Аналітика

«Зернові угоди», обстріл Одеси та загроза розпаду Росії: огляд прокремлівських Telegram-каналів за 20-25 липня

Навігація та корисні матеріали

Тривалі консультації за посередництва ООН завершилися домовленостями щодо розблокування експорту українського зерна. 22 липня Україна, Туреччина та ООН підписали угоду щодо вивезення зерна з розблокованих чорноморських портів. Дзеркальну угоду з ООН і Туреччиною підписала Російська Федерація. Але вже наступного дня росіяни атакували Одеський порт крилатими ракетами  «Калібр».

Підписані в Стамбулі угоди про гарантії безпеки для експортерів  та обстріл Одеси були ключовими темами прокремлівських Telegram-каналів. Їм було присвячено близько 60% дописів. Домовленості пропагандисти намагалися представити дипломатичну перемогу Росії і поразку України, стверджуючи, що:

  • угоди – це  «договорняк» РФ і Туреччини, за яким Москва отримала можливість контролювати рух товарів через українські порти, а Анкара – бажану роль посередника та зерно зі знижкою 30%;
  • вивезення зерна послабить Україну і може навіть спровокувати голод. Той факт, що зерно було вирощено саме з метою експорту, і українські аграрії отримають за нього валюту, ігнорується;
  • українське зерно нібито не є важливим для вирішення глобальної продовольчої кризи, а уряд України зацікавлений лише у відкаті і готовий ігнорувати загрозу голоду серед власних громадян.

Метою спекуляції на темі про загрозу голоду в Україні є деморалізація українців, підрив довіри громадян до влади та гра на травмах нації, що пережила Голодомор.          

Для виправдання удару по Одесі використовувалися меседжі, що суперечать один одному:

  • частина пропагандистів стверджувала, що росіяни знищили в порту український військовий корабель, потужності ремонтного підприємства і  склад з ракетами Harpoon Україну звинувачували у порушенні  «зернових угод» шляхом розміщення військових об’єктів поруч із зерновою інфраструктурою;
  • паралельно просувалося твердження про знищення експортного зерна як помсту за нібито знищене ЗСУ зерно на  «звільнених» територіях.

Цього разу пропагандисти не заперечували причестність РФ до обстрілу, але намагалися зняти з Кремля відповідальність за порушення безпекових гарантій у рамках «зернових угод» чи взагалі перекласти її на Київ.

На використання Збройними силами України високоточної зброї,зокрема реактивних систем залпового вогню (РЗСВ) Himars, для ураження Антонівського мосту в Херсоні та інших цілей в тилу ворога Telegram-канали відповіли войовничою риторикою та просуванням меседжів про необхідність насичення російської армії безпілотними літальними апаратами (БПЛА).

  • заяви голови російського МЗС Сєргєя Лаврова та інших посадовців про необхідність  «розширення географії спецоперації» Telegram-канали підсилювали закликами до ударів по об’єктах критичної інфраструктури по всій території України. Особливу увагу пропагандисти приділили електростанціям, виведення з ладу яких має занурити Україну в  «техногенне середньовіччя»;
  • на критичні зауваження пропагандистів щодо нестачі БПЛА російський Мінпромторг відповів публікацією про безпілотники виробництва РФ, більшість з яких, як з’ясувалося, на озброєнні не стоять і є дослідникими та виставковими зразкам; 
  • у рамках дискусії про БПЛА у Telegram розповсюджувалася новина про відправлену в Росію партію іранських бойових безпілотників Shahed 129, створених на основі ізраїльського Hermes 450 та американського MQ-1 Predator. Попри те, що офіційний Тегеран заявляв про відсутність планів постачати РФ свої БПЛА.      

Обидва тренди посилилися після атаки дронів-камікадзе на наметове містечко російських військових біля Запорізької атомної електростанції. Пропагандисти звинуватили Україну  в намаганні зірвати візит на ЗАЕС місія МАГАТЕ для  «розслідування виготовлення «брудних бомб» для ЗСУ». МАГАТЕ та ООН також отримали порцію закидів за відсутність реакції на операцію українських військових. 

Низка прокремлівських каналів відзначилася публікаціями про дії США, спрямовані на  «розпалювання громадянської війни та розпад Російської Федерації». Інформаційними приводом став Другий Форум вільних народів Росії, що відбувся у Празі 22-24 липня. Учасники Форуму ухвалили Декларацію про деколонізацію Росії. Telegram-канали публікували мапу нових держав, на які США нібито планують створити на території РФ.

Паралельно з цим велися дебати щодо доцільності відтворення радянського символічного простору на окупованих територіях України та формування російської національної ідеї, відсутність якої загрожує існуванню РФ як цілісної держави.

Засудження США за підготовку «знищення РФ» не заважало пропагандистам жваво прогнозувати руйнування Європейського Союзу завдяки застосуванню російської енергетичної зброї.

  • відновлення роботи «Північного потоку-2» на 40% у публікаціях Telegram-каналів висвітлювалося як демонстрація сили РФ та слабкості об’єднаної Європи;
  • пропагандисти висміювали заклики до економії через високу вартість комунальних послуг та поширювали фейкову соціальну рекламу, яку російські автори видали за німецьку;
  • падіння індексу довіри до економіки в Єврозоні на тлі зростання цін пропагандисти пред’явили як доказ того, що ЄС уже  «розсипається».
  • ще одним доказом послаблення Європи стали відставки британського та італійського прем’єрів Боріса Джонсона і Маріо Драгі, а також нібито падіння рейтингів президента Франції Еманюеля Макрона і федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца.   

Моніторинг складено на основі аналізу найпопулярніших дописів у 54 відібраних прокремлівських Telegram-каналах.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: