовляється помирати». А щодо  «троцькістів», то Путін просто вчергове підтвердив звання самозванця-історика.

Фраза, яку Путін приписує Льву Троцькому, була сказана німецьким соціал-демократом Едуардом Бернштейном. Сам Троцький (справжнє прізвище якого Бронштейн) в одній зі своїх статей називав це гасло «безглуздям і вульгарністю». До речі, Путін не вперше плутає автора цієї фрази. Раніше він приписував її Троцькому у 2008, а також 2011 році.

Хоча, це вже давно не новина. Путін, який каже, що любить історію, пише псевдоісторичні статті та вважає «переписуванням історії» все, що не збігається з його точкою зору. 

Також він плутає Північну війну та Семирічну, луддитів та дігерів, Херсон і Херсонес, вважає перших Рюриковичів слов’янами та думає, що перший уряд СРСР на 85% складався з євреїв. 

Хоча зважаючи, що «єврейське питання», дуже болить «другому королю антисемітизму» – дивуватися не доводиться.

Маск-пристрасті навколо Starlink

12 вересня вийшла у продаж біографія Ілона Маска, яку написав письменник та журналіст Волтер Айзексон. Ще раніше CNN з посиланням на цю книгу повідомило, що Маск таємно попросив інженерів своєї компанії відключити сервіс Starlink біля берегів окупованого Криму.

В результаті надводні дрони втратили зв’язок і були викинуті на берег, не завдавши жодної шкоди окупантам. Українська влада, стверджувала CNN, «умовляла» Маска знову увімкнути сервіс, але той відмовився, бо побоювався, що участь Starlink у «міні-Перл-Харборі» призведе до ескалації та зрештою до ядерної війни.

Маск висунув власну версію подій: Starlink у Криму і так не працював, підприємець не вимикав його, а просто відмовився вмикати. Айзексон погодився із цією версією. У книзі він стверджує, що саме після цього епізоду та розмови з російським чиновником у Маска виникли сумніви щодо того, як Starlink має використовуватися в Україні.

НАСПРАВДІ, 7 вересня – у день скандальної публікації CNN – видання The Washington Post опублікувало фрагмент книги Айзексона – той самий, з якого випливало, що Маск фактично саботував українську операцію, відключивши Starlink над окупованим Кримом. Про це прямо йдеться в оригінальному тексті новини, тепер доступному лише в інтернет-архіві. «Маск таємно попросив своїх інженерів відключити покриття Starlink в межах 100 км від узбережжя Криму. В результаті, коли українські морські дрони опинилися біля російського флоту в Севастополі, вони втратили зв’язок і, не завдавши жодної шкоди, були викинуті на берег», – йшлося у фрагменті біографії, написаної Айзексоном.

Після зроблених Маском заяв, текст цього фрагменту, напередодні опублікований The Washington Post, було змінено. Абзац, в якому описувалося таємне завдання, яке Маск нібито дав своїм інженерам, було видалено, а замість нього у з’явилося нове речення: «Українці не знали, що Маск вирішив не надавати підключення до Starlink на узбережжі Криму». 

На початку нової версії фрагмента книги з’явилась плашка, в якій зазначається, що Айзексон, відмовився від своєї початкової версії подій і прийняв версію Маска: Starlink вже був відключений на момент української атаки, тож підприємець не стільки саботував її (спеціально вимкнувши доступ), а просто не захотів бути її співучасником (відмовившись його підключити). Цю ж нову версію Айзексон окремо повторив у своєму обліковому записі в X.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Маск хоче «позачергове офіцерське звання»?

12 вересня сенатор-демократ від штату Масачусетс Елізабет Воррен заявила, що Конгрес США має провести розслідування обставин відключення супутникового зв’язку Starlink біля Криму: «Конгрес має розслідувати те, що сталося, і з’ясувати, чи є в нашому розпорядженні адекватні інструменти для того, щоб зовнішня політика проводилася урядом, а не одним мільярдером», – пояснила вона. Очікується, що Маск буде серед керівників технологічної галузі, які візьмуть участь у закритій зустрічі з сенаторами у Капітолії 13 вересня.

Професор, оглядач Guardian Джон Нотон вважає: «Система Starlink, розроблена Маском, яка є частиною його підприємства SpaceX, відіграла вирішальну роль у забезпеченні інтернет-зв’язком ЗСУ, лікарень, підприємств та гуманітарних організацій, що у результаті врятувало тисячі життів. Проте викликає занепокоєння той факт, що така важлива послуга контролюється непостійним і неврівноваженим мільярдером, який має конфлікт інтересів».

Раніше Маск вже приймав сумнівні рішення щодо використання Starlink та пропонував неоднозначні геополітичні рішення. Його значний вплив у низькоорбітальному просторі, де він володіє більш ніж половиною супутників, і планує збільшити їхню частку ще в 10 разів, змушує задуматися про можливі наслідки його майбутніх рішень у цьому та інших геополітичних конфліктах. Ця ситуація підкреслює, наскільки ризиковано покладатися у питаннях глобального значення на одну непередбачувану людину».

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: