П’ять наративів російської пропаганди за пів року до війни

Президент громадської організації «Україна 2050», експрезидент Світового конґресу українців Евген Чолій представив звіт медіамоніторингу щодо російської дезінформації відносно України за пів року до повномасштабного вторгнення рф, який містить п’ять метанаративів.

Як передає Укрінформ, віртуальна презентація звіту відбулася в Українському кризовому медіацентрі.

«Сьогоднішній звіт покриває шість місяців – від 24 серпня 2021 року до початку повномасштабної агресії росії проти України до 24 лютого 2022 року. У звіті подано перелік виявлених дезінформаційних наративів, які були класифіковані за метанаративами для кращого розуміння загальної картини інформаційної війни росії проти України Представлено п’ять дезінформаційних метанаративів. Їх мету та перелік включених до них дезінформаційних наративів», – зазначив Чолій.

Так, за його словами, перший метанаратив російської пропаганди був про те, що Україна є недодержавою. Він направлений на те, щоб заперечити існування українського народу як окремого від російського і дискредитувати українську державність.

У рамках цього метанаративу зафіксовані наступні дезінформаційні наративи: українці та росіяни – це один народ, історично Україна буда периферією колишньої російської імперії, Україна не має власної історії та мови, Україна виникла в результаті дій більшовиків росії та Леніна, Україна краде у росії козацькі традиції, економічний занепад України є неминучим, перерахував Чолій.

Другий метанаратив російської пропаганди полягав у тому, що українська влада є «неонацистською, нелегітимною та дискредитованою». Він направлений на дискредитацію української влади та розкол в українському суспільстві.

У рамках цього метанаративу зафіксовано такі дезінформаційні наративи: українська влада є нелегітимною та перебуває під зовнішнім управлінням США, владу в Україні захопили неонацисти, події на Майдані – це збройний державний переворот за підтримки західних спецслужб, що призвів до втрати Криму, громадянської війни та погіршення життя українців; громадянська війна в Україні з 2014 року ніяк не пов’язана з діями росії, агресором є сама Україна, яка веде війну проти власного народу; війна в Україні з 2014 року підтримується в інтересах і за сприяння олігархів, українці незадоволені своєю владаю, що спричинить дестабілізацію, масові протести та дочасні вибори, Кримська платформа є неногайським майданчиком для посягання на територіальну цілісність росії, газотранспортні потужності України для транзиту російського газу до Європи є ненадійними, як і Україна як партнер для постачання енергоресурсів, тому побудова росією «Північного потоку-2» є цілком виправданою.

Третій метанаратив, який просувала перед війною росія, про те, що «Захід експлуатує Україну та є деструктивним для світового порядку». Цей метанаратив направлений на те, щоб представити захід на чолі зі США як експлуататора України у своїх геополітичних інтересах і загрозу світовому порядку, а також на формування в українському суспільстві недовіри до заходу.

У його рамках зафіксовані такі наративи: США залякують заявами про підготовку росією нападу на Україну, однак справжнім її мотивом є спроба демонізувати росію; Захід хоче використати Україну, щоб послабити росію, підштовхує Україну до війни та ніяк не допоможе їй у разі нападу росії; нові штами коронавірусу є частиною процесу модернізації біологічної зброї, випробовування якої проводяться на українцях у секретних лабораторіях в Україні під керівництвом США; перша зустріч Президента США Джо Байдена із Президентом України Володимиром Зеленським нічого не означає для США, а для України не принесе ніяких результатів, оскільки Україна для США не має серйозного інтересу; «Північний потік-2» не загрожує енергетичній безпеці ЄС, а навпаки посилює її завдяки збільшенню потужності постачання газу в ЄС та зниження його ціни; росії були надані обіцянки щодо нерозширення НАТО на зону держав колишнього східного блоку.

Четвертий метанаратив полягає в тому, що російська меншина є об’єктом утисків в Україні. Цей наратив направлений на формування переконань про незаконне і насильницьке витіснення всього російського в Україні: мови, церкви, історії та культури, російської меншини, проросійських ЗМІ та політиків.

Цей метанаратив містить такі наративи: утиски української мови та насильницька українізація через мовний закон, дискримінація і приниження російської національної меншини через закон про корінні народи, в Україні панують безпрецедентні неонацизм та антисемітизм, в Україні паплюжать пам’ятки Другої світової війни та срср, Вселенський патріарх розколює православ’я, Президент України здійснює репресії щодо проросійських ЗМІ.

П’ятий метанаратив пропаганди рф полягав в тому, що існує зовнішня загроза для росії. Цей метанаратив спрямований на залякування НАТО і США й України війною; представлення їх агресорами, які планують військовим шляхом повернути окуповані росією території України, а також на виправдовування необхідності вирішення росією українського питання та конфлікту на Донбасі військовим шляхом.

У рамках цього метанаративу зафіксовано такі наративи: росія є мирною державою і нікому не загрожує, Україна є агресором і готується військовим шляхом повернути окуповані території Донецької та Луганської областей, США є агресором і спробує розв’язати війну на Донбасі, використовуючи Україну; країни НАТО вже фактично окупували Україну, на території якої перебувають тисячі військових США та країн Альянсу, а також присутні військові об’єкти та інфраструктура НАТО; Україна проти Мінських домовленостей і зриває мирний процес, українські військові деморалізовані і не хочуть воювати, обстрілюють населення та цивільну інфраструктуру так званих «лнд» і «днр» і здійснюють геноцид на Донбасі; «провокації» Києва можуть змусити росію застосовувати свої збройні сили для вирішення конфлікту на Донбасі, Україна не зможе протистояти у війні з Росією та швидко пограє її.

Як повідомлялося, громадська організація «Україна-2050» створена, щоб сприяти втіленню в життя за час одного покоління – до 2050 року – стратегії сталого розвитку України як повністю незалежної, територіально цілісної, демократичної, реформованої та економічно конкурентоспроможної Європейської держави.

Раніше Чолій заявив, що дезінформаційні наративи про Україну та українську діаспору, які поширюються у світових ЗМІ та соцмережах різних країн, переважно формує потужна, добре фінансована російська пропагандистська машина.

За матеріалами Укрінформ

Total
3
Shares

Пов'язані статті