Навіщо Москва оголосила в розшук президента Зеленського: дайджест пропаганди за 3-5 травня

Навігація та корисні матеріали

Кінець війни Росія бачить не в переговорах, а в капітуляції України. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 3-5 травня 2024 року.

  1. Офіс генпрокурора фіксує активізацію російських ІПСО
  2. МВС РФ і Путін заплутались в національності Зеленського
  3. У чому полягає «арештантська» логіка Москви
  4. Британська обласна «зрада» скасовується

Офіс генпрокурора фіксує активізацію російських ІПСО

3-го травня, на 800-й день повномасштабного вторгнення, Офіс генпрокурора України назвав маніпулятивним та нікчемним з юридичного погляду розслідування російських слідчих.

Напередодні російське видання «Коммерсант» повідомило, що отримало доступ до вибухотехнічної судової експертизи у кримінальній справі щодо підриву Керченського мосту у жовтні 2022 року. У публікації йдеться, що для диверсії застосували тверде ракетне паливо, заховане в рулони поліетиленової плівки. А детонатором був маленький вибуховий пристрій, який спрацював від сигналу GPS-навігатора. В організації та скоєнні теракту Москва звинувачує громадян РФ, Вірменії та України.

Серед інших і голову СБУ Василя Малюка, якого вже заочно арештувала та оголосила у міжнародний розшук. А у квітні навіть вигадала цілу інформаційну спецоперацію з нібито оскарження Малюком рішення про свій заочний арешт.

НАСПРАВДІ, у відповідь Офіс генпрокурора заявив, що фіксує значну активізацію інформаційно-психологічних операцій РФ, спрямованих на дискредитацію України на міжнародному рівні. Мета — зменшити обсяги міжнародної допомоги та відволікти увагу світового співтовариства від масових і спланованих воєнних злочинів, які ЗС РФ щодня вчиняють на території України. Крім того, відомство нагадує: 

– Ще одним прикладом дезінформації є спроба російських слідчих і пропагандистів перекласти на Україну відповідальність за теракт у «Крокус Сіті Холі».

 – Ворог сподівається, що ця брехня змусить світ забути про його понад 127 000 воєнних злочинів, задокументованих в Україні.

 – Human Rights Watch повідомили про вбивства щонайменше 15 українських військових при спробах здатися у полон – за останні 5 місяців.

 – Понад 20 країн світу вже проводять власні розслідування або збирають докази воєнних злочинів, які Росія чинить в Україні.

 – Міжнародний кримінальний суд вже видав чотири ордери на арешт: Путіна, Львової-Бєлової, Кобилаша та Соколова.

МВС РФ і Путін заплутались в національності Зеленського

У цьому ж контексті слід розглядати наступний крок Москви. МВС РФ послідовно оголосило в розшук низку колишніх і нинішніх осіб з-поміж військового і політичного керівництва України. Серед них і президент Зеленський. Цікаво, що у відповідній картці на сайті МВС РФ вказано, що за національністю він – українець.

НАСПРАВДІ, зважаючи на те, як в Росії активно заперечують існування українців як окремої національності, це виглядає щонайменше дивно. До того ж Путін неодноразово демонстративно вказував на те, що Зеленський за національністю єврей. І робив це ще до повномасштабного вторгнення. Наприклад, у червні 2021 року, коментуючи український законопроєкт про корінні народи, він заявив: «Сам Зеленський єврей за національністю».

У червні 2023 року він розповідав про своїх «друзів-євреїв, які вважають, що Зеленський — не єврей, це ганьба єврейського народу». У вересні 2023 року Путін говорив про українського президента: «етнічний єврей прикриває героїзацію нацизму»

У лютневому інтерв’ю Такеру Карлсону Путін, нагадаємо, розповідав, як говорив із Зеленським про «його батька, який воював із фашистами, з нацистами під час Другої світової війни». Загальновідомо, що Олександр Семенович Зеленський народився в 1947 році.

Нагадаємо, у листопаді 2022 року Первый канал фейканув про батька самого Путіна, якій буцімто загинув у боях за Невський п’ятачок під Ленінградом, тобто у період між 1941-м і 1943 роком (хоча він помер 2 серпня 1999 року). 

Виглядає, що рашизм досі не може визначитися, яке з двох питань єврейське чи українське першочергово потребує «остаточного вирішення».

У чому полягає «арештантська» логіка Москви

Прессекретар українського президента Сергій Никифоров, коментуючи оголошення Росією в розшук Зеленського, порадив МВС РФ «спочатку пошукати совість і здоровий глузд». МЗС України назвало це «свідченням відчаю російської державної машини та пропаганди, які не знають, який ще новинний привід вигадати для привернення уваги».

А від імені пропаганди виступив прокремлівський політолог Марков, який чесно визнав, що, навіть, його «логіки» бракує, аби зрозуміти, навіщо це було зроблено.

НАСПРАВДІ, логіку оголошення Росією в розшук Зеленського пояснив відомий український публіцист Віталій Портников. На його думку:

1. Росія таким чином намагається позбавити сенсу Саміт миру, який відбудеться у червні. Москва дає зрозуміти главам країн Глобального півдня, що будь-яка перспектива переговорів між нею та Києвом не має практичного виміру, доки на чолі України перебуває Зеленський.

2. Росія намагається загнати в глухий кут саму можливість будь-яких переговорів з Україною на тлі розмов про їхнє очікування. Тепер практично неможлива ситуація, за якої глави обох держав або їхні уповноважені представники зустрічаються на мирних переговорах.

3. Росія готується до подальшого поширення наративу про нібито нелегітимність української влади після завершення терміну президентських повноважень Зеленського.

4. Делегітимізація з боку РФ українського керівництва відбувається в рамках загальної делегітимізації української держави, яку Кремль не визнає за суверенну, і яка має бути ліквідована та приєднана до Росії.

5. Москва, цілком можливо, хоче легітимізувати свої спроби фізичної ліквідації Зеленського. Фіналізацію війни з Україною вона бачить не в переговорному процесі, а в прийнятті від неї капітуляції. У Кремлі впевнені, що її має підписувати людина, яка не має загальнонародного мандату на ухвалення рішень – наприклад, це може бути в.о. президента України. Після цього Москва спробує нав’язати країні маріонеткове керівництво, обране на фейкових виборах.

6. Фактично, це спроба повторити чеченський сценарій, коли перемир’я з Ічкерією було підписане після ліквідації президента Джохара Дудаєва. Це перемир’я дало можливість Росії підготуватися до нової війни з наступною ліквідацією державності Ічкерії і насадженням режиму Кадирова. Такий сценарій найближчими роками Росія хотіла б здійснити і в Україні. І для цього потрібна повна делегітимізація нинішньої української влади та демонстрація того, що Зеленський за жодних умов не буде учасником переговорів із Путіним.

7. «Тому зараз немає сенсу очікувати від Путіна навіть думки, що війна з Україною може завершитися за столом переговорів. Оголошення Зеленського в розшук підтверджує ці наміри Кремля», – пояснює Портников.

Британська обласна «зрада» скасовується

Після «зради» щодо скасування прав та свобод українців з’явилася нова. 

Ніби Велика Британія рекомендувала своїм громадянам уникати будь-яких поїздок на територію України, особливо за 50 км від кордону з Білоруссю.

Лондон НАСПРАВДІ оновив рекомендації для поїздок до України. Але в нових рекомендаціях він пом’якшив обмеження, а не зробив їх більш жорсткими.

Карта 1 – це старі обмеження, що діяли з січня 2024 року (внизу праворуч стоїть дата, January 2024, edition 11, тобто 11-те видання/оновлення).

Карта 2 – це нові обмеження, що діють з березня 2024 року.

У ній частина областей перейшла із червоної зони до жовтої. Якщо раніше в останню потрапляли лише чотири області, то зараз до них додалися ще чотири: Львівська, Волинська, Рівненська та Житомирська (за винятком тієї самої 50-км зони вздовж кордону з Білоруссю). Карта 2 вказана і в останньому оновленні на сайті британського МЗС. Тож нічого страшного не відбулося. 

Але декому захотілося хайпанути. Тож фільтруйте джерела, які розганяють «зраду», та зберігайте англійський спокій.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: