Новини

Московський патріарх оголосив агресію проти України «священною війною»

Навігація та корисні матеріали

Російська православна церква та її очільник патріарх Кирил (Володимир Гундяєв) бере активну участь в інформаційному супроводі агресивної війни Росії проти України. 

27 березня так званий соборний з’їзд організації «Всемирный русский народный собор» (ВРНС) затвердив «наказ» цієї організації під промовистою назвою «Настоящее и будущее русского мира».

У документі так звана СВО оголошена «священною війною» і «захистом» від Заходу, що «впав у сатанізм».

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пояснює, що означає цей «наказ».

Позиція ВРНС може вважатися де-факто позицією Російської православної церкви (РПЦ), адже очільником обох організацій є патріарх Кирил, а до керівних структур ВРНС входять вищі ієрархи РПЦ. ВРНС зареєстровано за адресою Данилова монастиря РПЦ у Москві, а «наказ» ВРНС оприлюднено на офіційному сайті Московської патріархії.

Таким чином московська патріархія наочно продемонструвала, що РПЦ та інші підконтрольні їй структури:

  • використовують наявні в них ресурси для виправдання агресії проти України та підготовки агресії проти інших держав, виправдовує та підтримує зазіхання Кремля та чужі території;
  • підводячи під виправдання агресії ідеологічну базу, роблять все можливе для мобілізації російського суспільства на ведення російсько-української війни та інших агресивних воєн у майбутньому.

Що стосується риторики «наказу», вона:

  • протиставляє росіян решті світу та закликає до конфронтації з ним у форматі «обложеної фортеці» і є притаманною для фундаменталістських тоталітарних сект; 
  • є відверто геноцидною: автори документа не визнають права українців на власну ідентичність та державу, відкрито закликають до її знищення

Таким чином РПЦ діє не як церква, а як структурний підрозділ російського уряду та співучасник агресивної війни проти України. РПЦ працює як мережева структура: пропагандою займаються не лише підконтрольні їй інформаційні структури (прес-служби, телеканали, інтернет-сайти). Просування наративів здійснюється на рівні окремих парафій та ідеологічної обробки окремих осіб.

Риторика московської патріархії є частиною бойової пропаганди, спрямованої на виправдання, раціоналізацію війни та геноциду, максимальну мобілізацію російського суспільства. Принаймні тієї його частини, яка ідентифікує себе з російським православ’ям.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: