Аналітика

«Продаж органів сиріт» і «злидні» європейців: кремлівська пропаганда в Telegram

Навігація та корисні матеріали

До звичних наративів («НАТО загрожує рф», «українські неонацисти») у прокремлівських Telegram-каналах щодня додаються нові. 28-29 березня активно просувалися меседжі про вивезення з України хворих дітей для подальшого продажу їхніх органів у західні країни.

Про це та багато іншого – у нашому другому огляді пропагандистських Telegram-каналів. З попереднім можна ознайомитись тут.

Загалом простежуються чотири основні теми колективного прокремлівського Telegram чат-боту:

1. Про перемовини України та рф у Стамбулі: «з неонацистами немає сенсу домовлятись. Особливо після їхнього «знущання» над російськими полоненими».

До речі, щодо останнього. 29 березня прокремлівські телеграмники спочатку поширили повідомлення екс-командувача повітряно-десантних військ рф генерала Шаманова про те, що спецназ захопив українців, які брали участь у «тортурах солдатів рф». І, навіть назвав їхні прізвища – Сергій Величко та Костянтин Немічев «з фанатського угруповання харківського ФК «Металіст» (останньому приписують авторство відомого гасла «путін – х…ло!»). Але вже ввечері все того ж 29 березня ті ж самі канали розповсюдили відео, де Величко та Немічев повідомляють, що перебувають в Харкові і ніхто їх не полонив.

2. «Маріуполь зруйнували українські неонацисти, які й підірвали місцевий драмтеатр». Майже півмільйона переглядів отримав пост з посиланням на статтю «Комсомольської Правди», автор якої говорить про всипане тілами місто, пов’язуючи цей жах, звісно, з полком «Азов». 

3. Держави G7 відмовились від оплати в рублях за російський газ. Через це просувається наратив, який сформулював прессекретар путіна дмитро пєсков: «Нема рублів – не буде газу». До цього ми ще повернемось.

4. «Чорна трансплантологія» під час війни в Україні. Ця тема (після «непереможної і легендарної армії рф на теренах України» та «звірств українських неонацистів проти мирного населення») замкнула топ-3 актуальних кремлівських наративів за цей період. На неї зупинимось докладніше.

Фейк про те, що українських сиріт продають на органи

Російські Telegram-канали почали значно активніше поширювати фейки про те, що західні країни дешево купують в Україні людські органи для трансплантації. Повідомлення містять такі меседжі: «у спеціальних приватних клініках можна швидко придбати органи під замовлення з України», «до чорної трансплантології в Україні можуть бути причетні американські біолабораторії». 

Просування цієї теми підкріплюється брехнею, яка розповсюджується ще з початку активної фази війни на Донбасі (2014 рік), мовляв, «українських солдатів ще тоді розбирали на органи у лікарнях Дніпра, куди їх вивозили після поранень у бойових діях». 

А «актуальним» приводом для відновлення теми «чорної трансплантології» стала новина, що в Анталію привезли 159 дітей-сиріт з України. Проросійські Telegram-канали з цього роблять висновок, що їх вивезли на продаж тільки тому, що напередодні евакуації дітей оглянули і взяли аналізи. Висновок підкріплюється скриншотом повідомлення нібито херсонського лікаря з закликом «надати розголосу ситуації». Він пише, що з 2016 по 2019 роки українські волонтери також возили онкохворих дітей у Туреччину для лікування: «13 із 15 загинули, але куди поділися зібрані на їх лікування кошти – незрозуміло». 

Навіщо просувають схожу брехню? По, перше, це чергова дегуманізація України. По-друге, щоб опосередковано зробити Туреччину та країни Заходу «спільниками» України у начебто нелегальній торгівлі людськими органами.

«Дискримінація африканців» та «злидні» європейців через санкції проти рф

Але прокремлівська Telegram-битва не закінчується в Україні, вона активно розповсюджується й на весь світ.

Так, канали, що спеціалізуються на китайській тематиці, 29 березня просували наступні наративи: «Тайвань і Гонконг не можна порівнювати з Україною, адже вони невід’ємна частину Китаю». (Як реакція на інтерв’ю Global Times адмірала ВМС США Джона Акіліно, який окрім іншого зауважив, що ситуація в Україні вказує на загрозу Тайваню з боку КНР). «Крим – невід’ємна частина Росії, тому вона брати в оренду у себе частину себе не планує»». (Як реакція на статтю Daily Mail щодо можливості віддати Крим у довгострокову оренду Москві, як це було з Гонконгом у Великої Британії з 1898 по 1997 рік).

На відміну від китайських, проросійські французькі Telegram-канали закликають привчатись до «нової нормальності»: перебоїв в опаленні наступної зими, історично високих цін на пальне, що вже провокує протести. Також розповсюджуються фото на кшталт француженки похилого віку, яка риється у сміттєвому контейнері в пошуках чогось їстівного. Усе це, звичайно, подається під соусом необхідності пристати на пропозицію путіна платити за газ у рублях і про взаємоневигідні санкції.

І нарешті російська Telegram-пропаганда дотягнулась туди, куди мало хто очікував – до Африки. 29 березня з’явилося кілька постів щодо підтримки рф країнами Африки – як реакція на статтю в The Guardian про російський вплив на континенті. Наголос у постах робиться на наступних меседжах: «Багато африканських лідерів та урядів підтримують дії москви в Україні. При голосуванні засудження вторгнення рф в Україну, утрималися 17 африканських країн і одна проголосувала проти». При цьому, звичайно, ігнорується той факт, що 27 африканських країн Україну підтримали. На підставі цього робиться висновок про можливість нового стратегічного розколу в Африці, як це було під час Холодної війни.

А якщо великі геополітичні пристрасті пересічним африканцям байдужі, то кремлівські Telegram-пропагандисти підготували саме для них більш зрозумілу «жахалку» про те, що «африканські студенти, які намагаються втекти від війни в Україні, зіштовхуються з  дискримінацією з боку місцевих силовиків, що вже викликало гнів у Нігерії та інших країнах».

Пінгвіни в очікуванні російських Telegram-пропагандистів

Таким чином, можна очікувати, що після Африки наступним кроком прокремлівських телеграм-військ, вірогідно, буде боротьба за Антарктиду. Тим більш, що привід є: 29 березня у Верховну Раду внесено законопроєкт «Про заборону Московського патріархату на території України». А російсько-церковна доріжка в Антарктиду прокладена ще у лютому 2016 року, коли глава рпц патріарх кирило перебував в ній з візитом. Навіть літургію там відслужив. Тому для діяльності російських провладних Telegram-пропагандистів снігові поля Антарктиди ще не орані. Пінгвіни в очікуванні. Хоча, напевно, і вони їм не повірять…  

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: