Навігація та корисні матеріали
7 червня у Twitter з’явився перший випуск відеоблогу Такера Карлсона ‒ телеведучого, звільненого з американського телеканалу Fox News у квітні цього року. Однією з ключових тем ролика став підрив Каховської ГЕС у Херсонській області та спекуляції щодо причетності України до цього злочину.
Протягом п’яти годин 10-хвилинне відео набрало у Twitter понад 60 млн переглядів і понад 155 тисяч ретвітів. Серед інших відео поширили Ілон Маск, низка американських конгресменів і представник Росії в ООН.
Попри те, що відео починається саме зі згадки про Каховську ГЕС, Карлсон приділив цій події лише одну хвилину. Цього часу йому вистачило, щоб стверджувати: «українці, ймовірно, підірвали її».
Більшість часу ведучий присвятив критиці своїх політичних опонентів: республіканців, які не підтримують Дональда Трампа, і демократів. А також критиці їхньої позиції щодо необхідності допомоги Україні. Карлсон активно маніпулював та використовував російські фейки.
Маніпуляція 1: «підрив Каховської ГЕС вигідний Україні»
Такер Карлсон «аргументує» позицію щодо причетності Києва до підриву Каховської ГЕС тим, що це, буцімто, вигідно Україні і невигідно Росії. «Аргументи» доволі прості: Каховська ГЕС перебувала під контролем росіян, її збудував російський уряд, знищення греблі зашкодить постачанню води до Криму. Не забув Карлсон повторити тезу російської пропаганди про важливість півострова для РФ, адже він «протягом 250 років був домом для російського чорноморського флоту». Ведучий визнає, що підрив ГЕС «може бути поганим для України». Але, за його словами, «шкодить Росії значно сильніше».
Що не так із цими твердженнями?
- підрив ГЕС призвів до екологічної катастрофи, що відбувається на території України. Від нього страждають довкілля, економіка та громадяни України як на тимчасово окупованій, так і на підконтрольній уряду території. Затоплення територій це удар по аграрному сектору, продукція якого складає значну частину українського експорту;
- затоплення території ускладнює наступальні дії України на Півдні і дає можливість росіянам вивільнити принаймні частину сил, які вони тримали на цій ділянці фронту;
- росіяни вже не вперше вдаються до тактики «випаленої землі», намагаючись завдати якомога більшої шкоди Україні.
Крім того, Такер Карлсон ігнорує факти, які вказують на причетність росіян до підриву:
- восени минулого року окупанти замінували шлюзи та опори ГЕС, а під час відступу з Херсона частково пошкодили греблю;
- Україна прагнула уникнути катастрофи і попереджала світ про її загрозу. Президент Володимир Зеленський у жовтні минулого року звертався до Європейської Ради із закликом розмістити на ГЕС спостережну місію.
Заява про причетність «російського уряду» до будівництва Каховської ГЕС є продовженням російського наративу про те, що росіяни (в образі радянської влади) «збудували всі заводи в Україні». Цей наратив не враховує, що радянська індустріалізація для України не була актом благодійності з боку Москви, а здійснювалася за рахунок ресурсів української економіки та руками українських робітників.
Маніпуляція 2: «сенатор Грем радіє смертям росіян»
Для дискредитації американської підтримки України Такер Карлсон використав відео, яке було одним із ключових сюжетів російської пропаганди наприкінці травня ‒ зустрічі сенатора Ліндсі Грема із Володимиром Зеленським у Києві. Завдяки монтажній склейці дві фрази сенатора, сказані ним у різних контекстах: «Так, росіяни вмирають» та «Це найкраще, на що ми витрачали гроші» йдуть одна за одною, справляючи враження, ніби є частиною єдиної логічної конструкції.
Цим відео показово «обурювалися» ведучі та гості російських пропагандистських шоу, речник Путіна Пєсков і речниця МЗС РФ Захарова. Голова Слідчого комітету Бастрикін доручив підлеглим порушити проти Грема кримінальну справу, а секретар Радбезу Медвєдєв «нагадав» сенатору про долю Роберта Кеннеді та інших американських політиків, яких убили.
Офіс президента України оперативно надав журналістам повну версію відео, на якому видно, що заяви Грема про смерть росіян і витрачання американських грошей не слідують одна за одною і не випливають одна з одної. Фраза сенатора «Це найкраще, на що ми витрачали гроші» стала відповіддю на слова подяки Зеленського за допомогу Україні з боку США.
Незмонтований варіант цієї розмови оприлюднено. Але Такер Карлсон його проігнорував. «Обурившись» так само, як і російські пропагандисти, та звинувативши і сенатора, і українського президента у кровожерливості.
Такер Карлсон не вперше вдається до фейків та поширення меседжів російської пропаганди, розповсюджуючи брехню про «біолабораторії», «підштовхування Путіна до війни з боку Заходу» тощо. Російська пропаганда, своєю чергою, залюбки цитує Карлсона. Використовуючи один із наріжних каменів Західної цивілізації ‒ свободу слова ‒ Кремль та російські агенти впливу роблять усе для її руйнування, розповсюджуючи відверту брехню та спекулюючи на стражданнях мільйонів людей.