Новини

Словник термінології щодо подій в Україні

Навігація та корисні матеріали

З часу повномасштабного російського вторгнення війна триває вже понад рік. Не маючи змоги перемогти на полі бою, Росія не полишає спроб нав’язати світу власне трактування того, що відбувається в Україні та з Україною.

На жаль, відголоски російської пропаганди у вигляді заангажованої лексики війни можна й досі зустріти навіть на шпальтах респектабельних західних видань.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Світові інформагенції та російські наративи. Якими словами не слід описувати війну

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки разом з Інститутом масової інформації підготували рекомендації та застереження щодо вживання термінології стосовно подій та явищ російсько-української війни.

НЕПРАВИЛЬНОЧОМУ
Українська криза Також зустрічається у формах «українська війна» та «війна в Україні». Такі формулювання маскують роль
агресора (Росії); перекладають відповідальність за проблему на Україну (з Україною «щось не так»);
відмовляють Україні в суб’єктності (Україна – лише територія, де точаться воєнні дії).

Правильні формулювання:
російське вторгнення (агресія, напад) в Україну,
російсько-українська війна.
Спірні територіїЗагарбані та контрольовані РФ території України ніколи не були предметом міжнародного диспуту.
Непорушність кордонів України була визнана міжнародною спільнотою (зокрема, Росією) разом із визнанням незалежності, здобутої в 1991 році. Нині абсолютна більшість країн продовжує визнавати територіальну цілісність нашої країни.

Правильні формулювання:
тимчасово окуповані території;
незаконно анексовані території.
РеферендумиДійства, влаштовані російськими окупантами у 2014 і 2022 роках, лише імітують референдуми, але в жодному
разі ними не є. Це незаконні і насильницькі щодо окупованого населення пропагандистські акції, які не відповідають жодним стандартам волевиявлення, а їх оголошені результати – сфальшовані.

Правильні формулювання:
псевдореферендуми;
фейкові референдуми.
Приєднання територій Ухвалені в Кремлі рішення про розширення РФ за рахунок українських територій – незаконні та юридично нікчемні. Статус цих територій як невід’ємної частини України, з точки зору міжнародного права та українського законодавства, залишається незмінним. Водночас спроба нав’язати окупованим територіям російську адміністрацію та включити їх у російське правове поле є окремим видом злочину, крім, власне, агресії та окупації.

Правильні формулювання:
незаконна анексія, спроба анексії української території.
ДНР, ЛНР, Республіка КримНа загарбаних територіях України Росія створила незаконні адміні-стративні утворення, які не є ані республіками, ані суб’єктами федерації РФ. Юридично і далі існують лише Донецька і Луганська області України та Автономна
Республіка Крим, тимчасово окуповані Росією. Абревіатури ЛНР
та ДНР краще не використовувати для позначення територій,
а вживати лише коли йдеться про відповідні російські окупаційні утворення. При згадці цих утворень правильно брати їхні назви у лапки, уточнювати характеристикою
«так звані»: наприклад, ватажки так званої «ДНР», бойовики так званої «ЛНР».  
ОРДЛОДо початку повномасштабного російського вторгнення цим поняттям позначали території сходу України, окуповані з 2014 р. Тепер зона окупації суттєво розширилася, тож поняття втратило актуальність. Про ОРДЛО можна згадувати у контексті подій до 2022 року. Нині ж для України немає різниці між Горлівкою, окупованою в 2014, і Волновахою, загарбаною у 2022-му.
Питання повернення на стару лінію зіткнення та її фіксації не обговорюється.

Правильні формулювання:
раніше окуповані території Донецької і Луганської областей;
старі окуповані території.
(Російська) владаНа загарбаних територіях України РФ імітує відновлення нормального життя, повернення цивільної влади,
лише тепер російської. Однак вся призначена та санкціонована окупантами адміністрація є незаконною, а її представники є колаборантами, а не посадовцями. Важливо не ототожнювати російські окупаційні структури із законними органами влади на підконтрольній Україні території.

Правильне формулювання:
російська окупаційна адміністрація.
СепаратистиВ Україні не існує проблеми сепаратизму. Немає помітних політичних груп, які прагнуть відколоти частини території
України з метою створення на них нових повністю незалежних держав. Натомість є пособники російських загарбників, які виконують їх накази і прагнуть поглинання всієї або частини території України Росією.

Правильні формулювання:
проросійські заколотники, зрадники, колаборанти.
Проросійські військаЄдиним суб’єктом прямої збройної агресії проти України є РФ. Жодні так звані «ДНР» та «ЛНР»не мали і не мають власних військових формувань, окремих від збройних формувань РФ.
Так звані «народні міліції» – це 1-й і 2-й армійські корпуси Південного військового округу РФ. Після неза-конного оголошення про анексію Донецької і Луганської областей ці формування стали частиною російських військ не лише фактично, але й формально. Наявність там українських громадян не змінює суті речей, а лише свідчить про
порушення Москвою Женевських конвенцій.

Правильні формулювання:
російські війська, російські збройні формування.
Евакуація населенняВ ході воєнних дій евакуацію свого мирного населення здійснює Україна, аби запобігти його стражданням у зоні бойових дій. Натомість РФ на окупованій нею території ставиться до українських громадян як до заручників та до людського ресурсу – свого військового трофею. Свавільне переміщення населення окупантом, зокрема, дітей є воєнним злочином.

Правильні формулювання:
депортація; вивезення; викрадення.
Українські націоналістиСили оборони України є регуляр-ними, дисциплінованими і централізовано керованими формуваннями. Політичні переко-нання чи партійна приналежність окремих воїнів не є тим, що визначає їх якість та поведінку на полі бою.
Маркувати українських воїнів за тим чи іншим політичним спектром – це спотворювати реальність та принижувати честь захисників України.

Правильні формулювання:
українські військові,
захисники України,
Сили оборони України.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: