Минулого тижня головною темою уваги пропагандистів білоруських державних ЗМІ було питання повернення до Білорусі емігрантів, які залишили країну після подій серпня 2020 року. Запитання це дуже неоднозначне, оскільки, з одного боку, Лукашенко вимагає повернення «утікачів», з іншого – він же вимагає продовжувати переслідування інакодумців. Пропагандисти опинилися у скрутному становищі: з одного боку, вони мають продовжувати поливати брудом противників режиму, з іншого – виправдовувати їхнє повернення до країни.
Ситуація ускладнюється і тим, що дуже багато опонентів Лукашенка поїхали в Україну, більше того, багато хто тепер воює проти росіян. Тому білоруські пропагандисти дуже часто самі собі суперечать – зрозумілих методичок з цього питання їм не видали. Скоординованої пропагандистської кампанії не вийшло.
Сидять на безгрошів’ї та бояться, що частина людей повернеться до Білорусі: Лукашенко про втікачів.
Лукашенко підписав указ про створення комісії для роботи з охочими повернутися на батьківщину.
«Це наша добра воля. Ми нікого сюди не повинні тягнути», – так Лукашенко відреагував на хвилю чуток.
Втікачів хочуть використати як гарматне м’ясо для бойових дій в Україні. Про мотиви окремих представників білоруської опозиції, які протистоять поверненню наших співвітчизників з-за кордону на Батьківщину, розповів Генеральний прокурор Білорусі Андрій Швед.
Щодо міжнародного порядку денного, то тут пропагандисти просували тему «розброду та хитання» в Європі щодо України. Очевидно, що зараз їхнє головне завдання – показати відсутність європейської єдності щодо протидії Росії та підтримки України. А також підкреслити суперечності всередині НАТО, між Європою та Америкою.
Уряд Німеччини після ухвалення рішення про відправку в Україну танків Leopard 2 із запасів ЗС ФРН активно намагається переконати інші країни взяти конкретну участь у постачанні військової техніки Києву. Проте поки що практично жодних зобов’язань з боку європейських партнерів не пролунало, – повідомив журнал Der Spiegel.
У Північноатлантичному альянсі — через різку позицію Туреччини щодо Швеції — вибухнула криза. Відкрита ісламофобія та антитурецькі дії шведського істеблішменту фактично стали точкою неповернення до переговорів щодо входження Швеції до військового блоку НАТО. Це знову завело в глухий кут контакти офіційної Анкари і Стокгольма. Очевидно, надовго.
Україна
Цікава тенденція: минулого тижня значно скоротилася кількість згадок про Україну взагалі. Будь-яких згадок про Україну в державних ЗМІ Білорусі. З того, що залишилося, здебільшого – це новини про поїздку Зеленського Європою про передачу Україні нової зброї. А також частіше транслюється інформація про те, що «конфлікт» потрібно вирішити мирно. Про якусь беззастережну перемогу Росії мова в держЗМІ взагалі вже не йдеться.
Митрополит Веніамін – про ситуацію в Україні: нам важливо, щоб настав мир.
– Білорусь перебуває у непростій ситуації – між двома братами, які дійшли до великого конфлікту. Нам важливо, щоб настав мир. Адже через те, що брати сваряться, вони не перестають бути близькими один до одного. Через духовну і кровну спорідненість, через спільність святих ми повинні прагнути якнайшвидшого примирення і просити, щоб Господь управив все якнайкраще. Тому і в проповіді священник має нести слова втіхи і примирення, але в жодному разі не посилювати поділ.
Хоча при цьому повністю зберігається кремлівський наратив про те, що Росія нібито повинна зберегти за собою те, що вже захопила.
Washington Post: американські конгресмени виступили за передачу частини України Росії. За даними видання, за такий крок проголосували приблизно 50% опитаних.
– Найбільш вражаючим стало зростання республіканців, які виступають за те, щоб віддати частину України Росії заради закінчення конфлікту. Близько половини з них виступили за таке рішення, – вказано в опитуванні.
Медведєв назвав «хотілками» розмови у Києві про «корейський сценарій» для України.
«Зрозуміло, що розмови про «корейський сценарій» – це просто хотіти. Типу ми, частина України, що залишилася, будемо під західним управлінням і захистом. А потім досягнемо рівня Республіки Корея. І ще ніби залишається деяка надія на возз’єднання з колишніми територіями», – зазначив політик, який також назвав міркування з Києва «тезою для внутрішнього використання».
За словами заступника голови російського Радбезу, примітно тут інше: теза про те, що перемоги Києва бути не може, і в кращому випадку, її територія буде поділена на частини. «По суті, це перший крок до визнання реалій, що склалися на землі», – заявив Дмитро Медведєв.
При цьому в білоруських держЗМІ не поменшало принизливих для України та українців «відео з фронту».
Повістки вручають школярам – українські військкомати зовсім втомилися.
Ми вийшли з цього пекла – кинуті командирами солдати ЗСУ біжать із Артемівська.
Солдати ЗСУ приміряють на себе мішки для перевезення тіл.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки