«На Кубані ніхто не казав нам: «Та то хохли». Усі казали: «То йдуть запорожці»

Навігація та корисні матеріали

5 вересня Центр стратегічних комунікацій разом з товариством ветеранів походів «Українського козацтва» по Кубані організував круглий стіл під назвою «Російсько-українська війна та козацтво».

«Рівно 230 років тому за новим стилем почалося історичне переселення Чорноморського козацького війська на Кубань. Ці переселенці, які були нащадками запорожців, стали предками кубанського козацького війська. З цієї нагоди ми вирішили зібрати ветеранів козацького руху та поговорити про зв’язки України з Кубанню», – заявив на початку круглого столу експерт Центру стратегічних комунікацій, модератор Максим Майоров. 

Ще одним ювілеєм, який став приводом для заходу, було 30-річчя акції Українського козацтва: кінного і пішого походу «Україна-Дон-Кубань», який проводили з нагоди тоді 200-річчя заснування кубанського козацтва.

Круглий стіл розпочався з відео, на якому козаки-учасники походу 1992 року згадували про те, як їх зустрічали в Краснодарському краї Росії, і як багато місцевих – нащадків переселенців з України – пам’ятали про своє коріння. 

«Мене вразило як нас там сприймали. Ми йшли у своїх українських козацьких одностроях. І жодного разу нам не казали: «Та то хохли». Особливо люди старшого віку одразу казали: «То йдуть запорожці», – згадав один з наймолодших тоді учасників походу Роман Артюх.

«На Кубані нас зустрічали з радістю та повагою. Мене вразило, що кубанські козаки не забули звичаї, традиції та українську мову», – додав походний осавул Олексій Невольниченко.

Представлене на круглому столі відео адресоване сучасним російським козакам і містить заклики не воювати з Україною.

Після цього учасники круглого столу перейшли до обговорення сучасних проблем. Як російський режим поставив на службу козаків та використовує їх у своїй несправедливій війні проти України?

«Якщо не можеш перемогти – треба очолити. Російська влада це зробила, створивши так звані «козацькі» формування в рамках збройних сил РФ. А ще один козацький полк на території Луганської області. Взагалі там служить тільки близько 30% власне козаків. Це структура суто збройних сил РФ, яка нічим не відрізняється від звичайних кадрових ЗС. Окрім вивіски там нічого козацькогго немає», – пояснив Роман Артюх, який є ветераном АТО, і сам безпосередньо стикався з ворогом.

Хоча Росія нині більш активно використовує козацький фактор у війні, Україна має великий невикористаний потенціал. З такою думкою погодилися усі учасники круглого столу.

«Почнем з того, що зараз козаки – це і є Україна. Це довели своїм життям і смертю численні доньки і сини цієї вже великої країни. Навіть козаки з Дону вже починають розуміти, що козацький осередок перемістився в Україну. Хоча він завжди там був – Запорозька Січ це один з головних центрів усього. Що би я хотів побажати: минулого року в Україні була проголошена підготовка до перепису. Але серед народів, якими можна себе ідентифікувати, немає  козаків. Виходить така несправедлива річ, що козацький народ позбавлений права називатися народом. Єдина країна, де козаків визнають окремим народом – це США. Поки більша частина козаків чомусь ототожнюють себе з Росією і сподіваються на появу якоїсь нової Росії, вірять, що у Кремль прийде новий «добрий цар», а козаки знову отримають привілеї. Цю тенденцію важко переламувати, але козацький визвольний рух набирає силу і вже є багато прихильників козацької державності. І ми маємо велику надію на перемогу України над агресором, а козаки та інші поневолені народи отримають свободу та незалежність», – виразив сподівання представник Козацького національно-визвольного руху і Ліги вільних націй В’ячеслав Дьомін, який нині проживає у США.

На завершення круглого столу один з засновників першого козацького земляцтва, учасник походу 1992 року, Вадим Задунайський звернувся до всіх козаків, які живуть на території РФ. 

«Я хотів би сказати російською козакам Дону, Кубані, Семиріччя, Амуру і всіх інших: «Вспомните, кто больше всего принес вам зла. Вспомните, кто использовал вас в своих геополитических интересах и лишал права быть хозяевами на своей земле. Зачем вы берете оружие и идете против нас? Одумайтесь, все те, кому есть чем думать. И бойтесь все те, кому нечем! Казаки, не берите в руки оружия и не воюйте против матери-Украины. Мы будем ее защищать!», – закликав він. 

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: