Моніторинг

Навіщо «ДНР» суд над іноземцями: дайджест російської пропаганди за 7 червня

Навігація та корисні матеріали

У Москві вигадали «донецьку помсту українців» та змагаються у агресивному патріотизмі. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи російської пропаганди за 7 червня.

  1. Росія віддзеркалює свої гріхи
  2. ФСБ годує фейковими ЗМІ українських полонених
  3. «ДНР» хоче, щоб її визнав Лондон?
  4. Медведєв – новий Жириновський чи наступний Путін?

Росія віддзеркалює свої гріхи

Сьомого червня у сценаристів російської пропаганди з’явився новий сюжет – ЗСУ нещадно обстрілюють житлові райони Донецька у помсту за розгром своїх військ.  

Представник так званої «народної міліції ДНР» Басурін на питання «Чому так серйозно бомблять Донецьк?», відповів: «Перед цим противник зазнав втрат – близько 700 чоловік та 100 одиниць техніки. Вони від безсилля не знали що робити – тому вирішили вбивати людей». Депутат Держдуми Ніконов (онук Молотова, який підписав секретний протокол з Ріббентропом і все життя це заперечував) підсумував: «українці мстяться».   

НАСПРАВДІ, це дуже схоже на прийом віддзеркалення, коли власні гріхи росіяни приписують українцям. Відомо, що саме російська армія поводить себе емоційно нестабільно, мародерствує та вчиняє інші злочини. Факти свідчать про наступне:

–   Наступного дня після ліквідації в Маріуполі командувача 150-ї мотострілецької дивізії генерал-майора Мітяєва 15-го березня росіяни скинули бомбу на Драмтеатр, де, згідно із розслідуванням Associated Pres, загинули близько 600 мирних мешканців.

–  Того ж дня, 16-го березня, росіяни завдали удару по маріупольському басейну «Нептун». 

–    За кілька днів після потоплення крейсера «Москва» росіяни вдарили по  заводу,  який виробляв бойові частини ракети за дивним збігом обставин також з назвою «Нептун». 

–   В оприлюдненій раніше методичці ФСБ, яка потрапила до рук СБУ, йшлося про проблему російської пропаганди, що «не було масованого вкидання емоційної інформації про вбитих дітей у ДНР та ЛНР, про розправи націоналістів щодо росіян».

Судячи з усього, це і є справжньою причиною «розправи», яка сталася на «Росії 1», а не міфічний удар під «Чорнобаївкою навпаки» для якої горе-пропагандисти навіть назву для  правдоподібності не вигадали.  

ФСБ годує фейковими ЗМІ українських полонених

7 червня міністр оборони РФ Шойгу заявив, що «за п’ять днів у полон здалися 126 військовослужбовців Збройних сил України, їхня загальна кількість становить 6 489 осіб».

Медіа РФ, звісно, повідомляють, що вони перебувають у нормальних умовах: нагодовані, їм надається медична допомога і взагалі, вони «у захваті від російської армії» – відео з таким постановочним змістом часто з’являються на пропагандистських ресурсах.

НАСПРАВДІ, ситуація з полоненими жахлива. Українців катують, у тому числі і з застосуванням психотропних препаратів, і всіляко намагаються ними маніпулювати. Так, ФСБ розпочала виготовлення фейкових газет, а також теле- та радіопередач, які імітуватимуть українську та незалежну пресу для військовополонених, що перебувають у СІЗО Ростова-на-Дону.

Про це заявив засновник правозахисної організації «Гулагу.нет» Володимир Осєчкін.

За його словами, «це робиться, щоб дати фейкову інформацію про те, що українська армія розгромлена, і за ними ніхто не прийде, не врятує, не обмінюватиме, і вся Україна вже під контролем російських силовиків».

Така психологічна обробка військовополонених, на думку її організаторів, допоможе краще ними маніпулювати, деморалізувати, щоб вони підписували зізнання, обмовляли себе і тих, з ким проходили службу.

Відома і ціна виготовлення таких матеріалів: по 22 тисячі рублів на кожну фейкову газету, уточнює Осєчкін.

«ДНР» хоче, щоб її визнав Лондон?

7 червня у так званій «ДНР» розпочався судовий процес над полоненими іноземцями, які воювали у складі ЗСУ. Їх звинувачують у найманстві, за що у невизнаній резервації можуть навіть стратити .

Йдеться про громадян Великої Британії Шона Піннера та Ейдена Асліна і підданого Королівства Марокко Саадуна Брагіма. За словами окупантів, вони «за винагороду брали участь у збройній агресії України із захоплення влади у «ДНР».

Заявлено і п’ятьох свідків, ніхто з них на засідання «суду» не з’явився. Трьох «очевидців злочину» тримають у СІЗО в Таганрозі, причина неявки двох інших невідома.

НАСПРАВДІ, усі троє полонених офіційно вступили до лав ЗСУ ще до початку російського вторгнення та прожили в Україні кілька років. Відомо, що Ейден Аслін під час поїздки Україною познайомився зі своєю майбутньою нареченою і залишився жити в країні, а у 2018 році почав службу у 36-й бригаді морської піхоти ВМСУ.

Разом із Есліном у полоні опинився його друг, 48-річний колишній військовий Королівського англійського полку Шон Піннер. У 2018 році, як і Еслін, він офіційно приєднався до ЗСУ і також служив у 36-й бригаді.

Марокканець Саадун Брагім переїхав до України у 2019 році. Його захисник Дмитро Єршов стверджує, що юнак навчався в КПІ. Однак кинув навчання і у 2021-му уклав трирічний контракт із ЗСУ. Він також потрапив до морпіхів.

Тобто усі троє служили в ЗСУ за контрактом, що робить їх комбатантами, – на них поширюється дія Женевської конвенції. Але суд у «ДНР» такий же фейковий як і сама «республіка», тому Женевська конвенція там не працює. Отже, очікувати можна всього, що завгодно.

Але вже зараз зрозуміло, що судилище над іноземцями буде використане для підживлення кремлівського наративу про те, що англосакси воюють з «русским миром».

У цьому «суді» є ще один важливий, але поки що прихований аспект. Путінські маріонетки таким чином прагнуть змусити Лондон визнати суб’єктність своєї «ДНР» шляхом апеляції, тобто встановлення з «республікою» якихось правових відносин.

Якщо цей варіант пройде, його можна використати і з іншими державами. Адже, недаремно окупанти так шукали іноземців серед бійців «Азову» та інших українських підрозділів і постійно говорять про багато найманців в ЗСУ.

Медведєв – новий Жириновський чи наступний Путін? 

І наостанок про «зиц-президента Росії» Медведєва, який перестав ним бути рівно 10 років тому.  Після його «європейських імбецилів» від 6 червня, здавалось, нижче опускатись нема куди. Але 7 червня він згадав ще й «виродків», пообіцявши «поки я живий, робитиму все, щоб вони зникли».

НАСПРАВДІ, не можна виключати того, що «виродками» він називає власні пости у соцмережах. Двозначність формулювання допускає і таке трактування. У цьому разі маємо справу або з серйозною психологічною проблемою заступника голови Ради безпеки РФ, або ж він спробував попередити світ: «я змушений писати цю маячню під примусом: вибачте/рятуйте».

Отже Медведєва просто призначили «новим Жириновським»? 

Ще одне пояснення симптомів гарячки у чиновника: чутки про те, що його сина Іллю незабаром можуть видворити з США, перестали бути чутками, і американська робоча віза Медведєва-джуніора все ж анульована. А від перспективи повернення сина на батьківщину батько просто в сказі. 

Пояснити інакше таку риторику від людини, яку ще 10 років тому вважали лібералом і айфон-президентом на тлі махрового імперця Путіна, досить складно.

Одна справа – дрімаючи мовчки кивати головою в бункері в ході таємного обговорення якоїсь чергової пакості Україні і всьому світу. І зовсім інша – публічно волати про свою ненависть до європейських «імбецилів» і «виродків». У будь-якому випадку ситуація доволі дивна. 

Навіть глава МЗС Італії Луїджі Ді Майо був змушений визнати, що «заяви Медведєва дуже серйозні та небезпечні… Це погрози на адресу тих, хто наполегливо прагне миру». 

Зрештою, публічна агресивна риторика може бути проявом початку боротьби за царський трон. У змаганнях за нього крім Медведєва беруть активну участь шеф ФСБ Патрушев, вождь Чечні Кадиров та спікер Держдуми Володін. На тлі перманентних чуток про хворобу або і взагалі смерть Путіна припущення небезпідставні. 

Або у 2024-му (чи раніше) під час чергового шоу під назвою «вибори президента РФ» вже готується на біс «спецоперація» з тандемом Путін-Медведєв – як у 2008-му. Тим паче, що дублер також замазаний кров’ю. Грузинів. Отже, досвід має. Перевірений. Втрачати нічого. Крім залишків здорового глузду.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: