Протидія російським гібридним загрозам: експертка Центру розповіла про досвід України у захисті демократичної стійкості

У листопаді керівниця напрямку аналітики даних Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ірина Субота долучилася до двох дискусій, що проходили у Будапешті  —  закритий воркшоп «Звичайні та гібридні військові загрози з боку Росії та Китаю  —  досвід прифронтових держав (дезінформація, гібридні загрози, військові вторгнення)» та публічна панельна дискусія «Китайські та російські гібридні загрози: демократична стійкість у прифронтових державах». Заходи були організовані незалежним інститутом політичних досліджень, аналізу та консалтингу Political Capital та Асоціацією сталої демократії (The Association for Sustainable Democracy) за підтримки Taipei Representative Office.

Представниця Центру розповіла про досвід України у протидії російським гібридним загрозам. 

«Не існує одного чи двох ефективних методів протидії гібридним, у тому числі інформаційним, загрозам. Протидія та превентивні заходи мають проводитися комплексно. В Україні є велика кількість організацій з інформаційної безпеки, які зосереджені як на одному методі у своїй діяльності, так і використовують кілька одразу. Наприклад, серед цих методів – факт-чекінг, позитивна наративізація, моніторинг і використання великих даних для виявлення інформаційних загроз, розробка інформаційної політики тощо. Сила цих установ і організацій у їх взаємодії та співпраці між собою для більш ефективних результатів»,  —  зазначила під час свого виступу Ірина Субота.

Крім того, експертка Центру відзначила кілька важливих елементів у побудові стійкості демократичних держав до гібридних загроз:

  • Розвивати та підтримувати культурний сектор власної держави. Культура – потужна зброя для ворога, якщо ми не маємо своєї культури, ми запозичуємо у ворога і маємо його прямий вплив.
  • Розвивати бренд країни та поширювати його серед закордонної аудиторії як превентивний захід. Імідж країни мають будувати не вороги, а насамперед сама країна. Україна має чудові приклади громадських і державних медіапроєктів, які розповідають світу про Україну. 
  • Інформувати закордонну аудиторію про те, що відбувається в країні (зокрема, у разі надзвичайних ситуацій). Проблема більшості західних ЗМІ не в тому, що вони підіграють пропаганді РФ, а в тому, що вони не знають, що відбувається в Україні насправді і як це правильно донести. Таким чином ми можемо йти на випередження, щоб не дати ворогу побудувати неправильний опис ситуації.
  • Підвищувати освітній рівень та рівень медіаграмотності суспільства. Зокрема, таким чином буде усунена загроза абсурдних фейків. Людина, яка має ґрунтовні базові знання від самого початку, не повірить у простий фейк або безглузде твердження. Тож маніпулювати в інформаційному середовищі ворогу стане складніше.
  • Розробити систему захисту інформації від гібридних та інформаційних загроз. Варто розуміти, що інформаційний простір повинен мати таку ж систему захисту, як і військова сфера, яка захищає територіально. Сьогодні таких інституцій на громадському та державному рівнях в Україні велика кількість і всі вони діють злагоджено.

Також під час обговорень власним досвідом поділилися колеги з Грузії, Фінляндії, Угорщини та Тайваню. Обидва заходи були спрямовані на виявленні спільних і відмінних тактик російських та китайських гібридних загроз щодо демократичних держав та пошук ефективних шляхів їхній протидії для захисту демократії.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Total
0
Shares

Пов'язані статті