Моніторинг

Фейкова держтаємниця безпеки Москви: дайджест пропаганди РФ за 13 липня

Навігація та корисні матеріали

Успіхи HIMARS спричинили паніку в російській блогосфері, а за розголошення адреси бомбосховищ столиці РФ можна отримати до 4 років ув’язнення. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи російської пропаганди за 13 липня.

  1. HIMARS виграв інформаційну війну у Росії
  2. Тегеран кинув Москву із дронами
  3. «Друга жінка» Путіна йде у владу
  4. Москвичам у разі ядерного удару рекомендують самозахист

HIMARS виграв інформаційну війну у Росії

Ще на початку червня Путін заявляв, що постачання американських РСЗВ HIMARS Україні нічого не змінить, оскільки вона «вже мала аналогічні системи радянського та російського виробництва».

Після цієї відмашки російський наратив «підтримка Заходу лише затягує війну» поповнився патріотичним бахвальством: «HIMARS нам не страшний».

Після того, як останнім часом з’ясувалось, що все таки «страшний», народився фейк про продаж РСЗВ «українськими кладменами за $800 тисяч».

НАСПРАВДІ, «зброя для України – питання виживання. Контроль за нею – пріоритет. Усі «чутки» про інше – банальні російські пропагандистські вкидання з метою зірвати поставки…» – заявив з цього приводу радник голови ОПУ Михайло Подоляк.

Підтвердила це і заступниця держсекретаря США з питань контролю над озброєннями та міжнародної безпеки Бонні Деніс Дженкінс: «американська сторона упевнена в тому, що український уряд відданий належній охороні та обліку оборонного обладнання, наданого нами».

А тим часом в Росії через невміння протистояти HIMARS спалахнула справжня вже навіть не зовнішня, а внутрішня інформаційна війна.

Військові експерти заявили, що «українська пропаганда робить з HIMARS «чудо-зброю», провокуючи паніку саме в російській блогосферії».

РИА Новости з посиланням на «інформоване джерело» запевнило своїх читачів, що «снаряди HIMARS не є складною ціллю для російської ППО і регулярно збиваються».

Коли замість «регулярно збиваються» почалось регулярне знищення російських складів з боєприпасами, у Москві негайно вигадали наратив про «варварські обстріли HIMARS мирного населення».

НАСПРАВДІ, відео очевидців, а також інші дані щодо ударів ракетами HIMARS свідчать, що зброя застосовується для знищення саме військових об’єктів. Навіть за версією російської сторони, нещодавній удар у Новій Каховці було завдано по складах, тільки не військових, а цивільних. На них, за твердженнями окупаційної адміністрації міста, зберігалася селітра.

Супутникові знімки свідчать про те, що удар було завдано саме по складу з боєприпасами, повідомив засновник CIT Руслан Левієв, оскільки при горінні селітри дим зазвичай рудого кольору, а в Новій Каховці він був сірим.

Крім того пожежа, як чути на відео очевидців, що оприлюднило РИА Новости, супроводжувалася детонацією, що характерно для підривів саме складів з боєприпасами.

Влада так званої «ЛНР» пояснила, що 13 липня «сили ППО не змогли розпізнати мішені, оскільки їх одночасно було кілька, які прийняли за одну».

А у російській програмі «Вечір з Соловйовим» взагалі добалакались до того, що  «американський супутник завис над Новою Каховкою і вдавав, що його заклинило – для того, щоб коригувати удари HIMARS по складах боєприпасів». Що ж наступного разу чекаємо на новини, що американський супутник не просто імітував поломку двигуна, а й сам стріляв у спини російським солдатам із засади.

А для себе відзначимо, що починаючи з 24 лютого так само спочатку бравурно, потім тривожно, а згодом панічно російська пропаганда реагувала на Javelin і Bayraktar.

Тегеран кинув Москву з дронами

А ось російська пропагандистська переможенька на тему «наша відповідь Bayraktar» захлинулася, так і не розпочавшись як слід. Нагадаємо, радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван спочатку заявив, що Іран «в прискореному порядку готується надати РФ до кількох сотень БПЛА».

У Москві вже радісно потирали руки. Адже те, що «безпілотна війна в Україні» програна, визнавали навіть на федеральних каналах. Так звані «воєнкори» першими радісно плескали в долоні в передчутті застосування іранських бойових «дронів».

НАСПРАВДІ, міністр закордонних справ Ірану Хосейн-Амір Абдоллахіан 13 липня заявив, що його країна не допомагатиме Росії, незважаючи на угоду про оборону. За його словами, офіційний Тегеран уникає будь-яких дій, які можуть призвести до подальшої ескалації в Україні, зокрема відмовляється і постачати військову техніку.

У Москві були явно роздратовані і заявою Вашингтону і відповіддю Тегерана. Пєсков заявив, що Путін під час візиту до Ірану на наступному тижні не планує обговорювати закупівлю БПЛА.

У цій безпілотній історії цікавий і інший аспект. В російському медіа-середовищі активно мусується питання «як ми докотилися до такого життя, що Ірану, який давно перебуває під суворими санкціями, вдалося налагодити виробництво безпілотників, а Росії — ні».

Схоже на те, що крім іншого, планувалось на базі іранських (насправді  перехоплених американських старої модифікації) дронів створити щось «своє, російське» і радісно про це доповісти Путіну.

«Друга жінка» Путіна йде у владу

А про те, що зі «своїм» треба негайно щось робити, свідчить той факт, що «якась» Катерина Тихонова стала співголовою координаційної ради з імпортозаміщення і технологічної незалежності при Російському союзі промисловців та підприємців.

ЗМІ неодноразово називали її молодшою ​​дочкою Путіна, але офіційно він її так не визнавав. Коли на прес-конференції у 2019 році його запитали про зв’язок бізнесу Марії Воронцової (старшої доньки) та Катерини Тихонової з державою, господар Кремля у відповідь назвав їх «одною жінкою» та «другою жінкою».

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну США, ЄС, Канада та Японія запровадили проти цих жінок санкції. На що Пєсков заявив, що «застосування якихось рестрикцій до членів родин говорить саме за себе», тим самим фактично визнавши, що таки йдеться про дочок Путіна.

НАСПРАВДІ, хай би вони там і надалі бавились у свої сімейно-державні таємниці, але сам факт першої появи на офіційній державній посаді однієї з дочок диктатора говорить про те, що лава запасних з тих, кому він особисто довіряє, закінчується.

Про це свідчить, наприклад, і те, що «свій» віце-прем’єр Борисов, який провалив готовність російської «оборонки» до війни в Україні, вірогідно, замінить «свого» ж Рогозіна, якого знімають з «Роскосмосу».  

Куди прилаштувати останнього з його італійським засланим «Казачком» поки що не знають. Але виходячи з однотипних прісних дописів про його «професійність і головне, відданість особисто Путіну» місця Рогозіну поки не підшукали. А на такому рівні усі кадрові ротації узгоджують заздалегідь.

Тим часом фронти імпортозаміщення й технологічної незалежності, на які Путін кинув свою дочку, швидше за все передбачають пошук і крадіжку чужих технологій. Головним виконавцем призначена Служба зовнішньої розвідки, відповідне завдання якій вже поставлено.

НАСПРАВДІ, ідея «Сколково» як «відповіді Кремнієвій долині», що мала б рухати технологічно Росію вперед, врізала дуба ще до війни з Україною. Розслідування пропажі коштів і відсутності технологій, на які ці кошти виділялися у «Сколково», триває дотепер.

Отже, залишається звична, починаючи ще з часів радянського атомного проєкту, російська практика – крадіжка технологій. Іншого завдання перед новою структурою не стоїть.

Адже чогось іншого вимагати від «супердержави», де 13 липня офіційно запропоновано зменшити розмір магазинних етикеток через відсутність необхідних чорнил та паперу, важко. 

Логічно посилити керівництво нової структури рідною людиною. Звичайно, для контролю. Якщо не за результатом, то хоча б за використанням коштів. Фінансуватиметься структура із секретної частини бюджету. Втім, російський бюджет – це взагалі суцільна таємничість, жодного публічного контролю над ним давно немає. Тож путінське засекречування усього, що тільки можна – стара чекістська звичка. Як і в ситуації з «першою та другою жінками».

Москвичам у разі ядерного удару рекомендують самозахист

І наостанок про ще одну таємницю. У своїй промові 24 лютого, в якій Путін оголосив війну Україні, він буквально заявив «наші дії – це самозахист від створюваних нам загроз і від ще більшого лиха, ніж того, що відбувається сьогодні».

Потім було багато чого, в тому числі й повторення погрози перетворити США на радіоактивний попіл, і підрахунок часу, за який ядерний «Сармат» долетить до Великої Британії. Навіть сам очільник МЗС РФ Лавров визнав, що «ризики ядерної війни зараз дуже суттєві». Тобто проблема застосування ядерної зброї і, звісно, відповіді на неї на офіційному рівні визнається. А захист від неї?

НАСПРАВДІ, в той час як Департамент надзвичайних ситуацій Нью-Йорку публікує відеоінструкцію на випадок ядерного удару, у Москві засекречують навіть інформацію про місцезнаходження бомбосховищ.

Московський депутат Ступін затребував у столичного уряду їх адреси на випадок ядерного удару: «У зв’язку з тим, що держпропаганда та окремі депутати періодично погрожують іноземним державам ядерними ударами, очевидно, що зростає ризик завдання по Москві ударів у відповідь».

Заступник мера Москви Бірюков відповів, що адреси захисних споруд є державною таємницею. Відзначимо, за її розголошення в РФ можуть посадити на строк до 4 років.

За даними ресурсу BAZA, бомбосховища в столиці РФ віддані в оренду під магазини та складські приміщення, в них також живуть мігранти та зберігається різноманітне муніципальне і державне майно.

Тому мешканцям РФ «от Москвы до самых до окраин» запропоновано виключно «самозахист». Як Путін їм і обіцяв, коли починав свою війну в Україні. А незгодних очікують чисельні статті кримінального кодексу, яких зараз насправді набагато більше ніж бомбосховищ.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: