Аналітика

«Хитання» в Європі та заклики до мирного вирішення «конфлікту» в Україні: аналіз наративів білоруської пропаганди

Навігація та корисні матеріали

Минулого тижня головною темою уваги пропагандистів білоруських державних ЗМІ було питання повернення до Білорусі емігрантів, які залишили країну після подій серпня 2020 року. Запитання це дуже неоднозначне, оскільки, з одного боку, Лукашенко вимагає повернення «утікачів», з іншого – він же вимагає продовжувати переслідування інакодумців. Пропагандисти опинилися у скрутному становищі: з одного боку, вони мають продовжувати поливати брудом противників режиму, з іншого – виправдовувати їхнє повернення до країни.

Ситуація ускладнюється і тим, що дуже багато опонентів Лукашенка поїхали в Україну, більше того, багато хто тепер воює проти росіян. Тому білоруські пропагандисти дуже часто самі собі суперечать – зрозумілих методичок з цього питання їм не видали. Скоординованої пропагандистської кампанії не вийшло.

Сидять на безгрошів’ї та бояться, що частина людей повернеться до Білорусі: Лукашенко про втікачів.

Лукашенко підписав указ про створення комісії для роботи з охочими повернутися на батьківщину.

«Це наша добра воля. Ми нікого сюди не повинні тягнути», – так Лукашенко відреагував на хвилю чуток.

Втікачів хочуть використати як гарматне м’ясо для бойових дій в Україні. Про мотиви окремих представників білоруської опозиції, які протистоять поверненню наших співвітчизників з-за кордону на Батьківщину, розповів Генеральний прокурор Білорусі Андрій Швед.

Щодо міжнародного порядку денного, то тут пропагандисти просували тему «розброду та хитання» в Європі щодо України. Очевидно, що зараз їхнє головне завдання – показати відсутність європейської єдності щодо протидії Росії та підтримки України. А також підкреслити суперечності всередині НАТО, між Європою та Америкою.

Уряд Німеччини після ухвалення рішення про відправку в Україну танків Leopard 2 із запасів ЗС ФРН активно намагається переконати інші країни взяти конкретну участь у постачанні військової техніки Києву. Проте поки що практично жодних зобов’язань з боку європейських партнерів не пролунало, – повідомив журнал Der Spiegel.

У Північноатлантичному альянсі — через різку позицію Туреччини щодо Швеції — вибухнула криза. Відкрита ісламофобія та антитурецькі дії шведського істеблішменту фактично стали точкою неповернення до переговорів щодо входження Швеції до військового блоку НАТО. Це знову завело в глухий кут контакти офіційної Анкари і Стокгольма. Очевидно, надовго.

Україна

Цікава тенденція: минулого тижня значно скоротилася кількість згадок про Україну взагалі. Будь-яких згадок про Україну в державних ЗМІ Білорусі. З того, що залишилося, здебільшого – це новини про поїздку Зеленського Європою про передачу Україні нової зброї. А також частіше транслюється інформація про те, що «конфлікт» потрібно вирішити мирно. Про якусь беззастережну перемогу Росії мова в держЗМІ взагалі вже не йдеться.

Митрополит Веніамін – про ситуацію в Україні: нам важливо, щоб настав мир.

– Білорусь перебуває у непростій ситуації – між двома братами, які дійшли до великого конфлікту. Нам важливо, щоб настав мир. Адже через те, що брати сваряться, вони не перестають бути близькими один до одного. Через духовну і кровну спорідненість, через спільність святих ми повинні прагнути якнайшвидшого примирення і просити, щоб Господь управив все якнайкраще. Тому і в проповіді священник має нести слова втіхи і примирення, але в жодному разі не посилювати поділ.

Хоча при цьому повністю зберігається кремлівський наратив про те, що Росія нібито повинна зберегти за собою те, що вже захопила.

Washington Post: американські конгресмени виступили за передачу частини України Росії. За даними видання, за такий крок проголосували приблизно 50% опитаних.

– Найбільш вражаючим стало зростання республіканців, які виступають за те, щоб віддати частину України Росії заради закінчення конфлікту. Близько половини з них виступили за таке рішення, – вказано в опитуванні.

Медведєв назвав «хотілками» розмови у Києві про «корейський сценарій» для України.

«Зрозуміло, що розмови про «корейський сценарій» – це просто хотіти. Типу ми, частина України, що залишилася, будемо під західним управлінням і захистом. А потім досягнемо рівня Республіки Корея. І ще ніби залишається деяка надія на возз’єднання з колишніми територіями», – зазначив політик, який також назвав міркування з Києва «тезою для внутрішнього використання».

За словами заступника голови російського Радбезу, примітно тут інше: теза про те, що перемоги Києва бути не може, і в кращому випадку, її територія буде поділена на частини. «По суті, це перший крок до визнання реалій, що склалися на землі», – заявив Дмитро Медведєв.

При цьому в білоруських держЗМІ не поменшало  принизливих для України та українців «відео з фронту».

Повістки вручають школярам – українські військкомати зовсім втомилися.

Ми вийшли з цього пекла – кинуті командирами солдати ЗСУ біжать із Артемівська.

Солдати ЗСУ приміряють на себе мішки для перевезення тіл.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: