Аналітика

Що розповідають про НАТО англомовні версії кремлівських пропагандистських медіа?

Навігація та корисні матеріали

«Через Україну НАТО стикається з нестачею зброї», «НАТО потребує ворогів, щоб виправдовувати своє існування» та «неоголошена війна України проти НАТО» — так російська пропаганда активно продовжує дискредитувати діяльність міжнародних військово-політичних союзів для підриву підтримки України. 

Для дискредитації НАТО російські пропагандисти створюють цілісну картинку відповідно до кремлівських наративів. Це відбувається з допомогою використання заяв президента РФ, проросійських «експертів» на сайтах кремлівських видань, а також маніпуляцій промовами європейських парламентарів чи представників НАТО. Крім російськомовних версій сайти російських пропагандистських медіа мають і англомовні – аби впливати на закордонну аудиторію.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізував, що писали англомовні версії російських медіа про НАТО у листопаді та грудні 2022 року, на основі публікацій зібраних з допомогою моніторингової системи Attack Index. 

«Через Україну НАТО стикається з нестачею зброї»

Цей меседж став найпоширенішим протягом листопада-грудня. Наприклад, президент РФ, якого процитували російські медіа, заявив, що «майже весь військовий потенціал НАТО активно використовується проти Росії». У той час як інші публікації розповідали про те, що «через Україну НАТО стикається з нестачею зброї». 

Для підсилення меседжу російські пропагандистські медіа одночасно розповідали про те, що самі громадяни країн НАТО «вимагають припинення постачання зброї Україні». 

«НАТО потрібні вороги, щоб виправдовувати своє існування та тримати союзників під контролем»

У меседжах цього типу пропагандисти акцентують увагу на тому, що НАТО «завжди діє, користуючись «образом ворога» як виправданням».  

У таких повідомленнях російські пропагандисти заперечують власні злочини та загрози, які створюють для України, натомість звинувачують НАТО у начебто «вигаданих» загрозах з боку РФ як приводу для посилення допомоги Україні. Наприклад, в одній з публікацій у заголовку вислів загроза російських безпілотників взято російськими пропагандистами у лапки, як спосіб показати її вигаданість або перебільшення.  

«Ситуація в Європі залишається напруженою на тлі посилення активності НАТО»

Російська пропаганда продовжує розповідати про «загрозу розширення НАТО на схід» та «посилення активності альянсу». Наприклад, у листопаді-грудні пропагандисти активно поширювали меседжі про те, що «НАТО посилює присутність у країнах Балтії та Чорноморському регіоні». 

«Неоголошена війна України проти НАТО»

Цікавим спостереженням під час моніторингу стало поширення суперечливого російській пропаганді меседжу про «неоголошену війну України проти НАТО». Особливо поширеним цей меседж став під впливом маніпуляцій пропагандистами щодо теми падіння ракети у Польщі. Головним завданням меседжу стала спроба розсварити Україну з НАТО та позбавити її підтримки. А також підсилити одну із «версій» російської пропаганди стосовно падіння ракети у Польщі — про «провокацію київського режиму з метою ескалації війни до тотального конфлікту між НАТО та Росією». 

Наприклад, падіння ракети у Польщі відбулося 15 листопада, а один із меседжів про «неоголошену війну України проти НАТО» знаходимо 17 листопада. Тобто меседж актуалізувався у той самий час, коли тривало розслідування падіння ракети на територію Польщі. 

Крім того, поширювалися і окремі матеріали з «версіями» щодо падіння ракет в Польщі як «приклади атаки України на країни НАТО та провокацією для втягнення НАТО у війну».  Зокрема, у повідомленні йшлося, що «атака була навмисною провокацією київського режиму з метою ескалації війни до тотального конфлікту між НАТО та Росією, навіть якщо це означало Третю світову війну».

«НАТО готується до Третьої світової війни» 

Російські пропагандисти також продовжують популяризувати наратив про «війну НАТО проти Росії» та «нагнітання ситуації щодо війни в Україні через дії НАТО». Зокрема, у повідомленнях йдеться про «підготовку НАТО до Третьої світової війни». Одночасно з цим для підсилення меседжу поширюються повідомлення про те, що «Польща та країни Балтії планують втягнути НАТО у війну Росії проти України». 

Насправді, НАТО засуджує загарбницьку війну Росії проти України та продовжує надавати Україні допомогу з метою гарантування її основоположного права на самооборону. Спроби російських пропагандистів дискредитувати підтримку України від НАТО лише підтверджує злочинні дії РФ проти України та демократичного світу, зокрема, й на інформаційному фронті.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: