Моніторинг

Не російська весна 2023 року: дайджест пропаганди за 1 березня

Навігація та корисні матеріали

Війна за «русский мир» перетворилась на криваву бійню носіїв російської мови. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи пропаганди РФ за 1 березня.

 1. Москва готує нових «російськомовних українців»
 2. Путін залишив слова, яким «аналоговнет»
 3. Носіїв «великої і могутньої» просто знищують
 4. Нова «новомова» для мешканців РФ

Москва готує нових «російськомовних українців»

Про плани створити підручник з української мови для окупованих територій повідомив ще влітку 2022 року міністр освіти РФ Сергій Кравцов. За його словами, «учням за рішенням батьків та педагогів надаватиметься можливість і надалі вчити українську мову як рідну».

Тоді він стверджував, що «готується підручник класичної української мови» і обіцяв, що в школах Харківщини та Запоріжжя також вивчатимуть українську мову.

НАСПРАВДІ, українську мову в Запоріжжі та на Харківщині вивчатимуть як завжди. І не з ласки Кравцова, а з усім відомих причин, пов’язаних з Силами оборони України.  

Але справа в іншому. Український уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь ще тоді припускав, що «російський підручник з «класичної української мови»  буде таким, як і підручник української мови в радянські часи. Де не було української мови, а була російська термінологія з деякими вкрапленнями відцензурованих українських текстів та вправ, які будуть максимально зближувати російську та українську мови. Це проміжна ланка знищення української мови на окупованих територіях».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про що розповідатимуть 1 вересня у школах в окупації?

Прогноз виправдався. На окупованих територіях викладатимуть українську мову за спеціальним підручником — щоб формувати у дітей традиційні російські цінності. Про це 1 березня повідомило видання «Можемо пояснити».

Підручник призначений для учнів 5-9 класів. І не всіх, а тільки для тих, хто вирішить продовжувати навчання саме українською мовою.

Згідно з технічним завданням, майбутній підручник української мови має «формувати в учнів традиційні російські цінності, що відображають самобутній духовний, історичний і культурний розвиток багатонаціонального народу Росії». Ілюстрований матеріал на 90% складатиметься з російського контенту.

Іншого годі й було очікувати. Адже прикладів тотального знищення росіянами всього українського за багато віків вдосталь.

Тарас Кремінь вважає, що «російськомовні» – це один з наративів московської пропаганди, який вона використовує десятиліттями для внутрішнього розколу української нації. 

Цей наратив не спрацював зі «старими» російськомовними українцями. І ось тепер Москва готує нових. Але за старими радянськими лекалами. Вже не вийде.

Путін залишив слова, яким «аналоговнет»

А тим часом в самій Росії Путін підписав закон про захист російської мови і заборону використання в ній іноземних слів у тих випадках, коли мова використовується як державна. Винятки становлять лише ті слова, яким у російській мові «аналоговнет».

Нагадаємо, це трапилося після того, як спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко заявила, що «треба негайно з російської мови прибрати всі «трабли», «воркшопи» та «селфі». Тим самим перейнявши мовний досвід Муссоліні.

НАСПРАВДІ, бажання вчити та розмовляти російською у всьому світі падає шаленими темпами. Максимальним воно було в 1990 році (312 млн), але з того часу скоротилося на 27% до 222 млн. Серед світових мов російська була на 6-му місці. Зараз на 10-му. А до 2050 року кількість носіїв «великого та могутнього» за прогнозами скоротиться ще на 92 млн.

Цьому є декілька причин, але головна – російська стала мовою вже не локального, а світового зла. Саме тому вона тепер вважається токсичною. Цивілізаційне змагання Росія програє з розгромним рахунком вже навіть на пострадянському просторі. Через це невпинно скорочується й кількість вже навіть не російськомовних українців, а молдаван, таджиків, казахів, узбеків, киргизів, туркменів, грузинів, вірмен, азербайджанців. В обіймах «великої та могутньої» й досі залишаються хіба що білоруси. Але лише за однієї усім відомої причини, яка зараз перебуває з візитом в Китаї.

Носіїв «великої та могутньої» просто знищують

Або Путін й досі вірить в сакральну силу «Z», або просто його «валдай головного мозку» остаточно роз’їв залишки навіть не здорового глузду, а простого філологічного смаку. Адже факт залишається фактом: літері «Z» у війні за «русский мир» так само «аналоговнет».

Навіть, «воєнкори» не розуміють у чому проблема. Адже «цілі поставлені, Zавдання – Zрозумілі, Zа нами правда, працюємо, браття!». А ніхто не хоче.

НАСПРАВДІ, воно дійсно не працює. Бо страшно. Усі все знають і розуміють. Окопна правда не бреше як путінська. «60 днів — стільки, в середньому, російські солдати брали участь у війні до того, як перестали виходити на зв’язок», — йдеться в дослідженні видання «Новая газета. Европа», яка проаналізувала 10 тисяч публікацій про зниклих безвісти.

Тобто, фактично, окупанти гинуть за два місяці після приїзду в Україну. Адже іншого пояснення, чому вони після цього не виходять на зв’язок з рідними і близькими, немає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 90 метрів землі України коштують життя 2000 росіян

В іншому дослідженні – Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS) йдеться про те, що за рік війни в Україні загинуло 60-70 тисяч окупантів. Це перевищує сумарні втрати в усіх збройних конфліктах, у яких брали участь радянська та російська армії з 1945 року.

Загальні втрати РФ з пораненими та зниклими безвісти можуть досягати, за оцінкою CSIS, від 200 до 250 тисяч осіб. Ці підрахунки включають як військових, так і представників спецслужб, найманців ПВК «Вагнер» та бойовиків так званої «народної міліції» самопроголошених «ЛДНР».

Найбільше після завершення Другої світової війни російських військових загинуло в Афганістані (14-16 тисяч), Чечні (12-25 тисяч), а також до повномасштабного вторгнення в Україну під час боїв на Донбасі (6-7 тисяч).

Швидкість нинішніх втрат в Україні значно перевищує темпи в попередніх конфліктах. Так, у Чечні російські сили втрачали в середньому від 95 до 185 осіб на місяць, в Афганістані — від 130 до 145. В Україні, з 24 лютого минулого року, гинуть від 5 до 5,8 тисячі військових на місяць.

Це дійсно Zнищення власного народу – носіїв тієї самої російської мови, про збереження якої так піклуються в Москві. 

Нова «новомова» для мешканців РФ

З огляду на московські мовні страждання і в контексті останньої атаки НЛО (невстановлених літальних об’єктів) невідомого походження, офіційні росЗМІ продовжують видавати цю ще рік тому неймовірну, а зараз вже досить рутинну історію за «все під контролем». Так, у Туапсе, наприклад, трапилося лише «займання», тому «приводу для хвилювання немає».

НАСПРАВДІ, радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк, коментуючи звинувачення на адресу Києва, заявив, що «Україна не завдає ударів по території РФ, а веде оборонну війну з метою деокупації всіх своїх територій». А щодо атаки дронів по РФ, Подоляк зазначив: «у Росії наростають процеси паніки та розпаду, проявом яких є збільшення внутрішніх атак невстановлених літальних об’єктів на об’єкти інфраструктури».

На підтвердження слів Подоляка сам Путін під впливом панічної атаки заявив на колегії ФСБ Росії: «Йдуть спроби активізувати в Росії всю цю мерзоту, яка використовує сепаратизм та ксенофобію, цьому необхідно протистояти».

Тим самим, підтвердивши давню історичну аксіому: після невдач на зовнішньому фронті негайно запускається терор на внутрішньому. Це абсолютно природно для будь-якого антинародного режиму. Адже йому треба якось зберегтися. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Хлопки» та «жесты доброй воли». Як Росія використовує новояз у війні проти України

А для пересічних росіян пропагандою, мабуть, потроху готується вже нова «новомова»:

 • –        БПЛА – це «НЛО» (невстановлений літальний об’єкт);
 • –        Західні танки – це «бронетехніка з невідомою реєстрацією»;
 • –        Відсутність зв’язку – це «тренування з переходу до альтернативних засобів комунікації»;
 • –        Повітряна тривога – це «навчання з цивільної оборони»;
 • –        Відсутність електрики – це «курси з виживання в екстремальних умовах»;
 • –        Ударна хвиля – це «неконтрольований потік повітряних мас» й т.д.
 • Ті, хто проти нової «новомови», автоматично будуть визнаватися «мерзотою та сепаратистами», що хочуть зсередини «розказувати Росію». 

Ну, а ті, хто у 2014-му повірив у «війну з українськими нацистами», повірять і в «НЛО над Туапсе» в уже не російській весні 2023 року.  

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: