Міноборони Росії обмежує пересування «воєнкорів»: дайджест пропаганди за 2  – 3 квітня 2025 року

Навігація та корисні матеріали

  1. Лондон покінчив з московською «Євразією»
  2. Російським лобістам дали по лобі у Британії
  3. МО РФ взялося за «безпеку літописців війни»
  4. Навіщо УЄФА вшанувала «футболіста» Бугаєва

Лондон покінчив з московською «Євразією»

Після того, як лідера ультраправої партії «Національне об’єднання» Марін Ле Пен французький суд засудив до 4-річного тюремного ув’язнення за нецільове використання коштів Європарламенту, а Європарламент зняв недоторканність з депутата-путініста Бистрона, за справу взялася Велика Британія. 2 квітня стало відомо, що країна ввела санкції проти проросійської групи, відповідальної за спробу фальсифікації референдуму у Молдові та дестабілізації ситуації в цій країні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якого «економіста» затримала СБУ в Молдові

Нагадаємо, уряд Молдови неодноразово звинувачував РФ в прагненні позбавити легітимності президентські вибори, на яких у підсумку перемогла Майя Санду, а також референдуму про членство в ЄС. Зрештою, як відомо, Молдова перемогла московську «електоральну мафію».

Нові санкції Лондона спрямовані проти організації «Євразія», що базується у РФ і якою керував колишній молдовський олігарх Ілан Шор. Слово «мафія» у його випадку НАСПРАВДІ не виглядає просто метафорою. Ще у 2017 році його засудили до 7,5 років ув’язнення за виведення $1 млрд з банків Молдови. Шор втік із країни, а в травні 2024 року отримав громадянство РФ. 

Восени минулого року поліція Молдови звинуватила особисто його в підкупі виборців на виборах президента країни за допомогою московських грошей. До речі, Шор, як з’ясувалося,  заробив 2,4 млрд рублів за 4 місяці, допомагаючи РФ обходити санкції.

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі заявив, що Лондон не залишить поза увагою спроби підірвати демократію в країнах, які він вважає своїми друзями і партнерами: «Коли брудні гроші вільно циркулюють, вони підривають суспільну довіру, дестабілізують економіку і дозволяють зловмисним суб’єктам підривати верховенство закону».

Російським лобістам дали по лобі у Британії

Але однією Молдовою справа не закінчилась. Велика Британія пригрозила п’ятирічним тюремним терміном тим, хто працює на РФ і до 1 липня не передасть відповідні дані у Схему реєстрації іноземного впливу (FIRS). Будь-яка особа або компанія, які здійснюють діяльність у рамках будь-якої домовленості з російською владою, включно з парламентом, збройними силами та урядовими установами РФ, повинні будуть зареєструватися в FIRS.

НАСПРАВДІ, Росія стала другою після Ірану країною, занесеною Лондоном до вищої категорії FIRS. «Така характеристика російської держави є відповіддю на серйозну і постійну загрозу, яку Москва представляє для Великої Британії та наших інтересів, і яка тільки зросла в останні роки. Ворожі російські дії на території Великої Британії варіювалися від використання смертоносної нервово-паралітичної речовини в Солсбері до зловмисних кібератак, включно з атакою на британських парламентарів за допомогою фішингових кампаній, а також шпигунства і підпалів», — пояснили в посольстві Британії в Москві.

Нагадаємо, впродовж останніх років Британія зазнавала численних кібератак, багато з яких приписують Росії або пов’язаним із нею організаціям.

–        У 2022 році її хакери отримали доступ до особистої пошти Кіра Стармера, тодішнього лідера опозиції і теперішнього прем’єр-міністра країни.

–        У жовтні 2024-го проросійські хакери з NoName057(16) організували DDoS-атаки на сайти британських місцевих органів влади — багато сервісів були недоступні, у системі стався збій.

–        Вже цього року Британія виявила спроби хакерів, пов’язаних із ГРУ проникнути в мережі критично важливих секторів, включно з енергетичним і телекомунікаційним. 

–        А в лютому кіберзлочинці використали сервіс Microsoft Teams, щоб проникнути в системи британських компаній: спочатку розсилали тисячі спам-повідомлень, а потім під виглядом техпідтримки зв’язувалися через Teams, пропонуючи допомогу. Отримавши доступ, встановлювали шкідливе програмне забезпечення.

У офіційній заяві британського уряду, крім того, наголошується, що «Росія продовжує вести неспровоковану та незаконну війну проти України, яку може завершити завтра, вивівши свої війська. Сполучене Королівство залишається відданим справедливому та тривалому миру в Україні та продовжуватиме здійснювати максимальний економічний тиск, щоб зупинити Росію від загрози та підриву суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України, а також для того, щоб Росія відшкодувала за завдану нею шкоду».  

А щодо FIRS, міністр внутрішніх справ Іветт Купер наголосила: «Нова схема реєстрації іноземного впливу дає нам можливість вживати набагато сильніших заходів проти будь-якої російської загрози. Нові заходи ускладнять для Росії вчинення ворожих дій проти нас у майбутньому».

До речі, в Євросоюзі й досі немає загального закону про реєстрацію іноземного впливу. Хоча ще два роки тому ЄС почав обговорювати цю тему. «Нам не можна бути наївними і потрібно знати, хто замовляє музику в європейській демократії, особливо якщо за цим стоїть Кремль або Пекін», — говорила віцепрезидент Єврокомісії Віра Йоурова. 

На жаль, далі обговорення справа тоді не пішла. Але з огляду на останні тенденції що блокування проросійського впливу, вона може нарешті прискоритись.

МО РФ взялося за «безпеку літописців війни»

А в самій Росії вирішили нарешті взятися за «воєнкорів» на державному рівні. «Необхідно розробити законопроєкт для контролю їхньої роботи у зоні бойових дій», — заявив заступник міністра оборони Горємикін у Держдумі. За його словами, йдеться про обмеження їх пересування на фронті: «Воно має регулюватися, інакше завтра заїде один, інший, третій. Ми не знаємо, де «воєнкор» з’явиться. Не дай Боже, потрапить під наші ж FPV-дрони або ж артилерійські обстріли і закінчить сумно».

НАСПРАВДІ, те, що «воєнкори» часом потрапляють під «дружній вогонь» власних військ, давно відомо. Особливо в прикордонних з Україною регіонах, де самі ж росіяни розкидали на дорогах протитанкові міни. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Z-блогери втрачають життя та аудиторію

До речі, за офіційними даними МО РФ, у 2024-му на війні в Україні перебували лише 82 «воєнкори». Для порівняння, у 2023 році їх було понад 1100. 

Забезпечувати безпеку цій зграї «літописців війни» було важко.  Особливо в умовах, коли вони не ідентифікують себе як «преса» і нічим візуально не відрізняються від комбатантів. 

Що ж до їхніх повідомлень, то вони регулярно викликали обурення МО РФ. Так, канал угруповання військ «Север» стверджує, що «воєнкори постійно вигадують новини про те, що відбувається на фронті, здають села та селища, а потім самі ж спростовують свою брехню». Тож бажання Горємикіна обмежити пересування «воєнкорів» цілком зрозуміле. 

А потім, напевно, у Росії візьмуться і за «диванних аналітиків». Приміром, пропагандист Подоляка 3 квітня визнав, що «у районі Покровської дуги у нас проблема. Ми пропустили удар ЗСУ на Солоне і тепер для наших частин у районі Удачного і Котліно ситуація складається дуже непросто». Про цю «непросту ситуацію» у МО РФ, звісно ж, не повідомляли. І були б дуже раді, якби цю неприємну для агресора новину ніхто не дізнався. 

Навіщо УЄФА вшанувала «футболіста» Бугаєва

На конгресі УЄФА в Белграді вшанували пам’ять ексгравця збірної Росії з футболу Олексія Бугаєва, який пішов воювати проти України і загинув.  Найбільш цинічно виглядає те, що в УЄФА також висловили «щирі співчуття Українській Асоціації футболу (УАФ) і всім в Україні, хто втратив близьких».

НАСПРАВДІ, Бугаєв — відома особистість в російському футболі. Він навіть був членом збірної РФ на Євро-2004. Щоправда, після завершення кар’єри Бугаєв пішов у кримінал і у листопаді 2023 року його затримали з великою кількістю мефедрону і засудили до 9,5 років колонії. Але Бугаєв одразу підписав контракт з МО РФ. Щоправда, прожив він після цього недовго: між вироком у вересні 2024-го та загибеллю Бугаєва минуло лише три місяці.

І ось такого «героя» вшанувала УЄФА, проігнорувавши і участь Бугаєва у злочинній війні проти України, і попередню участь у розповсюдженні наркотиків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пропаганда «генетичної особливості» і до чого тут російський футбол?

До речі, УЄФА повідомила про збереження командам РФ (які, нагадаємо, після лютого 2022 року відсторонені від всіх турнірів) «виплат солідарності» – коштів, які УЄФА перераховує своїм членам на розвиток футболу в їхніх країнах.

З приводу цього рішення виконавчий комітет Української Асоціації Футболу (УАФ) звернувся з офіційним листом до представників усіх європейських футбольних національних асоціацій та УЄФА. Зокрема, УАФ наголосила, що «представники РФ цинічно порушують і ще одне рішення УЄФА — щодо Криму та ТОТ України й недоторканості футбольних клубів із цих регіонів. Адже на рівні Держдуми РФ було прийнято рішення та вчинено ряд дій, що призвели до незаконної інтеграції клубів із Криму, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей у національні чемпіонати Росії. Невже європейська футбольна родина солідарна з РФ, якщо продовжує здійснювати такі виплати?», — йдеться в листі.

І вишенька на торті: головний світовий футбольний функціонер президент ФІФА Джанні Інфантіно під час конгресу УЄФА в Белграді заявив про бажання повернути Росію до змагань: «Оскільки ведуться перемовини про мир в Україні, я сподіваюся, що незабаром ми зможемо перейти до наступної сторінки — повернути також Росію на територію футболу. Це означало б, що все вирішено».

Ну а нам залишається лише нагадати, що війна триває. Зовсім нещодавно, 26 березня, один із російських БПЛА вдарив неподалік футбольного поля у Харкові: момент удару потрапив у пряму трансляцію благодійного футбольного матчу. І єдина причина, чому повітряний терор не припиняється — це бажання Москви якомога довше затягувати переговорний процес. 

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Огляд конфіденційності
Центр стратегічних комунікацій

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ми могли забезпечити вам найкращу взаємодію з користувачами. Інформація про файли cookie зберігається у вашому браузері та виконує такі функції, як розпізнавання вас, коли ви повертаєтеся на наш веб-сайт, і допомагає нашій команді зрозуміти, які розділи веб-сайту ви вважаєте найбільш цікавими та корисними.

Обовʼязкові файли cookie

Обовʼязкові cookie мають бути ввімкнені завжди, щоб ми могли зберегти ваші налаштування для налаштувань файлів cookie.

Якщо ви вимкнете цей файл cookie, ми не зможемо зберегти ваші налаштування. Це означає, що кожного разу, коли ви відвідуєте цей веб-сайт, вам потрібно буде знову ввімкнути або вимкнути файли cookie.

Сторонні куки

This website uses Google Analytics to collect anonymous information such as the number of visitors to the site, and the most popular pages.

Keeping this cookie enabled helps us to improve our website.

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: