«Добрий» бацька та «погані американці»: про що брехала білоруська пропаганда минулого тижня

Минулого тижня наративи білоруської пропаганди досить сильно змінилися. По-перше, різко змінився підхід до висвітлення диверсій на газопроводах «Північний потік». Якщо спочатку білоруські пропагандисти остерігалися «призначати винних», то весь минулий тиждень, як заведені, твердили, що газопроводи підірвали американці, ймовірно, разом з англійцями. Причому інтенсивність таких заяв була дуже високою – явно надійшло навіть не прохання, а пряме розпорядження з Москви.

Наративи такі: американці підірвали трубопроводи, щоб зупинити економічний розвиток Європи. Європа – глобальний конкурент США – після налагодження відносин з Росією, перетворилася для американців на потенційну перешкоду в побудові однополярного світу. Ну і принагідно додається, що США мають пряму комерційну вигоду: європейці будуть змушені закуповувати у Штатів скраплений газ за завищеними цінами.

Вибухи на нитках газопроводів «Північний потік» та «Північний потік – 2», швидше за все, зробили США. Такою думкою у розмові з Bloomberg поділився американський економіст Джеффрі Сакс.

На думку експерта, США через диверсії на «Північних потоках» спробували завдати удару по і без того слабкій європейській економіці.

Американський історик Ерік Цуесе в інтерв’ю телеканалу Haber 7 висловив думку, що США винні у підриві магістралей «Північних потоків».

Дослідник зазначив, що американські дії б’ють по Євросоюзу. За його словами, США підірвало магістралі, які є транспортним шляхом газу з Росії до Європи, після тривалих невдалих спроб дипломатичним способом заборонити «Північні потоки».

Фахівець зазначив при цьому, що газ із РФ краще підходить для підприємств Європи, ніж СПГ, що привозиться, через океан. Крім того, географічне розташування Росії робить цю країну природним постачальником газу для Євросоюзу.

Сікорський, який подякував США за вибухи на «Північних потоках», втратить статус глави делегації ЄС-США в Європарламенті.

Генеральний прокурор Росії Ігор Краснов заявив, що Захід навіть не намагався приховати дії щодо руйнування «Північних потоків».

The New York Times: інциденти на «Північному потоці» можуть похитнути рішучість ЄС щодо підтримки України.

Складається враження, що мета Вашингтона – деіндустріалізація Європи, шлях до її економічного ослаблення та ще більшого підпорядкування.

Інша група наративів, які вже зачіпають Україну – про те, що США та їхні союзники використовують війну в Україні для того, щоб розв’язати війну ядерну – проти Росії. Ця тема «обсмоктується» з усіх боків, у різних варіаціях, в основному через «думки експертів».

Є й відгалуження цієї теми: наративи про те, що Україна сама готує ядерну катастрофу і зруйнувати Запорізьку АЕС. Мовляв, українці готуються підірвати греблі на Дніпрі вище за течією, щоби потік води зруйнував ЗАЕС і величезна кількість радіоактивних матеріалів потрапила до Чорного моря.

Захарова: «Київ займається ядерним шантажем». За словами Захарової, атаки на атомну станцію у Запоріжжі є проявом екстремізму. «Влада України намагається перетворити АЕС на ядерну бомбу. Це є ядерний шантаж, який також можна розцінювати як тероризм», – вважає дипломатка.

У Кремлі слова Зеленського про удари по РФ вважають закликом до світової війни.

Дмитро Пєсков вважає, що на подібні заяви українського лідера мають звернути увагу усі країни світу, особливо США, Великобританія та члени Євросоюзу. Пєсков додав, що Вашингтон та Лондон фактично керують діяльністю Києва і тому несуть відповідальність за висловлювання Зеленського.

«Захід готовий піднімати ставки», – експерт про Запорізьку АЕС та застосування Росією ядерної зброї.

«Зеленський своїми заявами втягує країни Заходу в ядерну риторику і штовхає весь світ до апокаліпсису», – заявив голова комітету Держдуми з міжнародних справ Леонід Слуцький, коментуючи заклик українського лідера до НАТО завдати превентивних ударів по Росії.

«Захід розпалює ядерну війну і може знищити планету руками Зеленського», – заявила Марія Захарова, коментуючи заклики завдати превентивних ударів по РФ.

«Еліту ЗСУ за участю британських фахівців тренують для захоплення Запорізької АЕС», – заявив голова руху «Ми разом із Росією» Володимир Рогов

«Київ готує провокацію із затопленням Запорізької АЕС, для цього буде спровоковано неконтрольоване скидання води на низці ГЕС», – заявив Рогов.

Що стосується решти наративів білоруської пропаганди, пов’язаних з Україною, то тут минулого тижня спостерігалася явно виражена творча криза. Білоруські держЗМІ навіть не змогли розкрутити висловлювання Лукашенка про «потішний полк» білорусів, котрі борються з росіянами на боці України (полк Кастуся Калиновського).

Проте є наратив, який уже кілька місяців залишається незмінним. Це – копіткі «підрахунки» того, скільки громадян України перебралися до Білорусі, рятуючись від війни. Тут йдуть два напрями пропагандистських публікацій. Перше – щодо українців, які нібито «біжать із територій, захоплених київським режимом» (так подаються території, які контролює Україна).

З лютого близько 58 тисяч громадян України прибули до Білорусі.

Далі йдуть розповіді про те, як погано було українцям на батьківщині, і як добре їм у Білорусі, бо це мирна країна та Лукашенко про них піклується.

Історії, що змушують жити. Як українці знайшли свою долю в Білорусі і до чого тут указ Лукашенка?

Українка пояснює на своєму прикладі реальну допомогу від указу «Про перебування громадян України у Республіці Білорусь».

Указ про перебування громадян України в Білорусі викладено у новій редакції.

Другий напрямок – розповіді про те, як добре в Білорусі тим, хто приїжджає до країни з ДНР/ЛНР, де їх мучили постійними обстрілами прокляті українські націоналісти. Особливо улюблена тема – горезвісні «діти Донбасу», яких возять до Білорусі «на оздоровлення».

РЕПОРТАЖ:

Ті, що втекли з пекла: як українська родина будує нове життя в Могильові.

«В Україні ми не знайшли притулку». Переселенка з Донецька про життя в Білорусі.

Чужих дітей немає. Талай про організацію відпочинку та реабілітації в Білорусі для дітей з Донбасу.

ФОТОФАКТ: Оздоровлення дітей з Донбасу в Білорусі.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Total
10
Shares

Пов'язані статті

Читати

Повісткова істерія, Telegram-канали та демотивуючі відео: як російська пропаганда намагається зірвати мобілізацію в Україні

Інформаційні спецоперації, спрямовані на дискредитацію та зрив мобілізаційних заходів в Україні, росіяни почали реалізовувати ще в рамках гібридної…