Навігація та корисні матеріали
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Польща є незмінним союзником України у підтримці й допомозі на всіх рівнях. Та якою є позиція Польщі в інформаційному полі щодо України та війни? Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки дослідив медіаландшафт польських онлайн-медіа за червень та липень.
Методологія: з допомогою машинного навчання зібрано та проаналізовано публікації, що містять згадки про Україну та/або війну в Україні, в онлайн-ЗМІ Польщі.
Польща досить активно висвітлює питання війни в Україні у власному інформаційному просторі, а з середини липня навіть має тенденцію до зростання кількості публікацій у медіа. Це пов’язано, насамперед, географічною близькістю до воєнних подій та дипломатичним спрямуванням Польщі на допомогу Україні. Крім того, РФ веде свою інформаційну війну проти Польщі, погрожуючи нападом та намагаючись розсварити з Україною, через що увага Польщі до України та війни унаслідок цього також збільшується.
Тема економіки є трендовою серед публікацій, а ось питання євроінтеграції України висвітлюється у меншій мірі, але все ж залишається поширеним у польських онлайн-медіа.
Натомість кількість публікацій щодо санкцій поступово зменшується, а більшого висвітлення отримують теми культури, завдяки нейтральним матеріалам, теми вступу України до НАТО та теми продовольчої кризи. До речі, тема продовольчої кризи зросла не лише у загальному кількісному представленні, але й збільшилася частка позитивної тональності новин на цю тему. Причиною цьому може бути поява новин про зернову угоду та заяви української влади про можливість відновлення роботи портів.
Найменше у липні присвячено публікацій військовій допомозі Україні, але разом з тим помічено збільшення частки позитивних публікацій щодо цієї теми. Зокрема це пов’язано з новиною про новий пакет військової допомоги США Україні.
Війна, конфлікт, агресія чи «спеціальна воєнна операція»?
Польські медіа з більшою чи меншою активністю вживають «війна», «агресія», «конфлікт» на позначення війни РФ проти України.
«Спеціальна воєнна операція» — термін, вигаданий російською пропагандою для виправдання власних злочинів проти України теж трапляється у незначній кількості у матеріалах польських медіа, але переважно у цитатах російських чиновників або з приміткою «так звана».
Крім того, деякі польські медіа вживають вислів «війна Путіна» (а також такі її варіації як «путінська агресія», «вторгнення Путіна») на позначення війни РФ проти України. Проте такий термін не надто поширений.
Польські ЗМІ майже не використовують термін «українська криза» щодо російсько-української війни. Якщо такі випадки і помічені, то вони не становлять загальну тенденцію.
Україна та РФ: про кого пишуть активніше?
Серед українських чиновників найбільшу кількість згадок у польських медіа має Президент України Володимир Зеленський. Лише час від часу трапляються згадки про інших представників Офісу Президента. Зокрема у червні-липні було відзначено прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та заступника керівника ОП Кирила Тимошенка. Серед голів обласних державних адміністрацій у польських медіа у червні-липні виявлено згадку лише про Павла Кириленка, голову Донецької ОДА. Проте появи усіх їхніх згадок, окрім Володимира Зеленського, у польських онлайн-медіа пов’язані з певними резонансними подіями або зазначаються у контексті міжнародних заходів.
Наприклад, Денис Шмигаль згадується у контексті презентації карти з пропозиціями для відновлення зруйнованих регіонів України на конференції в Лугано, Кирило Тимошенко — у контексті російського обстрілу торгового центру у Кременчуці, а Андрій Мельник та Дмитро Кулеба — у контексті скандалу навколо інтерв’ю посла України в Німеччині німецькому виданню, зокрема, його заявою щодо Степана Бандери.
Проте порівняно з представниками РФ українська офіційна позиція представляється рідше у польських онлайн-медіа. Лише кількість згадок про Владіміра Путіна більша майже на 4,5 тисяч ніж про Володимира Зеленського у період з 17 червня до 10 липня.
Однією із основних причин появи згадок про представників РФ у польському медіасередовищі стають їхні резонансні заяви-залякування. Наприклад, Дмітрій Мєдвєдєв, який має невелику кількість згадок загалом, з’являється у польських медіа у контексті його погрози «третьою світовою війною» Литві через блокування транзиту в Калінінградську область.
Що пишуть польські онлайн-медіа про Україну та повномасштабне вторгнення РФ?
Польські онлайн-медіа більше акцентують увагу на політичних та міжнародних питаннях війни РФ проти України, а також ролі Європи та США у допомозі Україні. Загалом Польща висловлює велику підтримку Україні і в інформаційному середовищі. Зокрема у польських медіаповідомленнях Україна зображується як невід’ємна частина європейського світу, а також лунають заклики про надання більшої кількості зброї.
Проте аналіз ключових меседжів показує також Польщу як ще одного безпосереднього гравця цієї війни. Це пояснюється тим, що російська пропаганда прицільно атакує Польщу, погрожуючи їй нападом та намагаючись медіаманіпуляціями розсварити Польщу та Україну. Тож у польських онлайн-медіа простежуються публікації, що визнають ворожість РФ до Польщі, неприпустимість потрапляння «руского міра» на терени держави і про захист власної території від РФ.
Росія у польських публікаціях часто описується як «найбільша загроза» та стоїть поруч з такими уточненнями як «акт ворожості з боку Росії» або «російське варварство». Тематично про РФ пишуть у контексті її поразок, невтішних прогнозів для неї у війні проти України та у контексті її воєнних злочинів.