Навігація та корисні матеріали
Центр стратегічних комунікацій продовжує фіксувати спроби російських спецслужб розповсюджувати брехливі наративи під виглядом «інсайдів».
Цього разу окупанти задіяли Телеграм-канал угруповання Beregyni, яке мімікрує під українську хакерську спільноту. Там вони опублікували начебто здобуту хакерами «аналітичну довідку» з розбором недружньої до України політики Угорщини та характеристикою економічного, соціального та військового потенціалу цієї держави.
Висновок, який просувають «берегині»: Україна, розчарована невдачею від саміту НАТО, вирішила помститися Угорщині. І для цього – готується напасти на неї.
От тільки фейкороби полінувалися зробити хоча б віддалено якісну підробку.
«Вуха» так званої «секретної аналітичної довідки» стирчать вже з ілюстрацій, які її супроводжують. Це дві інфографіки з аналітичного порталу «Слово і Діло», що були опубліковані в жовтні 2020-го і в грудні 2022 року. З матеріалів, які супроводжували ці інфографіки, «хакери» і взяли цілі шматки тексту «секретної довідки».
Ще одним джерелом для компіляції була стаття Дмитра Шульги у виданні «Дзеркало Тижня» під назвою «Угорська проблема Європи», опублікована у жовтні 2022 року.
Згадані матеріали і справді аналізують проблемні питання українсько-угорських відносин. Але при цьому вони, по-перше, є не секретними, а публічними; по-друге, жодним чином не закликають Україну до нападу на Угорщину, і по-третє, виражають не державну позицію, а лише приватну точку зору своїх авторів.
Для того, щоб фейковий матеріал виглядав як справжня аналітична довідка, її рубрики пронумерували і назвали: «внутрішньо політична обстановка», «економічний стан держави», «зовнішньо політична діяльність держави на міжнародній арені», «Стан Збройних Сил Угорщини», «Лідери держав та урядів (залежно від конституційного устрою держави) на їх офіційні позиції відносно держав-сусідів», «Підтримка (не підтримування) України на міжнародній арені (сучасний стан).»
Авторські стилістика і орфографія збережені, аби кожен міг скласти особисте враження про фаховий рівень так званих «аналітиків».
Запозичені чужі шматки тексту «берегиням» довелося розбавити також, очевидно, власною творчістю на тему економічного, соціального та військового потенціалу Угорщини. Замість детального розбору зупинимося на цитуванні лише кількох «перлів» від «аналітиків»:
- «Що стосується внутрішньо політичної обстановки в Угорщині на мою думку вона не стабільна, адже проросійські політичні погляди керівництва країни на події які відбуваються в Україні, а звідси і випливає що більшість населення підтримує зазначені погляди»
- «Угорщина зайняла позицію Нас не чіпають ми теж самі не влазим»
- «…природний газ (на який росія підсадила Угорщину і від якої країна пляше під дудку країни агресора)…»
- « Тому можна зробити висновки що зовнішньо політична діяльність держави на міжнародній арені на даний час є дуже погана»
- «Але не зважаючи на це можна зробити висновок що країна проросійська від неї можна очікувати ножа в спину. Тому я вважаю що не підтримує»
Для розповсюдження вкиду від «берегинь» пропагандисти використали сітку явних Z-каналів з назвами на кшталт «ЧВК Медіа», «War Donbass» та «Мы за ОМОН».
Центр стратегічних комунікацій зазначає, що відносини Києва з Будапештом наразі й справді не є бездоганними. Причини і наслідки цього аналізуються багатьма експертами, публікації яких є загальнодоступні.
Росії вигідно поглиблювати суперечності між Україною та її сусідами. Над цим посилено працює ворожа пропаганда, яка не зупиняється перед продукуванням фейків, навіть низькопробних.
Україна за всю історію сучасної незалежності ні на кого не нападала і не має агресивних намірів щодо жодної країни світу. Єдине призначення Збройних Сил України – це захист власної держави у межах міжнародно визнаних кордонів. Спроби Кремля приписати українцям власну агресивну загарбницьку натуру – нікчемні.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки