Аналітика

Методичок не підвезли: про що брехала пропаганда Лукашенка

Навігація та корисні матеріали

Минулого тижня головною темою пропагандистського дискурсу була підготовка законопроекту про майбутнє тих білорусів, які після 9 серпня 2020 року (початок “Білоруської революції”) виїхали з країни, рятуючись від політичних репресій. Можна сказати, що всіх просто було вирішено поділити на дві частини. Одним – дозволять повернутися, “покаятися”, і далі жити на волі, але у постійному страху. Іншим – доведеться залишитись за кордоном, при цьому їх позбавлять білоруського громадянства.

Лукашенко заявив: “Потрібно ще раз подивитися на тих, хто, виїхавши за кордон, діє на шкоду державі та народу, вчиняючи злочини. Такі відомі, все до єдиного. Чи гідні ці люди залишатися громадянами Білорусі, якщо вони втекли з рідної країни і фактично Багато депутатів та й громадяни порушували питання: втекли, шкодять, злочинці фактично і продовжують злочинну діяльність – запропоновано було позбавляти їх громадянства”.

Також вустами заступника глави адміністрації президента Білорусі Ольги Чуприс просувається така позиція щодо політемігрантів: “За великим рахунком вони себе протиставили країні, вони вже не мають жодного зв’язку з цією країною. Відповідно, як треба до них поставитися? Треба визнати, що вони втратили громадянство самостійно. І держава у цьому випадку може визнати факт такої втрати”.

Щодо ситуації в Україні білоруські пропагандисти зайняли позицію, яку умовно можна назвати “методички не підвезли”. Тобто держЗМІ взагалі не повідомляють про наступ українських військ, проте останніми днями почали активно розповідати про “самовбивчі дії українських військових” і про те, що “Зеленський збожеволів”. Тобто, виходить, ніякого наступу немає, але він приречений на невдачу, а Росія все одно переможе.

При цьому намітився розрив: БелТА взагалі не обговорює цю тему і дає інформацію виключно цитуючи російські джерела:

“ЗСУ підтягли всі резерви у Харківській області, у них колосальні, “тисячні” втрати, людей кидають на забій, заявив голова адміністрації”

А ось “СБ. Білорусь сьогодні” пише від себе, але суворо у проросійському ключі:

Висловлювання Володимира Зеленського про швидке повернення Криму спрямовані на те, щоб найближчим часом підняти військовий бойовий дух.

Великі втрати ЗСУ призвели до гострої нестачі ліжко-місць, медикаментів та запасів крові у медустановах Миколаєва та Миколаївської області, додали у відомстві.

Очевидно, що протиріччя між політичною верхівкою та військовими в Україні виявляються. Усі акції, які просувалися Зеленським та його оточенням та нав’язувалися керівництву української армії, чи то контрнаступ чи десант на Запорізьку АЕС, провалилися.

Проте врешті-решт і там повідомили, що так, наступ українських військ відбувається, але це цілком заслуга західних фахівців, а самі українці нічого не змогли б зробити. Цитата: “Прилеглі до кордонів Херсонської області території Запорожчини та Миколаївщини стали плацдармом, на який за порадою воєначальників США та Британії перекидали найкращі зразки озброєння та бойової техніки із західних постачань”.

Інший наратив, набагато старіший, – щодо Запорізької АЕС. Тут триває колишня лінія: українські війська обстрілюють станцію, їхнє завдання – організувати ядерну катастрофу чи, як мінімум, шантажувати Європу її можливістю. При цьому будь-яка інформація про місію МАГАТЕ на станції подавалася виключно від російських інформагентств та у відповідному ключі.

ВСУ спробували висадити десант у районі Енергодару, повідомила місцева влада. Напередодні місто було знеструмлене після обстрілу.

Подачу електроенергії відновили в Енергодарі, Мелітополі та Бердянську, порушену після обстрілів українськими військами, повідомив представник адміністрації Запорізької області Володимир Рогов.

Відновився артилерійський обстріл Енергодару з боку ЗСУ.

Українські війська почали масований обстріл Енергодару, місто тимчасово знеструмлено, повідомляє влада Запорізької області.

У влади Енергодару є інформація, що ЗСУ готують нові провокації щодо Запорізької АЕС. В Енергодарі розраховують, що представники МАГАТЕ, що залишилися на АЕС, стануть гарантами безпеки станції.

Військово-цивільна адміністрація міста Енергодар повідомила, що українські війська розпочали артобстріл і удар припав по спеціальному корпусу Запорізької АЕС. Була пошкоджена ємність із дистильованою водою у безпосередній близькості від другого енергоблоку.

Важливий момент: білоруські держЗМІ обов’язково називають російську окупаційну адміністрацію “місцевою владою”, “керівництвом” та іншими позначеннями, що створюють ілюзію їхньої легітимності. І ніяк інакше.

Цікавий момент минулого тижня: із білоруських держЗМІ зник Дмитро Медведєв. Останні його цитати датовані 2 вересня.

Також іноді ще прослизає старий наратив: “З України Захід вивозить зерно, збагачується, а українці голодуватимуть”:

“В Одесі люди стоять у черзі за гуманітарним хлібом, поки зерно йде на Захід” (відео).

Але, зрозуміло, відповідну заяву Путіна слухняно транслювали цілком:

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: