«Пінгвіни важливіші за дрони»: що відомо про нову маніпуляцію (доповнено)

Навігація та корисні матеріали

Пропагандисти днями розганяли нову «зраду»: мовляв, можна було передати мільйони доларів на закупівлю дронів, зброї та захисту для Сил оборони, а не на пінгвінів і Антарктичну програму.

У соцмережах зʼявилася низка публікацій про те, що Україна витратить у 2024 році $11,6 мільйона на фінансування антарктичної програми, а не на дрони чи іншу техніку для ЗСУ. Мовляв, з 2022 року бюджет програми зріс у 10 разів.

Інформацію з однаковими скринами та формулюваннями розповсюдив один із проросійських блогерів, далі її підхопили анонімні Telegram-канали.

Вони знецінили майже сотню наукових заходів, звівши їх лише до роботи з пінгвінами. Загалом працю полярників висміяли та назвали непотрібною.

Пропагандисти стверджують: це – черговий доказ того, що «Зеленському життя пінгвінів важливіші за життя українців».

Чому все це – цілеспрямована інформаційна атака:
  • частково реальні дані подаються з відвертою брехнею;
  • є маніпуляція емоціями читачів, аби не залишити місця критичному мисленню;
  • інформація з однаковими скринами та формулюваннями була розповсюджена одним з проросійських блогерів, її підхопили анонімні Telegram-канали і тепер просувають з однотипними меседжами.

Насправді «пінгвіни чи дрони» – фальшива дилема. Адже кошти з антарктичних досліджень неможливо витратити на умовні дрони.

У Національному антарктичному науковому центрі детально пояснили, чому такі заяви мають маніпулятивний характер:

  • кошти з таких досліджень неможливо витратити на дрони та будь-які інші військові потреби. Програма фінансується з частини держбюджету, що передбачає гуманітарні видатки і наповнюється винятково за кошти міжнародних партнерів;
  • щодо «всі гроші на пінгвінів» – Частина досліджень дійсно стосується пінгвінів. Однак із 93 наукових заходів Держпрограми пінгвіни фігурують лише у двох. Це – 0,035% від загальних видатків на роботу в Антарктиці.

«Наша програма фінансується з тієї частини держбюджету, що передбачена винятково на гуманітарні видатки. Наповнюється вона коштом міжнародних партнерів саме з умовою витрачання цих коштів лише на цивільні потреби», – пояснили в Національному арктичному науковому центрі.

Неправдивим є і твердження про «ріст» бюджету програми з 2022 року, адже фейкороби оперують скрином лише одного тендера за 2022 рік – на обслуговування «Ноосфери».

«Насправді у 2022-2024 роках бюджет антарктичної програми є сталим, що можна перевірити у відкритих джерелах, зокрема, законах про Держбюджет та на Prozzoro», – додали науковці.

Дані, що отримують науковці під час таких досліджень, використовують для найрізноманітніших потреб – від навігації суден та літаків до побудови кліматичних моделей або ж прогнозів погоди.

Антарктичну програму не можна призупинити на час війни. Її можна або продовжувати, або ліквідувати зовсім. Перервати спостереження зараз – це обнулити українські зусилля та інвестиції попередніх тридцяти років. До того ж зараз Україна має реальний вплив на вирішення долі Антарктики і голос на важливому міжнародному майданчику.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: