Аналітика

Російська пропаганда у Криму: як кремлівські медіа інтегрують півострів у політичний та культурний простір РФ

Навігація та корисні матеріали

Особливість кримського інформпростору в тому, що значна частина медіа, які нині працюють на російську воєнну пропаганду, були засновані та діяли ще до 2014 року, не приховуючи своєї промосковської орієнтації.

Наразі проросійські кримські медіа активно тиражують заяви російських чиновників, розповідають про вигадані «воєнні злочини української армії», а майбутнє визволення півострова від російської окупації називають «нападом України на Крим».

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізував з допомогою моніторингової системи Attack Index публікації у кримських прокремлівських медіа, опублікованих у січні 2023 року. Розповідаємо, як прокремлівські медіа у Криму борються за свідомість кримчан: дискредитують Україну та інтегрують півострів у політичний та культурний простір РФ.      

«Воєнні злочини» української армії  та «успіхи» російської армії  

Прокремлівські кримські медіа активно просувають новини про вигадані «успіхи» російської армії та начебто її «силу» і «непереможність».

На противагу меседжу про вигадані «успіхи» російської армії, українська армія в кримських пропагандистських медіа «скоює воєнні злочини». Зокрема, ЗСУ звинувачуються в «обстрілах цивільного населення» тимчасово окупованих територій, у публікаціях наголошується на кількостях загиблих від таких обстрілів.  

Окрім того, у проаналізованих матеріалах йдеться про «зберігання Києвом західної зброї в заборонених для цього місцях». Наприклад, у січні Сергій Наришкін, директор Служби зовнішньої розвідки Російської Федерації, звинуватив ЗСУ у «зберіганні зброї на АЕС».

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк спростував слова директора відомства, зазначивши, що «жодної зброї на «території АЕС» Україна ніколи не зберігала». До того ж українські атомні електростанції завжди відкрито для представників міжнародних інспекцій, зокрема МАГАТЕ. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Накопичувальний ефект або «сніжний ком» правди для путінізму

Натомість саме РФ захопила ЗАЕС і тримає там військових та навмисно вдається до неправдивих звинувачень України, щоб виправдати свої провокації.

«Україна створює провокації для РФ» 

Крім «недоброчесності» української армії, пропагандистські медіа у Криму звинувачують Україну у «постановках воєнних злочинів російської армії», аби начебто потім у такий спосіб «звинуватити РФ».   

«Напад України на Крим» 

Визволення Криму від російської окупації пропагандистські медіа називають «нападом України на Крим» та поширюють погрози російських чиновників у разі таких дій.

Окремої уваги заслуговують публікації, які намагаються інтегрувати Крим в політичний та культурний контекст РФ.

«Кримчани допомагають наблизити перемогу в СВО»

Ще однією провідною темою у кримських прокремлівських медіа є роль кримчан у допомозі проведенню так званої «спеціальної воєнної операції». Окремо популяризуються історії про кримчан як «військових героїв СВО».

Медійна «інтеграція» Криму в культурний контекст РФ

Прокремлівські кримські медіа активно просувають російські свята, як-от «День військової слави Росії», та «історичні річниці», які Кремль використовує для просування власних наративів. 

Спроби медійно «об’єднати та скооперувати» Крим, «ЛНР/ДНР» та інші тимчасово окуповані території України 

Кримські прокремлівські медіа також активно вписують в порядок денний  як частину «русского мира» території так званих «ЛНР/ДНР» і території України, тимчасово окуповані російською армією після повномасштабного вторгнення

Наприклад, розповідають про «успішні» приклади розвитку медицини на Донбасі для Криму та «нове життя» українців після переходу під російський контроль.

«Русофобська» політика України

Політика України проти Росії у прокремлівських кримських медіа зображується не як закономірна відповідь України на воєнні дії та злочини РФ на території України, а як «русофобська політика»

Такий меседж є небезпечним. Адже насаджує уявлення про те, що «кримчани будуть страждати у разі повернення до України». І у такий спосіб продовжує підтримувати вороже ставлення до України.  

Таким чином, аналіз показав, що абсолютна більшість публікацій медійного дискурсу Криму інтегровані в російський політичний та культурний простір. Кремль намагається викорінити будь-які зв’язки Криму з Україною, і використовує для цього  традиційні для себе методи: насилля, а також відверту брехню та маніпуляції своєї пропаганди.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Медіаверсія матеріалу на сайті 24 канал

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: