Європа страждає, США маніпулюють нею, а Україна швидко програє війну: про що брехала білоруська пропаганда минулого тижня

На другому тижні нового року білоруська пропаганда начебто взяла перепочинок: вона не робила надто гострих заяв і загалом начебто намагалася освоїти для себе новий – помірніший – стиль поведінки. Складається враження, що керівництву держЗМІ надійшла вказівка менш активно підтримувати всі дії Росії, щоб залишити вищому керівництву (тобто Лукашенку) більше простору для маневру, зокрема, щодо Заходу.

Щоправда, при цьому основні пропагандистські наративи не змінилися. У картині світу білоруських державних медіа: Європа страждає, США маніпулюють нею, Україна швидко програє війну, а ЗСУ відступають з Соледара одразу за Карпати, при цьому Зеленський не припиняє маніпулювати західними демократіями, висмоктуючи з них гроші на війну та особисте збагачення.

Крім того, держЗМІ почали ще більше робити акцент на ролі православ’я як якогось стрижня, що об’єднує білоруське суспільство, а також гарантує стійкість союзу Білорусі та Росії. Ідеальним приводом стало свято Різдва, а саме його святкування за юліанським календарем. Та не лише.

Звісно, обігрувалася й тема «пригнічення православних в Україні» – але досить мляво, «без вогника». Тобто, публікації на цю тему фіксуються, але їх набагато менше, ніж очікувалося.

Протоієрей Федір Повний: «Неможливо без болю дивитися на утиск православних в Україні. …Сьогодні лавра тупцює ногами розкольників. Ми чуємо про фізичні розправи, моральні знущання зі священиків і парафіян Української православної церкви. І це не може не викликати скорботи, не змусити ще більш старанно молитися».

Чого не очікувалося помітити в білоруському медіапросторі, так це розмірковувань на тему «Чи не втратить Білорусь свій суверенітет?». Хоча головним доповідачем з цього питання був сам Лукашенко.

Проте постановку питання в такому ключі неможливо проігнорувати. Можна зробити припущення, що таким чином готується підґрунтя для того, щоб за необхідності можна було пояснити суспільству відмову від спільних з Росією дій проти України. Хоча, скоріш за все, це лише запасний варіант.

Щодо антизахідної риторики, то вона здебільшого сфокусована на критиці спроб західних країн конфіскувати російські гроші та інші активи на користь України. Тут білоруська пропаганда в висловлюваннях себе не стримує, явно відпрацьовуючи порядок денний Кремля:

Сором’язливі злодюжки: Німеччина хоче конфіскувати російські гроші, але на законних підставах.

Захарова пообіцяла адекватну відповідь Москви у разі використання заморожених активів РФ. Плани недружніх країн щодо використання коштів РФ для вирішення своїх політичних завдань сприймаються Москвою як грубе посягання на суверенну власність і, звичайно, викличуть відповідну реакцію у відповідь, – заявила вона.

Також минулого тижня поновилися деякі раніше «законсервовані» пропагандистські теми, наприклад, протести «жовтих жилетів» у Франції.

Або те, що євро найближчим часом  знецінеться (цю ж тему щодо долара, дуже популярну раніше, пропагандисти намагаються більше не порушувати).

Таке повернення до застарілих тез свідчить лише про одне: наратив «Європа замерзає від холоду без російського газу» не спрацював. Вочевидь цього не сталося і  вже не станеться в майбутньому.

Тому ставка робиться на інше: «Білорусь –  настільки прекрасна країна, що всі іноземці мріють в ній жити». Яка мета цього нового наративу та на яку аудиторію він зорієнтований – не зовсім зрозуміло. Швидше за все на білоруську: «цінуйте те, що маєте».

Відвідавши нашу країну безвізом, частина гостей з Литви, Латвії та Польщі вирішує залишитися тут.

З моменту запровадження безвізового режиму для громадян Латвії та Литви минуло близько десяти місяців, для громадян Польщі – близько півроку. За цей час нашу країну відвідали понад 380 тисяч людей з цих держав. Цілі візиту різні: їдуть як туристи, в гості, за покупками. Але чимало й тих, хто прагне переїхати до Білорусі  назавжди. З початку дії безвізу вже понад 200 громадян Латвії, Литви та Польщі звернулися за дозволом на тимчасове проживання в Білорусі, а понад 60 осіб – за дозволом на постійне проживання.

160 тисяч громадян із країн СНД та далекого зарубіжжя щорічно приїжджають до Білорусі за послугами стоматологів.

Активно розкручується в держЗМІ навіть спеціально створений Телеграм-канал під назвою «Живе ж Білорусь!», завдання якого – показувати, як добре жити в Білорусі.

Україна

Знову активно просувається наратив «Україна обстрілює…». Наприклад:

ЗСУ атакували Старобешівську ТЕС: загинули дві жінки.

Внаслідок обстрілу було також зафіксовано пошкодження інфраструктури ТЕС.

Триває обстріл міста Шебекіно Білгородської області, за попередніми даними, є двоє постраждалих, – губернатор.

Губернатор Білгородської області повідомив про черговий обстріл з боку ЗСУ. Атаки зазнало село Нова Таволжанка у Шебекінському міському окрузі.

Також триває пряма трансляція наративів, «вкинутих» Кремлем:

– ВСУ готували нову антиросійську провокацію, – повідомили у МО РФ. – Російських військових знову хотіли звинуватити в скоєнні воєнних злочинів. Солдати київського режиму планували ексгумувати тіла українських громадян, які померли під час проведення СВО від природних причин. Тіла планувалося  спотворити та скинути у спеціальні «ями», щоб вони стати «доказами тортур» російських солдатів.

Штаб ДНР повідомив про звільнення Бахмутського населеного пункту. Населений пункт Бахмутське знаходиться на південь від Соледара, недалеко від Артемівська (українська назва – Бахмут).

У ЛНР заявили про масову втечу українських військовослужбовців у Соледарі.

«Основу оборони українських військ на цій ділянці становила 61-а окрема механізована бригада. За наявними у нас розвідданими, командир бригади з позивним «Лижник» поставив завдання підлеглим командирам батальйонів, що залишилися і вижили, з вечора і протягом ночі організувати виведення підрозділів з міста», – представник Народної міліції ЛНР Іван Філіпоненко.

Проте, загалом можна сказати, що білоруські пропагандисти суттєво «прикрутили краник» антиукраїнської істерії. Зокрема, припинилися прямі зневажливі висловлювання щодо України, ЗСУ і Зеленського. Також помітно скоротилися трансляції «відео з фронту» з презирливим ставленням до українців і звеличенням Росії.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Total
0
Shares

Пов'язані статті