Навігація та корисні матеріали
З 5 по 8 червня у Сан-Хосе (Коста-Рика) відбувся 12-й світовий саміт з прав людини в епоху цифрових технологій RightsCon Costa Rica 2023. Протягом 3 днів близько 10 000 учасників зі 150 країн провели 660 сесій, присвячених найбільш критичним викликам на стику технологій і прав людин.
Центр стратегічних комунікацій було запрошено для участі у заході для того, щоб поділитися досвідом боротьби України з дезінформацією в умовах російської агресії.
Під час панелі керівниця відділу проєктного менеджменту Центру Вікторія Мерлич наголосила на тому, що саме сильне інституціоналізоване громадянське суспільство – один з найкращих бар’єрів проти інформаційних атак:
«З 2014 року Україна стала першим випробувальним майданчиком інформаційних операцій та дезінформації РФ. За 9 років українське суспільство виробило сильний імунітет проти дезінформації. Фактично українське суспільство розвинуло в собі імунітет і стійкість.
Хоча, згідно з дослідженнями, перед 2022 роком українці не були в рейтингу медіаграмотності та стійкості до дезінформації в соцмережах, але напад Росії показав, що це фактично не так».
Українське суспільство не фрагментується, не роз’єднується ментально, не панікує, критично мислить та сприймає інформацію. російські намагання поляризувати суспільство не працюють, наголосила представниця Центру.
«Головний бенефіціар інформаційної війни – РФ. Ворог буде й надалі робити все можливе, щоб викривити реальність, розхитати підтримку України партнерами. Тому ми в Центрі переконані, що тільки багатосторонні партнерства будуть ефективні у протидії цим зусиллям», – додала Мерлич.
Інформаційна війна РФ проти України перейшла з фази бліцкригу до окопної війни:
«Ми в Центрі спостерігаємо локалізацію російської дезінформації з національного рівня на локальний рівень, особливо активно РФ працює з регіонами, особливо в прифронтовій зоні. Тобто тактика лишається та сама: обманом та дезінформацією розділяти спільноти та налаштовувати одна проти іншої; налаштовувати спільноти проти держави».
При цьому у Центрі донесли до делегатів інформацію про те, що РФ продовжує свої інформаційні кампанії і на міжнародному рівні: агресори намагаються переконати населення Африки, Центральної та Південної Америки та Південної Азії, що вона стала жертвою «колоніальної війни» Заходу проти неї, що є абсолютною брехнею.
Також до участі у панелі було запрошено голову відділу політики безпеки Facebook Натаніеля Глейхера, технічного посла Данії Анну Марію Енгфорт Ларсен, Cтратегічного радника Романа Шутова та одного з директорів Microsoft Емі Ларсен.
Саміт RightsCon є надійною платформою для людей у всьому світі – політиків, бізнес-лідерів, технологів, адвокатів, журналістів і творчих людей – для просування спільних пріоритетів і формування порядку денного для цифрового майбутнього. Саме тому запрошення України до участі – є позитивним знаком того, що до нас прислухаються та хочуть знати правду.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки