Лукашенко погрожує відкрити «український фронт». Що це означає?

Лукашенко зробив агресивну заяву, яку можна вважати проголошенням офіційного військового союзу двох диктатур проти України.

Під час наради з силовиками в понеділок, 27 вересня, самопроголошений президент Білорусі анонсував відкриття «нового фронту» – з Україною. Він заявив, що Білорусь разом із Росією мають «вжити якихось дій» у відповідь на «розміщення баз США на території України». Ця агресивна заява є цілком безпідставною, оскільки жодних військових баз країн-членів НАТО на українській території поки немає. А тим більше, Україна не давала будь-яких приводів для білорусів, аби робити подібні випади.

На відміну від попередніх звичайних «жахалок», які Лукашенко полюбляє вживати у своїх промовах, остання була скоординована з Москвою. Кремлівський прессекретар Дмітрій Пєсков пізніше підтвердив, що тема потенційного розширення НАТО на територію України неодноразово обговорювалася між Путіним та Лукашенком, а для Москви таке розширення означатиме «перетин червоної лінії». І що Росія та Білорусь дійсно вживатимуть заходів для «забезпечення безпеки двох держав».

«…Найсумніше – це Україна. У нас відкривається новий, по-старому кажучи, фронт. Мало того, що туди побігли наші втікачі, – там створюються навчально-тренувальні табори у все більшій кількості, де навчають роботі по Білорусі, як кажуть спецслужби… Особливу увагу – українській ділянці [кордону] – що ми там будемо робити? … Бази США створюють в Україні. Ясно, що ми маємо на це реагувати. Ми з президентом Росії проводили і проводимо консультації з цього питання й домовилися, що там треба вживати якихось заходів. В іншому випадку ми завтра матимемо прямо на кордоні Білорусі та Росії неприйнятну для нас ситуацію, аж до розміщення ракет відповідної дальності. Ми на це не підписувались і допустити цього не можемо», – заявив ОлександрЛукашенко.

Деякі білоруські експерти не схильні сприймати буквально агресивну заяву Лукашенка, пояснюючи її суто політичними мотивами. Так, білоруський політичний аналітик Петро Кузнєцов бачить у цьому лише підвищення ставок у торгах із Заходом і вихід на новий рівень шантажу. На його думку, Лукашенку це потрібно для повернення до політики гойдалок між Сходом і Заходом та посилення позицій у протистоянні з Росією, яка наполягає на транзиті влади за її сценарієм.

«Тепер Лукашенко погрожує нарощуванням військової присутності на кордоні все з тією ж метою – змусити Захід говорити з ним. Мінськ піднімає ставки», – констатує експерт у своєму Telegram-каналі.

«Серйозну зміну в зовнішній політиці Білорусі» бачить у цій заяві білоруський політолог Валерій Карбалевич.

«Досі офіційний Мінськ зберігав нейтралітет у російсько-українському конфлікті. Тепер же Лукашенко заявив, що вони з Путіним обговорювали, як разом боротися з Україною. Фактично формується військово-політичний союз Білорусі та Росії проти України. Ні про який нейтралітет уже не йдеться», – сказав експерт у коментарі російському виданню «Независимая газета». 

Робиться це для того, щоб, по-перше, отримати російське сучасне озброєння під приводом ворожого оточення. По-друге, це поступка Путіну, вважає політолог. «Посилення російської військової присутності, переорієнтація білоруських експортних потоків на російські порти й поворот проти України – ціна, яку Лукашенко готовий платити за допомогу Москви», – вважає Карбалевич.

У той же час білоруський військовий експерт Єгор Лебедок вважає, що Росія прагнутиме розмістити на білорусько-українському кордоні свої комплекси ППО для запобігання політичним маневрам Лукашенка з Україною. Після чого стосунки між Україною й Білоруссю вже перестануть лежати суто в політичній площині, а перейдуть і у військову.

«Якщо раніше подібні заяви Лукашенка можна було б вважати блефом або своєрідною загрозою для того, щоб домогтися поступливості України по ряду питань (насамперед, із санкцій), то зараз я б сказав, що мова йде дійсно про переформатування білоруського оборонного простору за участю Росії з урахуванням можливої ​​протидії Україні. Звичайно, при розміщенні російських підрозділів на білорусько-українському кордоні Україні доведеться відповідати – що білоруська пропаганда буде підносити як агресивні дії «американських маріонеток» і використовувати це з метою більшого нарощування страху для обґрунтування утримання влади в Білорусі, а також в інтересах Росії», – вважає Лебедок.

Центр стратегічних комунікацій попросив прокоментувати заяву Лукашенка керівника аналітичного центру Belarus Security Blog Андрія Поротнікова.

«З боку Лукашенка це демонстрація лояльності Кремлю. Він торгується з Росією, щоб заручитися її підтримкою при проведенні транзиту влади за своїм сценарієм. А він хоче не тільки гарантій для себе та свого оточення, він хоче цілком і повністю зберегти в незайманому вигляді вибудувану ним політичну систему», – вважає експерт. 

На його думку, Лукашенко вважає, що Москва може гарантувати йому це. Тому він намагається вгадати бажання Кремля й віддати йому що-небудь не дуже потрібне, що не має для нього критично важливого значення. Наприклад, суверенний контроль над кордоном з Україною. Можливо, він вважає, що зможе потім переграти ситуацію й згорнути російську військову присутність, але він може сильно помилятися на цей рахунок. «У цій демонстрації лояльності Лукашенко може зайти дуже далеко, вийшовши за межі тільки вербальних інтервенцій», – сказав Поротніков Центру.

Підсумовуючи, слід зазначити, що Лукашенко затіяв ризиковану політичну гру: виходячи з інтересів збереження власної влади, він демонструє готовність обміняти частину суверенітету Білорусі (яку він сприймає як власне володіння) на політичні гарантії від Москви. Заради цього Лукашенко фактично відмовляється від нейтрального статусу в російсько-українському конфлікті, однозначно займаючи російську сторону й анонсуючи перетворення Білорусі на агресивний плацдарм наступу на Україну. 

Що в разі переходу від слів до дій загрожує серйозною ескалацією в Європі. Це робить самопроголошеного президента Білорусі не лише політичним ізгоєм, але й фактором військової небезпеки. 

Total
9
Shares

Пов'язані статті