Аналітика

Краматорська «Точка» російської пропаганди

Навігація та корисні матеріали

17 липня 1941 року нацисти розбомбили евакуаційний поїзд із Ленінграда на станції Личкове. Тоді було вбито 41 людину, у тому числі 28 дітей.

8 квітня 2022 року росіяни завдали ракетного удару по вокзалу в Краматорську, де в очікуванні евакуації перебувало майже 4 тисячі цивільних осіб, серед яких більшість — жінки та діти. Загинули 52 людей, з них п’ятеро – діти.

Різниця між німецькими нацистами і російськими «денацифікаторами» лише в одному: перші не приховували свого злочину.

МО РФ відразу ж заявило, що метою удару «київського режиму по вокзалу в Краматорську був зрив масового виїзду жителів із міста, щоб використати їх як «”живий щит” для оборони позицій ЗСУ, як і в багатьох інших населених пунктах України».

Українська влада одразу після нападу закликала мешканців Донбасу евакуюватись, а з початку квітня в її закликах все частіше стало з’являтись слово «негайно».

Віцепрем’єр-міністрерка Ірина Верещук буквально благала жителів Донецької та Луганської областей негайно евакуюватись: «Тому що потім люди будуть під вогнем… і припинити його буде практично неможливо». «Укрзалізниця» в свою чергу регулярно оголошує про додаткові евакуаційні потяги з Краматорська. 

І все це, на думку Москви, було заради того, щоб зібрати на вокзалі тисячі людей і використати їх як «живий щит для оборони позицій ЗСУ» на краматорському вокзалі?

Як відомо, «живі щити», починаючи з окупації Криму, регулярно використовують саме росіяни. В серпні 2014 року навіть сам Путін пояснив цю невигадливу цинічну тактику. Тепер росіяни намагаються «натягнути» її на українську армію. Але виходить дуже незграбно.

Російська пропаганда, коментуючи трагедію в Краматорську, створила кілька варіантів пояснень, щоб звинуватити Україну.

Перший: це свідома провокація та свідомий обстріл, тому били по скупченню людей, щоб в чергове демонізувати Росію перед Заходом.

Другий: на одній з ракет є напис «За детей», таким чином українці хотіли помститися за своїх дітей, але просто промахнулся і потрапили у вокзал. 

Третій: це взагалі був некондиційний боєприпас, спрямований на об’єкт російських військ, але він збився з курсу.

Четвертий: для більшої частини України жителі Краматорська, які у 2014 році, як і весь Донбас, голосували на референдумі за незалежність від Києва, – чужі, тому їх не шкода.

Після Бучі та Краматорська у Москві заявили: «Це тактика Києва – затягувати просування російських військ кривавими провокаціями».

Але просування цього наративу вкрай незграбне. Відразу ж після потрапляння «Точки У» в краматорський вокзал навіть не точковий, а поверховий аналіз подій довів, що росіяни інформаційно погано готуються до своїх повітряних атак.

Так, «РИА Новости» опублікували інформацію про вибух о 10:25, хоча перші повідомлення в чатах почали з’явилися лише через п’ять хвилин після цього. У Twitter повідомлення викладено через сервіс TweetDeck, який використовується для надсилання відкладених постів. Тобто, текст був готовий заздалегідь.

На Telegram-каналах одразу з’явилися стоп-кадри після ударів. Із підписами «работаем по скоплению боевиков ВСУ». Згодом ці дописи видалили, однак, як відомо, скріни не горять.

Коли стало зрозуміло, що у ситуації з Краматорськом на горизонті з’явится привид МН-17 з «птичкою, що впала за терикон», то одразу ж почалась операція з «ліквідації Точок У» з арсеналів російської армії. 

Москва заявила, що «київський режим вкинув в соцмережі фотографії «Точки-У», зроблені у лютому 2022 року на російсько-білоруському навчанні «Союзна рішучість-2022»

Підіграємо МО Росії і оприлюднимо один з таких «вкидів».

Після цього у російському військовому відомстві «відзначили, що на всіх опублікованих Києвом фотографіях з навчань «Союзна рішучість-2022» зображені не російські ракетні комплекси».

Оскільки в цих навчаннях окрім ЗС РФ брала участь лише білоруська армія, стає зрозумілим на кого росіяни перевели стрілки. На своїх «братів-союзників».

Виходить, що «рішучість» та «держава» у РФ та РБ – Союзні, спільні. Але «Точки», якими вбили дітей в Краматорську, – ні-ні, не російські!

Якщо повірити натякам Міноборони РФ, що Краматорськ обстріляли білоруси, тоді стають абсолютно зрозумілими слова Олександра Лукашенка «Коли вже ви нас вплутали у цю війну…, то на переговорах (між РФ і Україною – ред.), звісно, має прозвучати позиція Білорусі. Жодних сепаратних домовленостей за нашою спиною бути не може».

Тоді стає зрозумілим і дивне бажання голови МЗС РФ Сергія Лаврова залучити Білорусь в якості однієї з країн-гарантів безпеки України. 

Знаєте, коли Шерхан хоче комусь гарантувати безпеку це страшно, а коли Табакі – смішно.

Але залишимо їх у «джунглях» власних переконань і розчарувань і згадаємо кілька інших російських пропагандистських «хітів» останнього часу.

Альбертик з «России 24»

Беззаперечною телезіркою 8 квітня став манекен з «России 24» за допомогою якого в РФ хотіли «розвінчати українські пропагандистські фейки».

«Отак відбувається підготовка до театру – у прямому розумінні цього слова – воєнних дій в Україні. Як видно, зовсім нехитро: двоє людей у військовій формі ретельно обмотують манекен скотчем та, очевидно, збираються його видати за труп. Втім, це не дивно. Десятки фейків зі схожими манекенами регулярно з’являються в українських Telegram-каналах», урочисто повідомляє голос за кадром.

І тут раптом з’ясовується, що відео про те, як злі українці фабрикують фейки проти добрих росіян, насправді записано 20 березня у Всеволожську на зйомках серіалу на замовлення державного каналу. Другий режисер проекту Надія Колобаєва розповіла The Insider, що на кадрах показано процес підготовки до сцени, де персонаж повинен випадати з вікна на автомобіль. «Двоє людей у військовій формі» – це постановник трюків та його помічник.

Підмосковний Ескобар під «кришею» СБУ

Серед інших зірок російського фейкодрому нашу увагу привернув учасник підмосковної нарколабораторії, якою нібито курує СБУ. Він розповідає, як українці приїхали до РФ, як отримали реактиви та через інструкції у месенджері почали виробляти наркотики, які поширювали по всій Росії.

Нам одним здається, що з вигляду цього підмосковного «Ескобара», напрошується висновок, що якусь партію його продукції російські споживачі недоотримали?  

Нацистський борщ від МЗС РФ

А завершує наш хіт-парад спікер зовнішньополітичного відомства Російської Федерації Марія Захарова, яка пов’язала український борщ «з ксенофобією, нацизмом та екстремізмом у всіх видах».

Дивні вони все ж таки люди – росіяни. Така каша у них в голові через наш борщ. Кривава каша. 

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: