Моніторинг

Росіяни кидають зброю перед українцями: дайджест пропаганди за 10 листопада

Навігація та корисні матеріали

Федеральні канали пояснюють здачу Херсону лише трьома словами, а депутат-отруйник з держдуми поплутав береги. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи пропаганди РФ за 10 листопада.

  1. Росіянам так і не сказали про здачу Херсону
  2. Технічна поразка армії Шойгу: від півночі до півдня
  3. Москва знову хоче поділити Україну на два береги
  4. «Перший канал» продав українську землю Біллу Гейтсу

Росіянам так і не сказали про здачу Херсону

«Херсон треба відстояти за будь-яку ціну. Херсон – це те, на чому сьогодні тримається в Росії влада», – волав Олександр Дугін. Проте даремно. Одного з головних ідеологів путінізму не почули.

Більш того, в Кремлі дали команду, щоб головна пропагандистська зброя масового ураження – телевізор – також мовчала.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що приховує пропаганда за поясненням втечі з Херсону

Пересічним російським глядачам так і не пояснили, яке ж рішення дійсно було ухвалено Путіним щодо Херсону.

У поширеному МО РФ відео телепропагандисти використовували формулювання: «перегрупування», «маневри» та «доповідь».

НАСПРАВДІ, те, що сталося, на «Першому каналі» назвали «перегрупуванням військ у районі Херсона». А в короткій підводці до відео ведуча озвучила буквально таке: «Ситуація в зоні СВО — їй сьогодні була присвячена доповідь командувача об’єднаного угрупування російських військ Суровікіна міністру оборони Шойгу. Відео оприлюднило Міноборони. Однією з головних тем стала ситуація на Херсонщині. Глава відомства підтримав рішення перегрупувати сили та зайняти оборону на лівому березі Дніпра». Все.

У сюжеті на «Росії 1» говорилося лише про те, що Суровікін виступив із доповіддю, без пояснення, про що вона була. А ведучий зачитав наступний текст: «Плануючи операцію, наші військові роблять все, щоб зберегти життя російських військових та цивільного населення».

На НТВ занурились глибше і розповіли про «нове рішення військового керівництва», не уточнюючи яке. А ведучий зачитав такий текст: «Україна використовує заборонені методи війни, що створює нові загрози як мирним жителям, так і російським військовослужбовцям. Особливо тривожна ситуація в районі Херсона, і вона потребує швидких та непростих рішень, зокрема, маневрів щодо перекидання російських підрозділів. Шойгу з цим погодився і схвалив пропозицію Суровікіна».

Відзначимо, це не перший випадок, коли пропаганда підмінює поняття, розповідаючи про відступ російської армії. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Москва у «Харківському котлі»

Коментуючи відведення військ у Харківській області на початку вересня, МО Росії називало те, що сталося, «перегрупуванням».

Про обговорення, наприклад, такого простого питання: «То ж який зараз статус у Херсона та області: тимчасово залишені, помилково «звільнені», повернені як «акт доброї волі»? – на цілодобових пропагандистських ток-шоу під загальною назвою «Як ми ненавидимо Україну та Захід», звичайно, взагалі не йдеться.

Технічна поразка армії Шойгу: від півночі до півдня

Так само пересічним росіянам ніколи не розкажуть про те, що їх  «непереможна і легендарна армія», накиваючи п’ятами на лівий берег Дніпра у Херсонській області, робить це так швидко, що знову залишає Силам оборони України свою бойову техніку.

Цього разу, за оцінками Z-пабліків, трофеями стали бронемашина «Тайфун», два БМП-1, РСЗВ «Град» та два танки.

НАСПРАВДІ, це вже стало «гарним тоном» у окупантів – кидати перед українцями зброю: раніше сотні одиниць техніки армія РФ залишила в Сумах, Харкові, Ізюмі. Наприклад, в останньому, батальйон «Карпатська січ» захопив 10 танків Т-80 та п’ять 152-мм САУ 2С5 «Гіацинт-С».

За даними ресурсу Oryx, станом на 9 листопада українські військові з початку війни захопили рівно 500 танків російської армії. ЗСУ отримали практично всі наявні танки та модифікації, які є у російської армії: від найстаріших Т-62 та Т-64А до останніх Т-80БВМ та Т-90М «Прорив».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Ленд-ліз» від РФ: як трофейна російська зброя допомагає українцям бити окупантів

Відзначимо, Oryx додає до списку лише техніку, яка потрапила на фото або відео. Тому реальні масштаби затрофеєної техніки можуть бути ще більшими. З початку жовтня не США чи інші західні країни, а саме Росія стала найбільшим «постачальником» важкого озброєння для України, стверджує The Wall Street Journal. 

Але про цю «нову реальність» російськім телеглядачам федеральні канали ніколи, звичайно, не розкажуть.

Москва знову хоче поділити Україну на два береги

Проте вони із задоволенням вчергове демонструють ненависть до всього українського. Але втрачаючи окуповані землі, власних солдат та бойову техніку, в Москві пропонують лише продовжувати «добивати енергосистему України перед зимою».

10 листопада великого розголосу набув виступ депутата Держдуми Росії Лугового. Він заявив: «Ми демонструємо українському суспільству готовність посіяти хаос і паніку. І добивати енергетичну інфраструктуру треба так, щоб ні в кого шансів не було подумати, що в період зимового похолодання будуть комфортні умови для проживання». За словами Лугового, «українці мають визначитися, з ким вони».

НАСПРАВДІ, нічого нового в цьому немає. Сам екс-президент РФ Медведєв вже пропонував українцям «міняти світло на Донбас, Херсон і ЗАЕС».

З Херсоном вже не вийшло. Тому, чим менше в окупантів залишається товару для «бартеру», тим більше вони біситимуться.

До того ж Луговий мимоволі (?) вчергове вкинув старий наратив про «Україну, яка все життя була поділена на правий та лівий береги». Те, що наратив так і не спрацював – байдуже. Росія хоче в це вірити і за допомогою руйнування мостів робитиме все, щоб цю віру в собі укріпити. Нехай і штучно. 

До того ж Москва так хоче поділити Україну, що пропонує це зробити і сусіднім країнам. Нагадаємо, у своєму виступі з нагоди так званого дня народної єдності 4 листопада Путін звинуватив Польщу, Румунію та Угорщину в прагненні «повернути території України, які після Другої світової війни відібрав у них Сталін».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Москва намагається розбудити польський імперіалізм

Навіть МЗС Угорщини (найлояльнішої до Путіна країни ЄС) назвало його заяву про нібито наявність у Будапешта територіальних претензій до Києва «некоректною». Міністерство закордонних справ Румунії також це спростувало, наголосивши, що загарбницька війна проти України, яку розв’язала РФ, є «серйозним і брутальним порушенням принципів міжнародного права, зокрема, суверенітету та територіальної цілісності України».

Те, що Росія остаточно поплутала українські береги відомо ще з 2014 року. Так само і британські. Адже Андрій Луговий – це офіційно визнаний судом злочинець. Його звинувачено у тероризмі із застосуванням радіоактивної вражаючої речовини полоній-210 та оголошено у міжнародний розшук як особливо небезпечного злочинця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РФ треба визнати державою-терористом чи спонсором тероризму?

З липня 2007 року Лондон вимагає від Москви його видачі як підозрюваного у вбивстві громадянина Великої Британії Олександра Литвиненка. Тому в закликах до масового терору проти українців терориста-депутата Держдуми Росії Лугового немає нічого дивного. Лише черговий пункт обвинувачення у майбутньому судовому процесі.

«Перший канал» продає українську землю Біллу Гейтсу

І наостанок повернімося на «Перший канал», який продовжує разом із різноманітними «луговими» ділити українську землю. В передачі «Людина та закон» вийшов сюжет, де стверджується, що в Україні масово продають сільськогосподарську землю іноземним компаніям.

У ньому, зокрема, йдеться і про те, що мільярдер Білл Гейтс, який «вже скупив всю американську землю», зацікавлений і в українській та став власником агроконгломерату Kernel. Усе це «Людина і Закон» пов’язує з земельною реформою президента України Володимира Зеленського.

«Як Зеленський продав душу (разом із рідною землею) світовому дияволу, а точніше МВФ, протягнув через Верховну Раду та підписав скандальний Закон про землю. По суті, екзистенційна війна «до останнього українця» — це війна Волл-стріт за право і надалі диктувати свої умови гри, а також збереження гегемонії долара», – йдеться у анотації програми.

НАСПРАВДІ, «Перший канал» бреше, щонайменше, по трьох пунктах.

  1. Білл Гейтс не є власником Kernel.
  2. Українське законодавство забороняє продаж сільськогосподарської землі іноземним громадянам та компаніям, а земельна реформа полягає у відкритті ринку сільськогосподарської землі для громадян України.
  3. У травні цього року англомовні користувачі соцмереж дійсно розповсюджували інформацію, що нібито Білл Гейтс володіє більшістю сільськогосподарських земель США.

Але за фактчекінгом Associated Press і Reuters Гейтс володіє лише 242 000 акрами. При цьому загальна площа сільськогосподарської землі в США становить 895 300 000 акрів. Отже Гейтс володіє лише 0.027%.

Нажаль, у «Першого каналу» та взагалі російської пропаганди немає навіть цього жалюгідного відсотка правди. Україна вже давно звикла, а світ потроху звикає лише зараз. 

Нажаль, «Перший канал», RT та «Россия сегодня» продовжують працювати у світі. До чого це може привести світ завтра?

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: