Які документи потрібні для виїзду за кордон?

Державна прикордонна служба пізно ввечері 18 квітня повідомила про продовження можливості виїжджати за кордон за внутрішнім українським паспортом. Хоча ще вдень відомство заявляло протилежне — мовляв, ажіотаж на кордонах знизився, тому варто повернутися до практики виїзду за закордонним паспортом. Понад те, Укрзалізниця навіть повідомляла про випадки висадки прикордонниками українців з потягу через те, що вони не мали закордонного паспорта.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пояснює, чому останнє рішення прикордонної служби правильне та що треба знати при перетині українського кордону в умовах воєнного стану.

Чи випустять українські прикордонники за кордон з внутрішнім паспортом?

Державна прикордонна служба ухвалила рішення продовжити можливість виїзду українців за кордон за внутрішніми паспортами, оскільки досі немає можливості оперативно оформити закордонні паспорти. Це стосується як мешканців прифронтових територій, так і решти регіонів.

Паспорт дозволяє ідентифікувати людину, яка перетинає кордон. Якщо ж паспорти не вдалося взяти при евакуації або вони були знищені при обстрілах та бомбардуванні, то прикордонники на місці вирішуватимуть чи пропускати людину, наприклад, за водійськими правами або свідоцтвом про народження. 

Чому вирішили продовжити виїзд за кордон за внутрішнім паспортом?

Станом на жовтень минулого року було видано трохи більше, ніж 18 мільйонів закордонних біометричних паспортів. Реальних власників таких паспортів ще менше, бо законодавство дозволяє мати два закордонні паспорти.

Зробити паспорт у перший місяць війни було нереально — міграційна служба повідомила про відновлення роботи паспортних послуг лише 15 березня. І то тільки в тих регіонах, де це безпечно. Наприклад, в Києві частина ЦНАПів запрацювала тільки у квітні. Варто ще пам’ятати, що термін виготовлення паспорта — від семи до двадцяти робочих днів. Тому навіть якщо люди хочуть оформити паспорт — це буде не так швидко. 

Які особливості перетину кордону окремих категорій?

Правила перетину кордону, зокрема під час воєнного стану регулюються урядовою постановою про правила перетину державного кордону. За неповні два місяці уряд шість разів вносив зміни цього документу. 

Зокрема прописали правила перетину кордону з дитиною, якій не виповнилося 16 років. Якщо вона їде з одним із батьків, то згода іншого не потрібна. Якщо перетинає кордон із дідом, бабою, сестрою, братом, мачухою чи іншою особою, для цього потрібна згода одного із батьків завірена органом опіки та піклування. Для перетину кордону в дитини має бути внутрішній паспорт або свідоцтво про народження.

Остання зміна до постанови спрощує виїзд за кордон на лікування бійців, які отримали поранення під час бойових дій. Їм уряд дозволив виїжджати за кордон за внутрішнім паспортом.

Які документи для в’їзду вимагають в європейських країнах?

На офіційному сайті Єврокомісії повідомляють, що українці можуть в’їхати на територію ЄС із біометричним паспортом. Якщо ж паспорта немає, то країни-члени приймуть втікачів від війни на гуманітарній основі. На сайті польського уряду додають, що підійдуть будь-які документи, які дозволяють ідентифікувати особу.

У ЄС максимально спростили всі дозвільні процедури. У сусідній Польщі можна залишатися в країні впродовж 18 місяців після перетину кордону навіть за внутрішнім паспортом. А для отримання внутрішнього ідентифікатора PESEL, який дає право на фінансову допомогу, досить будь-якого ідентифікаційного документу.

Навіть бюрократична Німеччина максимально спрощує внутрішні процедури. Наприклад, в адміністрації району Rhein-Sieg Kreis для оформлення статусу тимчасового захисту готові приймати внутрішні українські документи і не вимагати перекладу. Сама процедура подачі теж максимально проста для прохача – її можна пройти онлайн.

Головна перевага для власників біометричних паспортів – вони можуть ще й вільно пересуватися в рамках Шенгенської зони ЄС.

Де шукати інформацію про зміну правил перетину кордону?

Державна прикордонна служба, коментуючи інформацію про правила перетину кордону, посилається на урядову постанову №57. Проте вони не вичерпні. Зокрема, у даній постанові нічого немає про можливість під час війни перетинати кордон за внутрішнім паспортом. Тому рекомендуємо стежити за новинами Держприкордонслужби, на кшталт тієї, що з’явилася вчора на їхньому сайті.

Total
0
Shares

Пов'язані статті

Читати

Інтерактивна база доказів російської агресії

Понад 2600 російських військовослужбовців з 101 формування ЗС РФ та інших силових структур Росії, а також 53 типи російського озброєння і техніки, яка не могла стати трофеєм і таємно постачалась на Донбас.
Читати

Збройні Сили України звільнили два села на Донеччині, а Росія обстріляла зупинку громадського транспорту у Торецьку. Головне за 4 серпня

ГОЛОВНІ НОВИНИ: Українська влада прокоментувала суперечливу заяву Amnesty International про ЗСУ. Російські сили знову обстріляли Харків, Миколаїв та…