Аналітика

Ленд-ліз для України. Як США допомагають Україні перемогти у війні з Росією

Навігація та корисні матеріали

Палата представників США підтримала проєкт закону про ленд-ліз на підтримку української демократії. Три тижні тому він отримав майже одноголосне схвалення у верхній палаті Конгресу. І якщо таку ж одностайність продемонструє й нижня палата, то зовсім скоро запрацює програма, яку востаннє США застосували 80 років тому, щоб допомогти європейським країнам перемогти нацистську Німеччину.

Ленд-ліз це програма підтримки Сполученими Штатами своїх союзників під час війни. Більше зброї, більше обладнання та іншого забезпечення, фінансова підтримка — це та підтримка, яка допоможе Україні не тільки встояти, але й звільнити свою землю від ворога.

Як США допомагають зброєю Україні вже зараз?

З початку повномасштабного вторгнення Сполучені Штати надали Україні військової допомоги на понад $3,4 мільярда. А до війни США доставили зброї та обладнання ще на $600 мільйонів. Такі суми оприлюднив Пентагон наприкінці минулого тижня.

Йдеться як про зенітні комплекси Stinger та протитанкові системи Javelin, так і про важке озброєння на кшталт 155-мм гаубиць, бронетранспортерів, вертольотів Мі-17, засобів контрбатарейної боротьби. А ще дрони різного призначення, броньовані машини, стрілецька зброя, боєприпаси, бронежилети, каски, засоби зв’язку, тепловізори та інше.

Але не менш важливим був не лише список «збройного меню», але й швидкість, з якою в адміністрації Байдена затверджували пакети військової допомоги. Як і те, що саме американці першими надіслали важке озброєння. А вже після цього гаубиці, зенітні комплекси поїхали в Україну з Канади, європейських країн.

То навіщо потрібен ленд-ліз?

Закон про ленд-ліз потрібен, щоб ще більше прискорити і спростити процедури доставки зброї та іншої допомоги в Україну та прописати, на яких умовах вона передається. Наприклад, зброю можуть передати в оренду або з відстроченою оплатою.

Сам закон про ленд-ліз розміром з одну сторінку А4. І найважливіша його частина — це виключення обмежень, які прописані в американському законодавстві. Наприклад, у законі про контроль експорту зброї чорним по білому написано, що США можуть передати зброю в оренду тільки після того, як країна отримувач зобов’яжеться відшкодувати вартість втраченої чи пошкодженої зброї. Закон дозволяє обійти цю норму.

Це дозволить прискорити та спростити процедури доставки зброї та іншої допомоги в Україну

Крім того, у законі про іноземну допомогу іншим державам від 1961 року прописано, що термін надання військової допомоги не може перевищувати п’яти років. Американські законодавці пропонують прибрати і цей пункт. Це не обов’язково означає, що стільки часу триватиме війна, а радше свідчить про готовність США допомагати в довготерміновій перспективі.

Ще один вимір цього закону — символічний. США, зашивши у назву «ленд-ліз», проводять паралелі з Другою світовою війною, коли їхня допомога відіграла чималу роль в перемозі над гітлерівською Німеччиною. Цей закон чітко вказує на те, хто добро, а хто зло у цій війні.

Коли запрацює закон?

Після набуття законом чинності у президента Джо Байдена буде 60 днів для того, щоб розробити та впровадити спрощені процедури військової допомоги Україні. З високою ймовірністю це станеться значно швидше.

Яким буде постачання зброї на практиці?

Україна дає список того, що їй необхідно, Вашингтон погоджує позиції, які може надати, і американські вантажні літаки доставляють необхідне в сусідні з Україною країни.

У Росії дуже люблять применшувати важливість програми ленд-лізу для завершення Другої світової війни. Тепер у Кремлі самі переконаються, що вчасна військова допомога Україні, яка бореться за свободу всього континенту, здатна переламати хід війни. І 80 років потому впаде ще одна тиранія, яка мріяла про переділ Європи.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: