Недалекосяжна кремлівська пропаганда: чи впливає РФ на інформаційний
простір Австралії

Навігація та корисні матеріали

Як показав аналіз австралійських онлайн-медіа протягом липня та серпня, пропагандистська рука Кремля до Австралії не дістає. Цитування кремлівських медіа в Австралії мінімальне, а кількість продуктивних наративів щодо України значно перевищує ті, що відтворюють російські наративи.

Основні тенденції були виявленні під час моніторингу, проведеного українським соціальним стартапом LetsData у партнерстві з громадською організацією «Детектор медіа». У режимі реального часу публікації, що містять згадки про Україну та/або війну РФ проти України, збиралися мовою оригіналу й оброблялися за допомогою елементів штучного інтелекту.

Які кремлівські медіа цитують та як часто?

Загалом відсоток публікацій з цитуванням кремлівських медіа в австралійських онлайн-медіа невисокий. Наприклад, у липні він становив не більше 3,4% від усіх публікацій щодо України.

З тих публікацій, у яких було виявлено цитування кремлівських ЗМІ, відсутнє переважання конкретного видання. Зокрема, протягом трьох періодів  моніторингу —  з 1 по 14 липня, з 15 по 29 липня та з 13 по 26 серпня, в австралійських онлайн-медіа траплялися цитування «РИА Новости», «ТАСС», трохи менше «Sputnik» та «RT». Найменшу частку відзначено для «Известий», зокрема, цитування цього видання було виявлено лише у період з 1 по 14 липня (3,85%).

Що розповідають про війну РФ проти України в онлайн-медіа Австралії?

В онлайн-медіа Австралії протягом липня та серпня продуктивні наративи щодо України, в яких не приховувались злочини РФ та була присутня віра в перемогу України, значно переважали токсичні та такі, що відтворювали російські наративи.

Наприклад, протягом 2 місяців дослідження австралійські ЗМІ висвітлювали: 

  • перемоги та успішну тактику ЗСУ;
  • військові злочини РФ в Україні (смерті цивільних українців від російських обстрілів, звірства РФ проти мирного населення та незаконне поводження з українськими військовополоненими, викрадення окупантами дітей з окупованих територій); 
  • неминуче розслідування злочинів РФ та покарання російських злочинців; 
  • твердження, про те, що Росія програє війну/Україна може виграти війну/Україна захищає всю Європу;
  • загрозу російських ракетних ударів з території Білорусі та посилення військової участі Білорусі у війні;
  • тему Криму: у Криму набирає обертів опір окупантам, Україна атакувала на російську авіабазу в Криму;
  • тему ЗАЕС: Європа закликала Москву вивести свої війська з АЕС, Україна заявила, що Росія могла планувати «провокацію» на АЕС;
  • викриття фейків кремлівської пропаганди.

Токсичні наративи щодо України тут радше визначаються як негативні або небезпечні та майже не відтворюють їх, як-от: «Росія заявляє, що її війська посилять військові дії в Україні на «всіх оперативних напрямках»».  

З таких, що відтворюють російські наративи, можна виділити «негативні наслідки санкцій для світу». Наприклад, «ціни на газ різко зросли через російсько-українську війну». Також зрідка траплялися ще два наративи кремлівської пропаганди  — «США розпалює війну в Україні» та «НАТО  —  слабка організація». Наприклад, «Україна не зможе виграти війну з нинішньою стратегією НАТО» або «Байдена звинуватили в розпалюванні війни в Україні»

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: