Навігація та корисні матеріали
Захопивши мізки росіян, Путін взявся за арабів та африканців. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи пропаганди за 3 жовтня 2023 року.
- «Шторм Z»: не наказано вижити
- Вражаюча наркотична залежність «визволителів»
- Сталін закам’янів у свідомості росіян
- У Ліван замість Бі-Бі-Сі прилетів Sputnik
«Шторм Z»: не наказано вижити
Після того, як в Росії було визнано, що кадировському загородзагону «Ахмат» «доводиться стусанами заганяти солдатів на поле бою», вже нікого не здивує й наявність штрафбатів. Йдеться про підрозділ «Шторм Z», відправкою в який лякають усіх окупантів, хто чимось завинив.
НАСПРАВДІ, ще 29 вересня Путін згадував засуджених, які воюють у російській армії. На зустрічі з невеликою групою військових він сказав, що йому відомо про двох колишніх ув’язнених, які загинули у бою: «Вони віддали своє життя за Батьківщину і повністю зняли з себе провину».
При цьому МО РФ ніколи офіційно не визнавало існування підрозділів «Шторм-Z».
Хоча про них було відомо ще у квітні, коли вдалося захопити документи, які детально описують вербування та формування в місцях позбавлення волі. У липні видання The Insider опублікувало свідчення сестри зека, який потрапив до «Шторм-Z» з деталями про проходження служби.
І ось 3-го жовтня агентство Reuters, з посиланням на 13 співрозмовників, зокрема, п’ятьох військових РФ, повідомило, що штат таких підрозділів становить 100-150 осіб, і вони є частиною регулярної армії РФ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Путінський наказ «Ні кроку назад»
Співрозмовники видання підтверджують, що лише незначна кількість «штормовиків» залишаються живими. Один із завербованих в’язнів повідомив, що, наприклад, у липневих боях під Бахмутом з його групи у 120 осіб залишилося лише 15 бойовиків.
Основними причинами відправки військових у «Шторм» є вживання ними алкоголю, наркотичних речовин або відмова від виконання наказів командування.
Вражаюча наркотична залежність «визволителів»
При цьому, наркотична тема користується популярністю фейкоробів-пропагандистів. Наприклад, начальник РХБЗ ЗС РФ генерал Кирилов на початку року нафантазував про «улюблені» наркотики українців: амфетамін і метадон, а також про те, що морфін у райони бойових дій доставляється контрабандою.
НАСПРАВДІ, на відміну від кирилівських фейків, наркотична залежність «визволителів» не просто відома, а регулярно висвітлюється у ЗМІ. В тому числі й проросійських, які, до речі, переконують, що «це нормально».
Тисячі російських загарбників регулярно вживають: марихуану, амфетамін та мефедрон. Кого ловлять – відправляють до того самого «Шторм Z» й інших штрафбатів. Те, що за участь у наркотрафіку відправляють одразу на передову, а не під суд, видно за рішеннями гарнізонних судів у 12 південних регіонах РФ та в окупованому Криму.
Цьогоріч порушено 166 адміністративних справ про вживання і продаж наркотиків (за 2022 рік таких було 165).
Якщо у рішеннях судів у першій половині минулого року згадується переважно марихуана, то ближче до кінця 2022-го та у 2023-му частіше фігурують вже синтетичні наркотики. У переважній більшості випадків суди припиняли справи та направляли матеріали командирам військових частин, щоб ті самі покарали підлеглих.
Одним із таких покарань, як повідомляє «Верстка», якраз є відправка до «Шторму Z», де наркоманів-«визволителів», разом із завербованими зеками кидають без жалю у м’ясорубку. «Там 95% смертників» – розповідає один зі співрозмовників видання.
Сталін закам’янів у свідомості росіян
Путін зі «Штормом Z», звісно, нічого нового не вигадав. Усе це існувало з 1942 року в Червоній армії, відповідно до сталінського наказу №227 (відомий як «Ні кроку назад»), який мав на меті ліквідувати пораженські настрої, підвищити рівень дисципліни та відповідальності командного складу, а також санкціонував створення тих самих штрафбатів.
А путінську прихильність до Сталіна з його практиками тонко відчувають піддані. І встановлюють йому пам’ятники.
НАСПРАВДІ, відкриття кожного супроводжується повторенням тез Z-пропаганди: у Набережних Челнах в Татарстані було сказано, що «Сталін гідно вивів країну з Великої Вітчизняної війни», у Волгограді — що у «недружніх країнах руйнують меморіали радянським солдатам». Останній на сьогодні пам’ятник Сталіну встановили у Твері.
Підраховано, що загалом їх у Росії вже 110. З них 95 встановили за Путіна, а темпи меморіальної сталінізації подвоїлися після окупації Криму у 2014 році.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сталін та українці, яких придумали на «гроші австрійської розвідки». Чим «годуватимуть» російських дітей в 11 класі
Тези про велич Сталіна багаторазово повторювалися пропагандистами Росії та її першими особами. Наприклад: Лавров назвав критику Сталіна «атаками на підсумки Другої світової війни». Прилєпін говорив, що готовий «заполонити пам’ятниками Сталіна все довкола».Сатановський у програмі Соловйова переконував, що «сталінські репресії зробили людей кращими, оскільки змусили бачити в сусіді по нарах людину». Сам Путін запевняв, що «Ленін, Сталін та Микола II зробили Росію великою світовою державою».
І це працює: 63% росіян, за даними опитувань, ставляться до «вождя народів» позитивно, а однозначний осуд висловлюють лише 6%. Тож, як бачимо, Сталін вже закам’янів у свідомості росіян.
У Ліван замість Бі-Бі-Сі прилетів Sputnik
При відкритті пам’ятника Сталіну разом із вищенаведеними наративами просувають і «антиколоніальний». Наприклад, у Великих Луках під час урочистої церемонії заявили, що Росія «у ратній та мирній праці завдяки Сталіну звільнилася від колоніальної залежності».
Так само пропонується «звільнитися» й іншим країнам. Заради цього вмикають головні міжнародні рупори пропаганди: Sputnik та RT. Третього жовтня стало відомо, що в Лівані на місце звільненої частоти Бі-Бі-Сі прийшла російська пропаганда.
НАСПРАВДІ, які саме наративи, дезінформація та фейки будуть через них транслюватися – відомо. І це дуже велика проблема.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російська пропаганда в Африці: як змінилися кремлівські меседжі у 2023 році?
Лу Осборн (розслідувачка проєкту All Eyes on Wagner, яка займається вивченням діяльності ПВК), розповідаючи про те, як Росії вдається просувати свої наративи, наприклад, в Африці, зазначає, що це реалізується через партнерство з місцевими медіа. Наприклад, камерунський телеканал «Afrique Media» (який сповідує антизахідну позицію), уклав з ними відповідну угоду.
«За обсягами впливу та масштабом поширення проросійських та антизахідних наративів Sputnik і RT впливають значно більше, ніж діяльність в Африці російських ПВК», – констатує Осборн.