Аналітика

Орбан знову переміг на виборах в Угорщині: що це означає для України

Навігація та корисні матеріали

У неділю, 3 квітня на парламентських виборах в Угорщині зі значним відривом виграла провладна партія Фідес. Це загалом п’ята і четверта поспіль перемога чинного прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який залишиться на займаній посаді.

Відносини між Україною та Угорщиною не назвеш найтеплішими. З початку війни офіційний Будапешт з одного боку засуджує агресію Росії та приймає українських біженців, з іншого боку — блокує болючі для Кремля ініціативи. А український та угорський МЗС регулярно обмінюються різкими заявами. 

Пояснюємо, що значить для України зміцнення позицій Віктора Орбана в Угорщині.

Позиція Угорщини щодо російського вторгнення в Україну

Офіційний Будапешт засуджує російське вторгнення в Україну, але одразу додає, що не дозволить втягнути Угорщину у війну. Угорці відмовилися продавати та передавати Україні зброю, а також не дозволяють транзит своєю територією озброєння від союзників.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто виступив категорично проти закритого неба над Україною та введення в Україну миротворчої місії. Це, за його словами, може спричинити втягнення в конфлікт країн НАТО і Угорщини зокрема.

Позиція угорського уряду після виборів навряд чи кардинально зміниться, оскільки Будапешт дуже міцно підсів на енергетичну голку Росії: від дешевого газу до нафти та атомної енергетики.

Міцніші обійми Будапешта та Москви

Ще на початку березня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його країна не підтримає енергетичне ембарго Росії. За його словами, угорська економіка просто зупиниться без російських енергоресурсів. Постраждають і звичайні угорці, 90% з яких опалюють власні домівки російським газом.

Частка газу в енергетичному балансі Угорщини близько 40%. І весь цей газ — російський. Залежність від російської нафти дещо нижча, але все одно висока — понад ⅔ імпорту. Орбан і до виборів був не готовий жертвувати російськими енергоресурсами, а зараз після розгромної перемоги — і поготів. Понад те, співпраця між Кремлем та Будапештом може тільки посилюватися. Ізольованій Росії вкрай потрібно показати, що не весь світ проти неї.

Підніжки на шляху до ЄС та НАТО

За три тижні до російського вторгнення стало відомо, що Угорщина заблокувала приєднання України до кіберцентру при НАТО. І зробила це на фоні численних кібератак української інфраструктури російськими хакерами. Ще раніше Будапешт обіцяв всіляко блокувати євроатлантичні прагнення України після ухвалення у 2017 році закону «Про освіту», в якому нашим сусідам не сподобалася мовна норма.

Чого ж тоді чекати тепер, після того, як Віктор Орбан заявив, що йому на виборах довелося змагатися не лише з опонентами, але й українським президентом? Вже зараз відомо, що Угорщина є одним із противників швидкого руху України до членства в ЄС. І Віктор Орбан може використати цю карту на повну. Як і можливе зближення із НАТО, де всі рішення ухвалюються консенсусом.  

Загроза єдності позиції ЄС

Угорщина чи не єдина країна ЄС, яка заявила, що санкції проти Росії не матимуть належного ефекту для завершення війни і боляче вдарять по самому Євросоюзу. З такою заявою на початку березня виступив керівник адміністрації прем’єр-міністра Угорщини Гергей Гуйяш. Подібна позиція вкупі з відмовою надавати допомогу Україні вже викликала критику в сусідній Польщі та Чехії.

Ще одна лінія розколу може пройти в газовому питанні, де Будапешт цілковито залежить від Москви. Росія хоче перевести газові контракти на рублі. Країни Балтії на такий шантаж відреагували категорично — повністю відмовилися від експорту російського блакитного палива. Інші країни ЄС єдині в позиції щодо розрахунку доларами або євро як це прописано в довгострокових контрактах. Показовий приклад Словаччини, де міністр економіки допустив ймовірність розрахунку в рублях, однак пізніше прем’єр-міністр країни заявив, що Братислава діятиме в унісон із ЄС.

А що Будапешт? Жодної офіційної позиції з цього життєво важливого для Угорщини питання. Це означає, що або вимога Путіна не поширюється на його друзів у Європі, або від Будапешта слід чекати удару по єдності позиції ЄС.

Гроші на українських біженців

Понад півмільйона українців виїхали у Європу через угорський кордон. Більше виїхало тільки в Польщі — понад 2 мільйони осіб. Угорська влада прагне отримати від Євросоюзу кошти для розміщення та забезпечення українських біженців. Але виникла проблема з підрахунком. 

Офіційний Будапешт наполягає, що Угорщина станом на кінець березня прийняла понад 540 тисяч українців, які тікають від війни. В Угорському Гельсінському комітеті кажуть, що ця цифра суттєво завищена, адже для багатьох українців Угорщина є транзитною країною. За місяць війни за захищеним статусом звернулося 80 тисяч українців. Тому поведінка Угорщини при спробі отримати додаткові кошти від ЄС викликає щонайменше питання: а що буде, якщо Європа не задовольнить повною мірою запит Будапешта?

Лейтмотивом нинішньої політики Угорщини є фраза «це не наша війна». Але в Будапешті мають пам’ятати, що їхні кордони непорушні лише тому, що українська армія зупиняє агресора на своїй землі. І що заводи можуть зупинятися не через заблоковане постачання газу, а тому, що їх розбомбили. А те, що холодно в будинках, то це не так і погано, бо вони принаймні не розбомблені.

Економічні преференції Росії для Угорщини є нічим іншим, як проявом старого імперського принципу «поділяй і володарюй». Будапешту варто зрозуміти, що Росію зручно і безпечно любити лише на безпечній відстані. Бо що таке смертельно тісні обійми Росії Угорщина добре знає. І навряд чи захоче повторення досвіду 1956 року.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: