Аналітика

Як кремлівська пропаганда корегує методички через власні військові поразки у війні проти України?

Навігація та корисні матеріали

Засліплена власною пропагандою Росія не була готова до поразок у війні проти України, тож змушена поспішно корегувати власну риторику. Так РФ заперечує перемоги української армії у контрнаступі, продовжує акцентувати увагу на вигаданих недоліках української оборонної системи та «змінює тактику «спеціальної військової операції»», запевняючи, як завжди, що «усе йде за планом».  Зібрали кілька прикладів, як кремлівська пропаганда корегує методички через власні військові поразки на війні проти України.

«Контрнаступу українських військ немає, усе йде за планом «спеціальної військової операції»

З першими блискавичними звільненнями ЗСУ українських міст та селищ від окупантів російські пропагандисти розпочали цілу кампанію з виправдань і пояснень поточної ситуації. Якщо звільнення від російської окупації острова Зміїного РФ назвала «жестом доброї волі», то втрату Балаклії, Ізюму та Куп’янська виправдали рішенням «перегрупуватися» та «провести операцію по згортанню та організованому перекидуванню ізюмо-балаклійського угруповання на територію ДНР». Крім того, 24 серпня Шойгу заявив про «свідоме сповільнення темпів наступу РФ» з метою «збереження життя цивільного населення». Схожим чином уже в березні Міноборони РФ називали відступ російських військ із Київської та Чернігівської областей  —  «кардинальним скороченням військової активності» з метою «підвищення взаємної довіри» (натяк на можливість продовження переговорів у Стамбулі). Реальною ж причиною відступу в обох випадках стали серйозні втрати і неможливість забезпечувати постачання віддалених комунікацій.

Меседж «усе йде за планом» з’являється тоді, коли насправді щось все-таки пішло не так. Наприклад, саме так міністр оборони РФ пояснював удари українських сил по острову Зміїний та початок контрнаступу ЗСУ у Херсонській області. Оскільки суспільству невідомий хоч якийсь план того, що відбувається, тож будь-яку військову невдачу РФ може виправдовувати хитрощами в межах «більш глобального плану». 

«Росію провокують до ескалації війни та застосування ядерної зброї»

Розширення війни РФ проти України до «Третьої світової» та її «завершення ядерним ударом» російські пропагандисти почали обговорювати ще від початку повномасштабного вторгнення. Особливо актуальним шантаж ядерною зброєю від РФ у відповідь на вигадані «провокації з боку Заходу» став останнім часом у зверненнях Путіна. З новою силою він зазвучав від 21 вересня у відеозверненні Путіна з наголосом, що «це не блеф!».

Крім того, такі наративи поширюються і через прокремлівські канали для європейської аудиторії. Таким чином РФ ставить себе у роль «жертви», яка змушена захищатися від «несправедливого світу» та схилятися до дій у відповідь, враховуючи використання ядерної зброї. 

«Новий етап «спеціальної військової операції»

    Цей меседж знову відродився в російській пропаганді після масованих російських ракетних обстрілів України 10 жовтня. Саме тоді пропагандисти один за одним розповідали про «нову стадію демонтажу України» з закликами до «повторних та регулярних» обстрілів. Головною ціллю вони вбачають критичну інфраструктуру України. На думку пропагандистів, усе це для того, щоб «позбавити Україну комфорту», бо «Україна пристосувалася до нинішньої війни через підтримку Заходу».  

«Робота ППО неефективна. ППО не справляється з масштабними атаками дронів»

Подібними наративами російська пропаганда намагається продовжувати акцентувати увагу на недоліках оборонної системи України, щоб виправдати власну безсилість. Особливо активно цей наратив поширювався під час масованих російських ракетних обстрілів України.

Нагнітання ситуації з боку Білорусі

Білорусь посилено готується, на їхню думку, до «нападу України», а російська пропаганда ще більше підіграє цьому, створюючи панічні настрої та допомагаючи шукати вигадані «провокації» з боку інших держав, зокрема й України.

«Україна — терористична держава»

У кремлівських медіа спостерігається зміна риторики щодо визначення України з «країни нацистів та фашистів» на «терористичну країну». Варто зауважити, що у серпні депутати фракції «Справедлива Росія — За правду» навіть внесли до Держдуми законопроєкт «про визнання України терористичною державою та конфіскацію майна, яке належить її громадянам, на користь Росії». Тож саме цю «тезу» тепер намагаються найчастіше просувати у своєму порядку денному російські пропагандисти та чиновники.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Медіаверсія на сайті Obozrevatel

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: