Аналітика

Популяризація «вагнерівців» та знецінення ЗСУ: нові тенденції білоруської пропаганди

Навігація та корисні матеріали

У перший тиждень 2023 року в структурі білоруської пропаганди багато чого змінилося. Насамперед, з технічного боку. Відбулося помітне розмежування: інформаційне агентство БелТА значно скоротило свою «ідеологічну» складову. Тобто більшу частину оціночних суджень, думок експертів тощо, зі стрічки прибрали, вона стала сухішою і нейтральнішою, хоча, як і раніше, звичайно, страждає певною однобокістю, особливо щодо України.

У свою чергу президентська газета «СБ. Білорусь сьогодні» та білоруські телеканали стали більш емоційними, ідеологічно орієнтованішими, більш активно відстоюють російську позицію і навіть, можна сказати, російське бачення світу. Деколи навіть не відразу зрозуміло, що перед тобою білоруське ЗМІ.

Складається враження, що «СБ. Білорусь сьогодні» очолює людина взірця «класичного» СРСР. Якщо ще місяць тому президентська газета намагалася доносити якісь сучасні наративи, то тепер вона транслює суто прокремлівські меседжі:

Американський політик: «Західний імперіалізм впаде після нищівної поразки США в Україні».

«Західний імперіалізм впаде, коли обрушиться цінність долара, США, НАТО та маріонетковий нацистський уряд України зазнає рішучої поразки на полі бою. Санкції Вашингтона обернуться падінням нашої економіки», – висловив свою думку Джеффрі Янг.

Що ж до контенту, то з першого тижня нового року білоруські держЗМІ намагалися переконати своїх читачів і глядачів у тому, як добре жити в Білорусі. Але з деякими новими відтінками, мовляв, це не лише велике щастя, а ще й відповідальність.

Загалом у пропагандистському просторі тиждень був спокійним, допоки Олександр Лукашенко не вирушив з візитом до російських військових. Тут уже пропагандисти перестаралися: вони подали інформацію так, наче російські військові вважають Лукашенка (а не Путіна) своїм головнокомандувачем.

«Товариш Головнокомандувач Збройних Сил Республіки Білорусь, з’єднання Збройних Сил Російської Федерації спільно з підрозділами Збройних Сил Республіки Білорусь на полігонах Республіки Білорусь провели навчання, командно-штабні тренування в рамках проведення тренувань союзних сил», – доповів Президенту Білорусі Олександру Лукашенку представник російських Збройних Сил.

«На даному етапі підрозділи Збройних Сил Російської Федерації готові до виконання завдань із призначення. Хотілося б подякувати вам особисто за надану допомогу у розгортанні, надання допомоги у забезпеченні в частині заходів щодо підготовки особового складу», – додав він.

«Спільну справу робимо», – наголосив Олександр Лукашенко.

Ну і звичайно, всі ці заяви супроводжувалися чисельною кількістю фото- та відеоматеріалів. Очевидно, що з ними пропагандисти теж явно «переборщили», кілька разів дублюючи одне й те саме.

Особливістю останнього тижня стало відчуття, що у білоруської пропаганди стрімко «запалало» щодо успіхів українських військових. Суттєво зросла кількість як відеопублікацій, що принижують та відверто знущаються над ЗСУ, так і знецінення України в цілому у різних сферах її життя. Варто зауважити, що раніше такого не було – це нова тенденція останніх тижнів.

У Києві контролер побив російськомовну дівчину

Російські воїни шлють барвисті вогні для ЗСУ на свята

Київські депутати плюють та погрожують місцевим поліцейським

Український броньований ЛЕВ потонув у багнюці

Розбита в мотлох польська 155-мм САУ Krab

Пригожин подарував кувалду бійцям Вагнера

Останнє посилання, до речі, відображає ще один новий тренд: особисто Євген Пригожин та ПВК «Вагнер» щільно «прописалися» у новинах білоруських держЗМІ. До того ж медіа в своїх публікаціях старанно уникають як негативу, що пов’язаний з «вагнерівцями», так і вцілому будь-якої оцінки їхніх дій. Пригожину та бійцям «Вагнера» створюють імідж «простих, рішучих хлопців», які захищають інтереси Росії у боротьбі з «бандерівцями та НАТО».

Загалом, це досить дивно – бачити, як у білоруських державних медіа буквально рекламується ПВК «Вагнер» та його «творець». Знаючи, як влаштовані та працюють внутрішні механізми білоруських держЗМІ, можна зробити лише один висновок: команда на популяризацію «Вагнера» була поставлена Мінськом прямо і сформульована максимально чітко.

Важливо також зазначити, що у білоруській пропаганді останніх тижнів спостерігається ще один тренд: «борці з нацизмом в Україні» – це конкретні особи (незважаючи на те, що часто вони приховують свої обличчя за балаклавами). Тобто «добро», у розумінні пропагандистів, має реальне лице. Мерзотні харі Пригожина чи його зеків навіть не намагаються заретушувати.

А ось щодо ЗСУ докладається максимум зусиль для їх знеособлення – з метою створення в потенційного читача белЗМІ підсвідомого враження, що українці (та їх союзники) – це безлике абсолютне зло, проти якого борються «живі» люди.

Винятків небагато, але вони є, щоправда, знову ж таки, з вигідним пропагандистам фокусом. Нещодавно на одному з Telegram-каналів виклали відео допиту «українського шпигуна» – «корегувальника вогню по російських позиціях», який був затриманий на окупованій українській території.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: