Новини

Люди в окупації самоорганізуються і чинять спротив – дослідження

Навігація та корисні матеріали

У п’ятницю, 19 травня в залі Укрінформу відбувся круглий стіл «Трансформація громад в умовах окупації», організований Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спільно з Центром Близькосхідних досліджень.

Під час заходу заступник директора Центру Близькосхідних досліджень Сергій Данилов представив результати дослідження фокус-груп з двох деокупованих населених пунктів Херсонщини: Станіслава та Зеленівки. Науковим керівником дослідження виступила професор Українського Католицького Університету Оксана Міхеєва.

За словами Данилова, ідея проведення фокус груп виникла в дискусіях про те як вплинув на громади досвід окупації. 

«Це важливо тому, що, по-перше, ці зміни будуть мати тяглість на самих звільнених територіях: вони будуть позначатися на тому, як функціонують громади, як функціонує влада, як будуть будуватися соціальні контакти та зв’язки й відповідно впливати на практично на всі сфери життя. І з другого боку, нам цікаво думати про ті території, які ще досі окуповані для того, щоб при їх звільненні враховувати досвід правого берега Херсонщини та максимально ефективно і продуктивно діяти в Скадовську, Генічеську, Чаплинці, Приморську і так далі аж до Севастополя» – відзначив дослідник.

Дослідження показало, що попри атмосферу терору, ворожу пропаганду та зневагу загарбників та місцевого населення, люди в окупації знаходять можливість чинити активний та пасивний опір, не підкорятися насаджуваним правилам.

Брак достовірної інформації про військову і політичну ситуацію – серйозний виклик для мешканців окупованих територій. Росіяни прагнуть ізолювати людей від альтернативних джерел і насадити в усьому власний порядок денний.

Як зазначила аналітик Центру стратегічних комунікацій Ірина Субота, спектр методів для поширення пропагандистських наративів на тимчасово окупованих територіях у РФ досить широкий.

«Блокування доступу до українських та інших альтернативних джерел інформації, створення власних пропагандистських місцевих медіа та локальних груп у месенджерах, роздавання листівок з антиукраїнськими закликами та білборди про «один народ». Окрім того, російські пропагандистські наративи на тимчасово окупованих територіях насаджуються і в освітній сфері»,  —  розповіла експертка Центру.

З результатами досліджень погодилися також учасники круглого столу, які самі пережили окупацію: член правління Української Гельсінської спілки з прав людини Дементій Бєлий, начальник Софіївської сільської військової адміністрації Запорізької області Станіслав Захаревич, старший науковий співробітник Інституту історії та археології Балтійського регіону Артем Петрик та голова громадської організації «Приморськ 24/7» Костянтин Овсянников.

Андрій Нечипорук, голова Товариства Лева, зазначив, що висновки дослідження корелюються з його власними спостереженнями під час роботи з громадами Сумщини, Чернігівщини та Харківщини, які також пережили російську окупацію.Захід у записі можна переглянути за посиланням.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: