Новини

Держдеп назвав ТОП-5 дезінформаційних наративів російської пропаганди

Навігація та корисні матеріали


Росія викривляє історичні факти кожен раз, коли вони йдуть всупереч її сьогоднішнім інтересам, а всіх незгодних одразу записує до русофобів.

Про це йдеться в опублікованій заяві, де Штати прямо звинувачують Росію у поширенні дезінформації заради просування власних інтересів та заради звинувачення України в проблемах регіону.

Державний департамент США опублікував п’ять головних дезінформаційних наративів російської пропаганди, які діють, як шаблон, що дає змогу Кремлю коригувати їх з повним ігноруванням істини для підтримки своїх політичних цілей.

1. «Росія — невинна жертва»

Російські урядовці зображують РФ як «вічну жертву», а її агресивні дії — як «вимушену відповідь» на нібито дії США та їхніх партнерів. Після вторгнення в Україну в 2014-му російський уряд і контрольовані державою дезінформаційні видання почали називати всіх, хто ставив під сумнів дії Росії, «ксенофобськими русофобами». При цьому до вторгнення в Україну тема русофобії, як дослідили в США, не була на порядку денному російського МЗС та не викликала занепокоєння у кремлівських ЗМІ.

2. Історичний ревізіонізм

Кремль та російські урядовці заперечують історичні події або спотворюють історичні наративи, щоб спробувати представити Росію у більш сприятливому світлі та обслуговувати її внутрішній та геополітичний порядок денний.

Наприклад, пакт про ненапад 1939 року між Радянським Союзом і нацистською Німеччиною, який допоміг розгорнути Другу світову війну, є політично незручним для режиму Путіна. У 2020 році Путін опублікував викривлену версію початку Другої світової війни, применшуючи роль СРСР та перекладаючи провину на інші країни. Тих, хто не погоджується з викривленою версією історії, Росія називає нацистами чи симпатиками нацистів.

Аналогічно Кремль спотворює факти щодо історії державності України, поведінки НАТО під час розпаду Радянського Союзу, ГУЛАГу, Голодомору в Україні та багатьох інших подій.

3. «Крах західної цивілізації неминучий»

Кремль поширює неправдиві твердження, що західна цивілізація руйнується і відійшла від «традиційних цінностей», оскільки вона працює над забезпеченням безпеки та рівних прав для ЛГБТКІ-спільноти і пропагує такі концепції, як жіноча рівність та мультикультуралізм.

Путін поширював фейк, що Захід практично скасував поняття «мати» і «батько», а замість цього замінив їх на «батько 1 і 2», тоді як міністр закордонних справ Лавров написав, що західні учні «вчаться в школі, що Ісус Христос був бісексуалом».

Загибель західної цивілізації є одним із найстаріших дезінформаційних наративів Росії, яку документують з XIX століття.

4. «Популярні рухи – це «кольорові революції» за підтримки США»

Кремль не може погодитися з тим, що всі люди повинні мати право на свободу вираження поглядів, а уряд має бути відповідальним перед своїм народом. Тому Росія звинувачує США в організації протестів та «кольорових революцій» у Грузії, Казахстані, Киргизстані, Молдові, Україні, а також на Близькому Сході та в Африці.

Якщо народний рух є продемократичним і реформаторським і не вважається таким, що відповідає геополітичним інтересам Росії, Кремль атакує його легітимність і стверджує, що за цим таємно стоять Сполучені Штати. Усі громадські організації та незалежні ЗМІ, які викривають корупцію в РФ, уряд одразу відносить до тих, хто працює на США.

5. Реальність така, як хоче Кремль

Кремль часто намагається створити множинні фальшиві реальності та внести плутанину в інформаційне середовище, коли правда не в його інтересах. Російські чиновники всіляко намагаються зняти провину з ролі російського уряду, навіть якщо деякі з наративів суперечать один одному. Однак з часом подання кількох суперечливих наративів само по собі може стати технікою, призначеною для створення плутанини та перешкоджання пошуку правди.

Інші елементи російської дезінформаційної та пропагандистської екосистеми, такі як зловживання фінансованими державою джерелами дезінформації або соціальними мережами, допомагають просувати численні неправдиві наративи. Так, лише щодо справи про отруєння в Солсбері колишнього розвідника Скрипаля та його доньки RT і Sputnik поширили 138 суперечливих наративів у 735 матеріалах.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: