Навігація та корисні матеріали
7 лютого відбувся круглий стіл «Відновлення громад на звільнених територіях – виклики та перспективи». Організаторами виступили Центр стратегічних комунікацій разом з Центром близькосхідних досліджень.
Як пояснив експерт Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Максим Майоров, зараз Росія веде війну не лише у класичному прояві – силою зброї, але й силою слова.
Протиборство йде й в інформаційному вимірі. Російська пропаганда націлена як на окуповані території, так і на нещодавно визволені Силами оборони України. На Херсонщині вона грає на порівняні правого і лівого берегів Дніпра, намагається представити ситуацію у вигідному для себе світлі.
Херсон та інші населені пункти правобережжя після визволення потерпають від обстрілів більше, ніж було за окупації. Адже ЗСУ завдавали високоточні удари по військових об’єктах противника в той час, як росіяни нині цілеспрямовано тероризують обстрілами мирне населення. Таким чином, вони намагаються довести, що після повернення українського контролю людям стало жити гірше, а небезпеки вищі, ніж під їхньою владою.
Тривожні новини з фронту деморалізують українців з окупованих територій материкової України, але не кримчан.
«Все, що відбувається після 2022 року, дає мешканцям Криму надію, на противагу періоду між 2014 і 2022 роками, коли ситуація виглядала патовою. Кримчани, які чекають повернення України, менше реагують на ситуативну кризу на фронті, бо для них це вже не дно. Вони від емоційного дна відштовхнулися у 2022-му та балансують на середній глибині. В той час як для тимчасово окупованих територій материкової України поновлення російського наступу на Донбасі суб’єктивно сприймається як притиснення до дна, адже відсуває перспективу звільнення», – зауважив Максим Майоров.
Голова громадської організації «Нова генерація» Оксана Глєбушкіна зазначила, що зараз у Херсоні залишаються дві групи населення.
«Ті, хто не зміг виїхати (маломобільні, люди похилого віку і т.д.), та волонтери і активісти або люди, які виїхали у вересні та повернулися, як тільки зʼявилася можливість. Навколо ініціативних груп формуються цілі мережі. Цими горизонтальними звʼязками та новими неформальними лідерами нехтувати не можна. Питання безпеки – пріоритетне, але у Херсоні все ще є велика проблема з бомбосховищами».
Також вона наголосила на тому, що українці будуть ще довго оговтуватися від наслідків російської окупації — окупація залишила глибокі психологічні травми у людей.
«Мені здається, це буде травма поколінь – так само як після Другої світової та Голодомору люди не хотіли говорити про це. Ми не знаємо, скільки людей пішли на компроміси з собою».
Виконавчий директор Центру Близькосхідних досліджень Ігор Семиволос згадав про поїздку до Ізюма одразу після звільнення та розповів про нову ініціативу. «Ситуація там була дуже важка. Після цього ми почали розробляти мапу, яка пропонує алгоритм дій після звільнення. Найближчим часом ми її допрацюємо та представимо широкому загалу».
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки