Російська присутність і активність у соцмережах є постійною, але під певні «проєкти» вони починають працювати більш інтенсивно

Навігація та корисні матеріали

«Ботоферми фактично є ровесниками соцмереж. Ботами називають профілі, що управляються відповідним програмним забезпеченням і виконують доволі прості функції: масова підписка на сторінки, розставляння лайків, масові скарги чи коментування. Ботоферма – це організована, централізована група таких профілів. Крім ботоферм, існують ще фабрики тролів. Це живі люди, які працюють з липових акаунтів (як правило мають у користуванні декілька акаунтів). Їх завдання – участь у дискусіях, управління дискусіями з метою радикалізації учасників, провокування конфліктів.

Тролінг зароджувався як розвага, а росіяни поставили його на комерційні рейки (тролів почали наймати на роботу і платити за коментарі), почали використовувати для дискредитації російської опозиції та проти іноземних держав, зокрема проти України (ІПСО, втручання у вибори тощо)», – коментує Укрінформу Ігор Соловей, керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки в Україні.

Найвідоміша фабрика тролів працювала на «Агентство интернет- исследований» Пригожина, але це не єдина така структура у РФ. Штучний інтелект спрощує та автоматизує генерування великої кількості контенту (коментарів), більш якісного і більш різноманітного.

Ігор Соловей
Ігор Соловей

«Наскільки це зараз інтегровано можна лише припускати з урахуванням розуміння того, які можливості створює ШІ. І чекати, поки хтось із середини цих структур вирішить розповісти про досвід (як це було з інтерв’ю колишніх співробітників фабрик тролів та журналістськими розслідуваннями). Імена ботів і тролів генеруються автоматично: саме тому серед них можна виділити групи одноманітних «онлайн-шопів» і «серафим іванових», – каже експерт.   

Російська присутність і активність у соцмережах є постійною. Але під певні «проєкти», каже пан Соловей, вони починають працювати більш інтенсивно. Зокрема з березня 2024-го стартувала велика хвиля однотипних коментарів на тему «Харків зливають», до травня також поступово зростала хвиля «нелегітимний Зеленський». Періодичні хвилі «Україна не може перемогти» / «З Росією треба якось домовлятись» / «Мир за будь-яку ціну». До внесення змін до українського законодавства про мобілізацію також прив’язана активізація антимобілізаційних коментарів і публікацій.

«Активність ботів і тролів узгоджена з поточними російським ІПСО і є їх частиною. На створення потрібного Кремлю інформаційного фону також працюють російські можновладці, політкоментатори і псевдоексперти, іноземні агенти впливу тощо, спам-розсилки, поширення чуток, а також – дії військових: активізація на різних напрямках, інтенсивність обстрілів тощо  – це все працює в комплексі».

Отже, масштаби великі.

«Проте назвати точне число активних профілів тролів і ботів неможливо. Та ж СБУ періодично звітує про викриття ботоферм на сотні чи тисячі акаунтів. Facebook регулярно закриває сторінки та акаунти ботів. Звичайний користувач може скаржитись на такі сторінки та профілі за порушення правил мережі. Але виявленням скоординованих мереж займаються самі соцмережі та інші урядові і неурядові структури, що спеціалізуються на інформаційній та кібербезпеці».

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (ЦСКІБ) спільно з Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) провів дослідження про російську рекламу у Facebook. Було виявлено та проаналізовано активність близько 600 сторінок, які поширювали дезінформацію.

«Всі вони заблоковані. Аналіз активності дозволив виявити ключові напрямки докладання зусиль росіян (реклама – це частина актуальних ІПСО, разом з коментарями ботів-тролів та іншими складовими). ЦЕДЕМ регулярно відправляє репорти Meta про шахрайські сторінки, сторінки з дезінформацією тощо. Їх блокують. Плюс ШІ Facebook вчиться автоматично видаляти такі сторінки: термін їх життя скоротився суттєво (з декількох діб до декількох годин, а то і менше)», – запевняє Ігор Соловей.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: