Навігація та корисні матеріали
На прокремлівських Telegram-каналах удар ЗСУ по вишках «Чорноморнафтогазу» став приводом для збільшення кількості дописів, спрямованих на дискредитацію України та її армії.
Будь-які успішні операції ЗСУ канали описували як незначні або «медійні» перемоги. Попри нібито їх «несуттєвість», канали наголошували, що відплата за удар по бурових платформах неминуча. Водночас говорили про ескалацію протистояння через сухопутну блокаду Калінінграду Литвою та удари по Новошахтарському НПЗ в Ростовській області.
Канали просували меседж про зростання напруги через удари ЗСУ по бурових платформах у Чорному морі та бої довкола острова Зміїний. Тема обстрілу вишок стала однією з найпопулярніших. Йшлося про те, що удар по вишках «Чорноморнафтогазу» є лише медійною перемогою, але матиме серйозні наслідки для України.
У цьому контексті просували меседж, що вишки є цивільним об’єктом, отже, удари по них – терористичний акт. Канал @opersvodki написав, що, якби на платформах вчасно не скинули газ, удар призвів би до вибуху газосховища, який завдав би багато шкоди Одесі. Мовляв, випливла інформація, що за тиждень до удару вишки знімали американські супутники Worldview-1, Worldview-2 и Worldview-3. @rybar зробив висновок: «ВСУ будут делать ставку на удары по гражданской инфраструктуре и объектам двойного назначения для достижения психологического эффекта. А вот от прямого военного противостояния они отходят». Цей меседж є маніпулятивним, оскільки на вишках були розміщені радіолокаційні станції та морські радари, які давали Росії можливість контролювати акваторію Чорного моря, тобто військова інфраструктура.
Писали, що удари «розв’язали руки» російським військовим. Канали писали про вибухи в Одесі 20 червня, підкреслюючи, нібито саме звідти ЗСУ завдавали ударів по вишках. Як інформаційні приводи для просування цього меседжу використовували також блокаду Калінінграду Литвою, й удар по нафтопереробному заводу в Ростовській області 22 червня, завданий дроном-камікадзе. @wingsofwar наголошували на близькості промислового об’єкту до аеропорту (30 км) та міста Ростов-на-Дону (60 км): «Это тоже не красная линия, товарищи?». Інші канали критикували російське ППО та «військових експертів», які применшували значення дронів на театрі бойових дій.
Російські воєнні пропагандисти у своїх каналах продовжували поширювати меседж, що Росія успішно просувається вглиб країни. Будь-які докази українських контрнаступів применшувалися. Також проаналізовані канали продовжували спроби дискредитувати ЗСУ. Вони анонсували «котел» під Лисичанськом, який приховує Україна, звинувачували Україну в обстрілах Донецька, українських солдатів – у грабіжництві та повідомляли про масову здачу в полон на Донбасі.
Канали активізували меседж про те, що НАТО – агресор та розпалює війну в Україні, використовуючи політику «промацування червоних ліній». Для НАТО вигідна затяжна війна в Україні, яку вони можуть штучно регулювати як за інтенсивністю, так і за тривалістю, поки ризик ядерної війни залишається низьким, писали автори.
У відповідь на заяву командира ВМС Німеччини про готовність до ядерного стримування воєнні пропагандисти погрожували ядерним ударом по Польщі та Німеччині як країнах, які першими почали про це говорити.
@boris_rozhin поширив заяву командира ВМС Німеччини Інго Герхартца щодо «укріплення ядерного стримування». На думку автора, НАТО «промацує» межі допустимої ескалації у війни проти Росії. Вона триватиме, поки ризик застосування ядерної зброї Росією буде мінімальним. Канали пишуть: США та НАТО потрібен конвенційний конфлікт в Україні, де в ручному режимі можна контролювати його тривалість та інтенсивність без ризика ядерної війни. Такий підхід Заходу називають політикою «промацування червоних ліній». @vysokygovorit пише з посиланням на Bild: «Командующий Люфтваффе заявил, что НАТО «нужно быть готовым к применим ЯО на территории Украины в случае нанесения аналогичного удара российскими войсками». На каналі пишуть, що якщо вже Польща та Німеччина почали обговорювати застосування ядерної зброї, то саме по території цих держав має відбутись удар ядерною зброєю: «Варшава и Берлин, а не Одесса или Запорожье при самом плохом раскладе должны сгореть в ядерном пожаре. Немцев не жалко, поляков тем более». Насправді у Bild не йдеться саме про територію України.
Водночас пишуть, що втягування України в ЄС означає і її «м’яку інтеграцію» в НАТО. Європейський курс України називають міфом для мобілізації населення на війну з Росією. Натомість пропонують Росії створити подібний міф, аби «виграти війну за український народ».
Не обійшлося і без цитування «корисних ідіотів» з Заходу. @opersvodki наводять слова американського воєнного аналітика Скотта Ріттера. «В своём эфире он разносит в пух и прах все самые робкие надежды и чаяния властей Украины и её союзников». Ключові тези: Україна капітулює, а однією з умов буде те, що ЗСУ більше не існуватиме; усе обладнання, отримане ЗСУ, буде або знищене, або передане росіянам. Платники податків США мають зрозуміти, що озброєння вартістю мільярди доларів США не отримає назад. Замість інвестувати у вирішення проблем американців, влада США викидає кошти на програшну війну у країні з нацистами.
Медіамоніторинг зосереджується на 54 попередньо відібраних прокремлівських Telegram- каналах.