Навігація та корисні матеріали
Про це заявив Максим Майоров, завідувач відділу Головної редакції «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» під час дискусії «Білоруські військові між вірністю присязі та спокусами від імперії», яка була спільно організована Центром стратегічних комунікацій та ГО «Білорусь 2.0 робимо разом».
«Фактично, є три сценарії того, за яких обставин білоруські військовослужбовці та силовики можуть перейти на російський бік», – вважає експерт.
Перше – ситуація, коли силовики тікають з країни, де народ повалив диктатуру. Класичний приклад – «Беркут», який брав участь у протистоянні на Майдані. Чимало беркутівців знайшли притулок у Росії та Білорусі, продовживши службу в їх силових структурах.
Друге – на окупованій території, як сталося у Криму у 2014 році. Військові опинилися перед вибором: переходити на бік окупанта, або ж покинути окуповану територію, зберігши вірність присязі.
Третє – поступове поглинання країни шляхом втягування її у дедалі тісніші інтеграційні об’єднання, як от, Союзна держава Росії та Білорусі. Такий союз зрештою може призвести до перетворення країни на новий федеральний округ Росії. Військові можуть і не відчути того моменту, коли почнуть служити вже не своїй Батьківщині
Маємо сумну і промовисту статистику, скільки військових і силовиків дезертували або зрадили присязі в Криму:
70% – Збройні сили
74% – Державна прикордонна служба
86% – Внутрішні війська МВС
84% – Служба безпеки.
Але Україна винесла уроки, які можуть послужити цінним досвідом і для інших країн, зокрема для Білорусі, – заявив Майоров.