Аналітика

Істерика Z-патріотів, мовчання Кремля і чергове пропагандистське кіно. Як у РФ відреагували на бєлгородський рейд російських добровольців

Навігація та корисні матеріали

На початку тижня бійці Російського добровольчого корпусу (РДК) та Легіону «Свобода Росії» провели військову операцію у прикордонних районах Бєлгородської області РФ. Російські добровольці, що воюють проти путінського режиму, перетнули кордон вранці понеділка, 23 травня, взяли під контроль декілька сіл і прикордонний пункт «Грайворон». Відео та фото, зроблені російськими добровольцями, включаючи звернення до співгромадян, оперативно публікували пов’язані з ними Telegram-канали.

У російському медіаполі ці події також з’явилися завдяки цій платформі: першими на ситуацію звернули увагу Z-блогери та воєнкори. У той час як офіційні особи та державні ЗМІ до другої половини дня «не помічали» бойових дій на Бєлгородщині із застосуванням бронетехніки та авіації.  Лише ввечері влада оголосила режим контртерористичної операції. За добу його скасували, а російські військові відзвітували про нечувані успіхи. Фінальною сценою мав стати перформанс російського генерала Лапіна, який у супроводі десятка солдатів і однієї БМП, активно жестикулюючи, зображав «зачистку» Бєлгородської області.  

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізував, як відреагувало російське медіаполе на ситуацію в прикордонному регіоні і як пропаганда шукала відповіді на незручні питання.

Z-блогери, губернатор Гладков і мовчання центральної влади

Близько 10:00 про обстріли околиць Грайоворона повідомило місцеве управління МНС Росії. 

За годину до висвітлення подій підключилися Mash, Readovka та інші популярні російські ресурси, що спеціалізуються на війні. Включно з Telegram-каналами воєнкорів і Z-блогерів. 

Вони випередили губернатора Бєлгородської області Гладкова, який вийшов на зв’язок об 11:38. 

До кінця доби він залишався найбільшим посадовцем, що наважився відкомунікувати ситуацію у прикордонному регіоні. Щоправда, у згаданих вище прикладах йшлося виключно про обстріли, в яких губернатор і пропагандисти звинуватили ЗСУ. Про наявність  на території області військ противника одним з перших росіянам  повідомив Telegram-канал «Военное обозрение», який «запозичив» в українців зняте з дрона відео роботи танка.

Після 12:00 Гладков заявив про «масовану інформаційну атаку» на Бєлгородську область, змовчавши про бойові дії в регіоні. Згодом відеозвернення, записане в робочому кабінеті, губернатор видалив. Але його вже процитували десятки російських ЗМІ і Telegram-каналів, деякі навіть перезалили відео. Удати вигляд, що цієї не дуже впевненої заяви не було, не вдалося.

Лише ввечері влада визнала наявність серйозної проблеми: Гладков повідомив про оголошення режиму контртероричної операції в Бєлгородської області. 

Це перше запровадження режиму КТО на території всього регіону в європейській частині Росії, раніше таке практикувалося на неспокійному Північному Кавказі.  

Переможні реляції та ігнорування російських добровольців

Кремль звернув увагу на події на Бєлгородщині лише у вівторок. Коментар речника Путіна Дмитра Пєскова звівся до наступних тез: на території РФ діяла українська диверсійно-розвідувальна група, Раду безпеки президент не скликатиме, «спецоперація триває». За його словами, рейд мав на меті «мінімізувати політичний ефект від втрати українською стороною Артемівська».

Іншими словами: 

  • зусилля Кремля спрямовані на медійне нівелювання проблеми, створення враження про несуттєвість інциденту. Звідси розмови про ДРГ, що явно не узгоджується з кількістю офіційно «знищеної» техніки та живої сили противника;
  • Кремль показово ігнорує участь в операції російських добровольчих формувань: в офіційній риториці присутні лише Збройні сили України та українські ДРГ. Адже наявність серед громадян РФ тих, хто готовий боротися проти диктатури зі зброєю в руках підриває міф про всенародну підтримку Путіна і підриває його легітимність;
  • попри поодинокі повідомлення, зокрема, заяву Гладкова, Кремль взяв курс на замовчування теми евакуації цивільного населення з зони бойових дій.

Тезу про «відволікання уваги» від Бахмута, про взяття якого напередодні  відрапортував ватажок «вагнерівців» Пригожин, першим в інформаційне поле вкинув не Пєсков. На думку деяких Z-блогерів, першою акцією прикриття стало скидання безпілотником  вибухового пристрою на будівлю адміністрації села Головчине.

Однак після слів Пєскова пропагандисти почали «шукати» більш переконливі докази. І знайшли: аудиторії продемонстрували декілька спалених автомобілів з написами «За Бахмут», нанесеними на вигорілу фарбу.

Неприємні питання і відповіді на них 

Рейд російських добровольців наочно продемонстрував наявність суттєвих проблем в організації оборони прикордонного регіону РФ. Восени минулого року Євген Пригожин закликав збудувати у Бєлгородській області «лінію Вагнера» для захисту від українських ДРГ. Назва виявилася навіть для сучасної Росії занадто радикальною. Влада Бєлгородської і Курської областей взялися за облаштування новітньої «засічної лінії», активно рекламуючи протитанкові надовби ‒ «зуби дракона». Губернатор Гладков особливо піарився на  цих «зубах», які виявилися гнилими.

Z-патріоти нагадали у Telegram, що розрекламована фортифікація добре виконала лише одну функцію ‒ зробила багатшою відповідальних за будівництво. 

Традиційні взаємні звинувачення з перекладанням відповідальності між ФСБ (до складу якої входить прикордонна служба) та військовими (які мали б забезпечувати охорону «засічної лінії») за межі Telegram не вийшли. В етері пропагандистських ток-шоу, присвячених подіям в Бєлгородській області, військові експерти з-поміж відставних офіцерів російського Генштабу пояснювали очевидні речі: для надійного захисту кордону у Бєлгородській, Курській, Брянській областях потрібно перекидати армійські підрозділи з інших ділянок фронту. Що, як виявляється, дуже вигідно Збройним силам України.

Висновки

Рейд російських добровольців став неприємною несподіванкою для влади РФ і продемонстрував вразливості в обороні кордону. У відповідь на цей ляпас російська пропаганда намагалася з одного боку максимально применшити обсяг проблеми, зобразити її несуттєвою, а також продемонструвати приклад її швидкого та рішучого вирішення. Щоправда, виглядало це не дуже переконливо: генерала Лапіна, якого нещодавно публічно принижували Пригожин і Кадиров, знову висміяли Z-патріоти. 

Поки речник Міноборони РФ Конашенков видавав переможні реляції про 70 «ліквідованих українських терористів» та дев’ять спалених автівок, бійці РДК та Легіону «Свобода» фотографувалися на тлі трофейних БТРів. 

Фото: Оксана Іванець / АрміяInform 

На згадку про участь у бойових діях російських добровольців, які не підтримують режим Путіна, у пропагандистських медіа РФ стоїть суворий блок. Адже однією з опор путінської диктатури є синдром вивченої безпорадності, що культивувався десятиліттями. Наявність серед громадян РФ тих, хто готовий боротися проти диктатури зі зброєю в руках, може стати ахіллесовою п’ятою режиму. Схоже, в Кремлі це розуміють.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: