Суд у Гаазі чи новий Нюрнберзький трибунал: де судитимуть Путіна за його злочини?

Росія розв’язала війну проти України, яка, по суті, стала третьою світовою, як би цього не хотів визнавати світ. Десятки країн допомагають Україні зброєю, гуманітарними вантажами та грошима, запроваджують проти росії санкції. Просто війна йде лише на території України.

І ворог ігнорує всі можливі правила, стираючи з лиця землі міста і села, накриваючи їх «Смерчами» та «Ураганами», скидаючи бомби на будівлі, у яких переховуються жінки і діти. Це злочини, за які керівництву росії доведеться відповідати – у Гаазі і не тільки.

Чому саме Гаага?

Це нідерландське місто відоме перш за все тим, що саме тут працював Міжнародний трибунал для колишньої Югославії. Суд тоді виніс вироки понад 150 учасникам Югославських воєн, що тривали з 1991 до 2001 року. Зокрема, трибунал судив колишнього президента Югославії Слободана Мілошевича за злочини проти людства та порушення законів і звичаїв війни.

І саме в Гаазі зараз знаходиться Міжнародний кримінальний суд, який займається злочинами під час воєнних конфліктів. Він почав працювати у 2002 році і здійснює свою діяльність на основі Римського статуту – міжнародного договору, який станом на зараз ратифікувало понад 120 країн. 

Які саме злочини може розглядати суд?

Компетенція Міжнародного кримінального суду обмежена трьома видами злочинів: це геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини.

Російській війська вбивають цивільне населення, скидаючи бомби на пологові будинки та лікарні, розстрілюють людей, які намагаються виїхати із захоплених сіл та міст, викрадають та катують представників місцевої влади та активістів – все це злочини проти людяності.

Окупанти розбомбили Маріупольський драматичний театр, знаючи, що там ховаються діти та жінки. Розстріляли швидку, яка їхала до лікарні – водій та пацієнт згоріли живцем. Прийшли у дім та вбили в інвалідному кріслі проукраїнського активіста. Це лише кілька із величезного переліку воєнних злочинів, які скоїли російські солдати.

Коли буде покарання?

Міжнародний кримінальний суд – це гра в довгу. Вирок злочинцям можуть винести заочно і хоча це не означає, що Путін та інші представники вищого керівництва росії негайно сядуть за ґрати, але вони стануть міжнародними злочинцями. А це клеймо, якого неможливо позбутися, і воно означає тотальну та постійну ізоляцію.

Які злочини в інших країнах розглядав суд?

У росії до ймовірності арешту та покарання путіна ставляться скептично. Так само, мабуть, вважав і президент Судану Омар аль-Башир, коли у 2008 році суд видав ордер на його арешт – за геноцид під час конфлікту у Дарфурі. За оцінкою ООН, тоді суданські урядові війська знищили кілька сотень тисяч жінок, чоловіків та дітей не арабської раси.

Омар аль-Башир був президентом Судану з 1993 року. До 2019 року, коли внаслідок воєнного перевороту він втратив владу, а заодно і свободу. Аль-Башира звинуватили у вбивстві мирних протестувальників, корупції, відмиванні грошей та державному перевороті. І перехідний уряд Судану погодився передати аль-Башира Міжнародному кримінальному суду одразу після того, як буде винесений вирок щодо корупції та відмивання коштів вже колишнім президентом Судану.

Загалом суд у Гаазі порушив 41 справу і вже виніс 9 обвинувачувальних вироків. Усі стосуються воєн і конфліктів в країнах Африки.

Чи покарають росію за агресію?

Росія вчинила ще один злочин, напавши на Україну – злочин агресії. Однак суд не може розслідувати агресію, оскільки ні Україна, ні росія не ратифікували Римський статут, за яким власне і працює Міжнародний кримінальний суд. Справу також може ініціювати Рада безпеки ООН, але росія безумовно її заблокує.

Україна може скористатися світовим досвідом і вимагати створення спеціального трибуналу. На додаток, під такою пропозицією вже підписалися понад 140 провідних науковців, юристів та політиків, серед яких два колишні прем’єри Великої Британії Гордон Браун та Джон Мейджор. У підписаній ними петиції пропонується створити правову систему на кшталт Нюрнберзького процесу над нацистськими військовими злочинцями після Другої світової війни. Ідею зі створенням окремого трибуналу підтримав український МЗС.

Легітимізувати подібний трибунал може Генеральна асамблея ООН або Рада Європи. В обох випадках росія не матиме можливості заблокувати цей процес.

Чи Міжнародний кримінальний суд вже займається злочинами росії?

В Україні вже працюють слідчі Гаазького суду. Прокурор Карім Хан за заявою 39 країн ухвалив рішення про розслідування злочинів проти людяності та воєнних злочинів, вчинених після вторгнення росії в Україну. А 16 березня сам приїхав до Києва, який регулярно обстрілюють окупаційні війська.

Суд має право здійснювати розслідування в Україні, оскільки наша держава визнала юрисдикцію суду ще у 2014 та 2015 роках. Тоді йшлося про злочини, скоєні під час Революції гідності та під час окупації Криму і війни на Сході України.

Агресор, який безпричинно розв’язує війну, має бути покараний. Інакше за його прикладом підуть інші. Росію потрібно зупиняти на полі бою, бити болючими економічними санкціями і змусити відповідати у суді. Це єдиний спосіб зупинити полум’я війни у всьому світі.

Total
1
Shares

Пов'язані статті