Навігація та корисні матеріали
Відомий британський мільярдер, засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон закликав лідерів бізнесу об’єднатися та відстояти суверенітет України в умовах агресії з боку Росії. Про це він пише у своїй статті “Мої думки про Україну та Росію” (оригінал тут).
Команда Центру публікує переклад його статті українською.
Бізнес-лідери всього світу з великим занепокоєнням спостерігають за нарощуванням російських військ і техніки на українському кордоні. Це тліючий конфлікт, який триває вже багато років з періодичними спалахами, як-от незаконна анексія Криму Росією у 2014 році.
Але сьогодні ми бачимо найвищий за останні роки ризик тотальної війни на європейській землі — війни, яка, чимало воєн до неї, не служить справедливій чи законній цілі. (У цей момент нам важко приховати своє роздратування. Якого дива у 2022 році одна країна збирає танки на кордоні з іншою?).
Більшість свого дорослого життя я протестував проти воєн, які свого часу вважав несправедливими. У березні 1968 року я приєднався до десятків тисяч молодих людей на Трафальгарській площі в Лондоні, які виступали проти війни у В’єтнамі — конфлікту, який швидко загострювався, коштував незліченних життів, скалічив сотні тисяч дітей і дорослих і закінчився принизливою поразкою для США та його союзників. 35 років по тому я був серед мільйонів людей у всьому світі, які вийшли на вулиці, щоб протестувати проти вторгнення в Ірак — хижацького й безглуздого заходу, який дестабілізував Близький Схід та значно зменшив світову безпеку.
Зараз будь-кому з нас важко приховати своє роздратування: у 2022 році що, чорт забирай, одна країна робить, накопичуючи танки, на кордоні іншої країни?
Вісім років тому, коли наміри Путіна в Україні стали більш очевидними для решти світу, ми розпочали зусилля з мобілізації російських та українських бізнес-лідерів, щоб закликати їх виступити за мирне врегулювання конфлікту між їхніми країнами. Я пам’ятаю численні змістовні зустрічі та дзвінки з лідерами та експертами в політиці та бізнесі, які допомогли нам значно краще зрозуміти динаміку сили, що підігріває цей конфлікт.
Ми також швидко дізналися, що хоча в приватних розмовах чимало з наших російських контактів виступали проти військового втручання Росії, жоден з них не був готовий виступити публічно. Ми оприлюднили заяву від приватного сектору, яку з радістю підписали західні та українські бізнесмени, але нам не вдалося отримати жодного підпису з Росії, оскільки вони занадто сильно боялися репресій з боку режиму в Москві.
Проте і тоді, і зараз люди, з якими я спілкувався, були єдині у думці, що будь-яка війна між Росією та Україною матиме руйнівні та жахливі наслідки. По-перше, це ще більше ізолює Росію та її президента від решти світу та зруйнує російську економіку. І, звичайно, це завдасть величезної шкоди та страждань людям, які намагаються жити в мирі по обидва боки кордону. Як то часто буває, основний тягар агресії нестиме мирне населення. Кривава громадянська війна в Сирії, в якій російські війська і найманці відіграють жахливу роль, слугує яскравим нагадуванням про те, що поставлено на карту.
Президент Путін не зможе виграти цей конфлікт в довгостроковій перспективі. Хоча, здається, його мало хвилює, що світ думає про його геополітичні амбіції, його мало б хвилювати, яким буде майбутнє для його власної країни. У якийсь момент звичайні росіяни усвідомлять, що заслуговують на краще, особливо якщо ситуація дійде до точки, коли неминуче повстання українців, що захищають свої домівки, села та міста, нагадає про гнітючий відголос радянського провалу в Афганістані та його смертельних наслідків для російських синів, братів і батьків.
Для лідерів ділових кіл це може бути чудова нагода об’єднатися та виступити за суверенітет України. Навіть якщо за це доведеться заплатити якусь ціну, всі ми повинні дати чіткий сигнал, що одностороння агресія завжди неприйнятна, і що світова бізнес-спільнота підтримуватиме весь спектр санкцій проти будь-якої країни, яка прагне порушити суверенітет іншої.