Навігація та корисні матеріали
Протягом понад десяти років агресії проти України Російська Федерація проводить інформаційні операції, які мають багатоканальний характер. Цим самим ворог прагне вплинути на всі групи українського суспільства: як на цивільне населення, так і на військовослужбовців Сил оборони України.
Одним із засобів впливу, на який роблять ставку російські спецслужби – це соціальні мережі, зокрема Telegram. Саме в Telegram російські пропагандисти та провокатори особливо активно поширюють антиукраїнські дезінформаційні наративи, відкрито або приховано залучають громадян України до диверсій, коригування ракетних ударів проти цивільної та військової інфраструктури та шпигунської діяльності проти Сил оборони України.
Для цього російські спецслужби вдаються, зокрема, до створення псевдоукраїнських каналів в Telegram. Наприклад, каналів, цільовою аудиторією якої є українські військовослужбовці. Такі псевдовійськові канали поширюють фейки й так звані «інсайди» з українських військових частин та навчальних закладів, приховано просувають російські пропагандистські тези. Здобувши певний ступінь довіри аудиторії, псевдовійськові канали займаються збором персональних даних самих військовослужбовців, а також конфіденційної та таємної інформації, що стосується оборони України. Кінцевим адресатом зібраних даних є розвідувальні органи РФ.
Одним із таких ворожих каналів Telegram є «НачШтабу». Вже встановлено, що він пов’язаний із військовою розвідкою РФ. Цей ресурс приховано та відкрито просуває російські пропагандистські повідомлення та веде шпигунську діяльність проти українських військовослужбовців.
З 18 червня 2018 року по сьогодні Telegram-канал «НачШтабу» під прикриттям нібито українського військового каналу, збирає дані, які є військовою таємницею. Зокрема, це стосується інформації про:
- місця дислокації військовослужбовців під час виконання бойових завдань;
- перебіг проведення операцій Сил оборони України;
- командний склад українських військових частин та військових навчальних закладів;
- місця влучань внаслідок російських ракетних ударів;
- збір та публікація військових документів або їхніх проєктів;
- морально-психологічний стан в українських військових частинах тощо.
Також Telegram-канал «НачШтабу» є активним поширювачем дезінформації, а саме в таких аспектах:
- просування антимобілізаційного наративу;
- активна публікація панічних повідомлень про перебіг бойових дій як на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, з метою дезорганізації Сил оборони України, так і надалі, з метою підриву морально-психологічного стану українських військових;
- публікація російських фейкових повідомлень та російського контенту. Реклама ворожих та анонімних Telegram-каналів.
- публікація псевдоінсайдів з українських військових частин, повідомлень про «всеохопний моральний занепад української армії», пов’язаний із нібито поширеними випадками злочинності та ганебної поведінки військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань;
- дискредитація українського військового командування всіх рівнів та політичного керівництва з метою зниження мотивації українських військовослужбовців захищати Україну та створення конфліктних ситуацій в середовищі українських військових.
Таким чином, Telegram-канал «НачШтабу» є одним з інструментів інформаційно-психологічних та розвідувальних операцій РФ.
Детальніше – в спільному дослідженні Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (ЦСКІБ), Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ та Головного управління комунікацій Збройних Сил України.