Навігація та корисні матеріали
- Вбивство Вікторії Рощиної – черговий доказ злочинів росіян
- Угода з США: чому завжди варто чекати на офіційну інформацію
- Путін вигадав «героїчну оборону Мінська»
- Нігерійський напрямок атак на Олену Зеленську
Вбивство Вікторії Рощиної – черговий доказ злочинів росіян
Росія постійно бреше, що Україна нібито «полює на воєнкорів», для того, щоб перекрити власні реальні злочини проти українських медійників, яких за час повномасштабної війни загинуло вже понад 100. Один з найжахливіших випадків — вбивство журналістки Вікторії Рощиної у російському полоні.
Ще 24 квітня стало відомо, що Росія передала Україні тіло вбитої журналістки Вікторії Рощиної. Тепер стали відомі жахаючі подробиці її смерті. На її тілі зафіксовані численні сліди тортур, в неї видалили частину внутрішніх органів. Зокрема, мозок, очні яблука і частину гортані. Крім цього, у журналістки було зламано під’язикову кістку. У такому вигляді її тіло повернули на Батьківщину, повідомили журналісти-дослідники проєкту «Вікторія», який розслідував її смерть.
НАСПРАВДІ, «видаляти гортань під час розтину — нестандартна практика. Бо гортань може бути доказом удушення. Коли людину душать, у неї найчастіше ламається під’язикова кістка. Під час удушення в білках очей можна виявити кровотечу, а в мозку — нестачу кисню», — пояснив судмедексперт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Смерть Чесакової» – спроба «перекрити» загибель Рощиної
Крім з’ясування обставин загибелі журналістки, дослідники проєкту «Вікторія» (в ньому взяли участь репортери 12 видань із шести країн під егідою французького консорціуму Forbidden Stories), закінчили її розслідування про те, як влаштована система викрадення мирних жителів України.
Вони з’ясували, що за останні три роки росіяни створили місця для утримання цивільних українців і військовополонених щонайменше у 186 установах виконання покарань, МВС, підвалах, гаражах на всій території РФ і на ТОТ України. Кількість викрадених цивільних українців може сягати 16 тисяч. Матеріали, зібрані за півроку, вказують на те, що застосування тортур використовується, зокрема, для отримання неправдивих зізнань, а сама система катування підтримується вищим керівництвом РФ.
Серед найпоширеніших методів — удари струмом, імітація страти, утоплення, побиття молотками. Українців також піддають приниженням: зв’язують скотчем і використовують як «меблі». Крім того, забороняють розмовляти українською, обмежують у їжі та морально тиснуть, підштовхуючи до самогубства, спускають собак, залишають без одягу на морозі, катують голодом, піддають сексуалізованому насильству.
Найбільше таких випадків зафіксовано в колонії № 10 у Мордовії, у колонії № 120 в Оленівці під Донецьком і в СІЗО № 2 у Таганрозі, де й утримувалася Вікторія Рощина.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російська система тортур українських військовополонених
«Деталі про її вбивство є черговим доказом жорстокості російської системи», — заявила речниця Єврокомісії Аніта Гіппер 30 квітня. За її словами, «Росія не втрачає жодної нагоди продемонструвати свою огидну жорстокість щодо українців, вбиваючи та катуючи, як це сталося з Вікторією. Це також чітко показує, що життя під російською окупацією не є безпечним варіантом для українців».
До речі, полонених цивільних українців росіяни цинічно називають «примарами». Проте покарання за ці та інші злочини буде зовсім не примарним.
Угода з США: чому завжди варто чекати на офіційну інформацію
Російська пропаганда доклала чимало зусиль для того, щоб дискредитувати Угоду про економічне партнерство між США та Україною. Однак, «шокуючі сенсації», які розганялися у інформаційному просторі, сильно відрізняються від змісту угоди, яку врешті було підписано 29 квітня.
1. Казали, що українські надра нібито перейдуть у власність США до моменту повної виплати компенсацій у $500 млрд. НАСПРАВДІ, надра залишаються у власності України.
2. Казали, що до спільного інвестиційного фонду Україна вноситиме 67% доходів, США — лише 33%. НАСПРАВДІ, розподіл становить 50% на 50%.
3. Казали, що у правлінні фонду США матимуть трьох представників, а Україна — лише два, а отже, не зможе реально впливати на прийняття рішень. НАСПРАВДІ, у жодної сторони немає більшості.
4. Казали, що США претендують на «Укрнафту», «Енергоатом» та інші національні та корпоративні активи України. НАСПРАВДІ, усі вони захищені.
5. Казали, що Україна буде змушена виплатити компенсацію за допомогу США, поставлену з 2022 року. НАСПРАВДІ, угода не накладає на Україну жодних боргових зобов’язань.
6. Казали, що угода суперечитиме євроінтеграції України. НАСПРАВДІ, перешкод для набуття членства у ЄС угода не створює.
7. Казали, що Україна буде зобов’язувати інвестувати у фонд 50% від усіх поточних доходів від своїх ресурсів. НАСПРАВДІ, фонд наповнюватиметься за рахунок доходів виключно з нових ліцензій. Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти в сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету вже після створення Фонду.
Тож висновок один — дипломатія любить тишу, а головне – варто чекати остаточної офіційної інформації.
Путін вигадав «героїчну оборону Мінська» у 1941-му
Виступаючи у Волгограді, Путін вигадав черговий міф про Другу Світову війну. Цього разу він згадав «захисників Мінська, які стояли на смерть».
НАСПРАВДІ, загальновідомо, що Мінськ був узятий гітлерівцями вже 28 червня 1941-го року. Ніякої «героїчної оборони» міста не було. У полон тоді здалися понад 340 тисяч радянських солдатів і офіцерів. Пропагандистське «Совинформбюро» про здачу Мінська тоді взагалі не повідомило.
Усі військові історики (в т.ч. і радянські, а зараз — російські) вважають, що оборона Мінська – на відміну від оборони того ж Києва — зовсім не належала до числа «героїчних». Навіщо Путін вигадав черговий фейк? Та просто тому, що поруч із ним у Волгограді стояв Лукашенко і російський диктатор захотів сказати своєму васалу щось приємне.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Школярам РФ «не важлива» участь українців у Другій світовій
До речі, що в тій же промові Путін вкотре закликав «не спотворювати фактів про війну». Проте, з огляду на те, що на «параді перемоги-2025» у Москві мають бути представники таких країн як Венесуела, Куба, Буркіна-Фасо або Палестина (якої 80 років тому взагалі не існувало), то слід готуватися до нових «історичних відкриттів».
Нігерійський напрямок атак на Олену Зеленську
І наостанок про смішне. Російські інформаційні сміттярки на кшталт «Путин в Telegram» розповсюдили новину, що Олена Зеленська купила за $3 млн у Меган Маркл (дружини принца Гаррі) сукню, що належала його матері — принцесі Діані.
Мовляв, «продаж стався під час візиту принца Гаррі до Львова на початку квітня. Офіційно це був гуманітарний візит, проте джерела, близькі до королівської сім’ї, вказують, що у поїздки була й інша, комерційна мотивація. Експерти пояснюють продаж тяжким фінансовим становищем герцога і герцогині Сассекських. Рейтинги їхніх шоу на Netflix падають, і шанси продовження контракту невеликі. А Зеленська, схоже, рада в такий спосіб стати ближчою до королівської сім’ї».
НАСПРАВДІ, візит принца Гаррі до Львова, як відомо, також не залишив російських фейкоробів без роботи. А щодо фейка про сукню Зеленської, то на його підтримку вийшло аж три ролики з логотипом відомого британського видання The Sun. Але подібних відео ні на сайті, ні в його соцмережах немає. Офіційна представниця The Sun назвала відео підробкою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Корупція» і «торгівля дітьми»: напрямки атак російської пропаганди на Олену Зеленську
Проте, цікаво інше. Як з’ясували фактчекери, наприклад, пропагандистський ресурс News.ru стверджує, що про цю історію повідомило видання The Nation — проте не відомий американський журнал, а сайт однойменної нігерійської газети. Аналогічна замітка вийшла на сайті Independent, але знов таки йдеться не про британське, а про нігерійське медіа. Ба більше, на новині в нігерійському The Nation стоїть позначка «Sponsored Post», тобто матеріал опублікований на платній основі.
Це видання, нагадаємо, вже відзначалось тим, що його «діамантовий фейк» про Зеленську підхопив пропагандист Міхалков, а участь у його виготовленні взяла пітерська студентка африканського походження. І ось тепер вони взялися за сукню. Як бачимо, фейкороби халтурять, але перевірка першоджерел залишається запорукою інформаційної гігієни.
Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.