Аналітика

Ковалік, Хілалі та Хінкл: американські посіпаки Путіна на гастролях в ООН

Навігація та корисні матеріали

Третього липня на пресконференції в ООН, влаштованій Росією, виступили Джексон Хінкл (Jackson Hinkle), Ден Ковалік (Dan Kovalik) та Кріс Хелалі (Chris Helali), які «щойно відвідали Донбас» і розповіли про те, що побачили там. Москва, не чекаючи, негайно скористалася своїм місячним головуванням у Радбезі ООН для проведення пропагандистських вистав.

Перше, що треба зазначити: поїздка згаданих осіб на тимчасово окуповані території України відбулася в рамках «прес-туру іноземних журналістів», організованого російським виданням «Ваши новости» за сприяння віцеспікера Держдуми РФ Олександра Бабакова, федеральної агенції «Россотрудничество» та МЗС РФ. Пропагандистська мета «прес-туру» не приховувалася від самого початку. Наприклад, ось так 25 червня його анонсувала російська державна інформагенція ТАСС:

Кремлівська методичка

Отож, йдеться про чергову інформаційно-психологічну операцію, мета якої – поширити через майданчик ООН чергову порцію російської пропаганди. Саме так і сталося. Ось головні тези, озвучені підібраними спікерами:

– Люди на Донбасі почали шукати незалежності від України у відповідь на насильство з боку влади після перевороту 2014 року (Ковалік);

– Люди у Донецька і Луганська з 2014 року зазнавали терору з боку України, який замовчували західні медіа і політики, а у лютому 2022 року Київ готувався напасти на Донбас (Хелалі);

– Населення Донбасу, Запоріжжя і Криму категорично не бажає повернення України і дуже щасливе через прихід Росії (Ковалік);

– Росія швидкими темпами відновлює Донбас, зокрема Маріуполь, зруйнований війною і занедбаний в часи незалежності (Хінкл);

– Україна не шукає миру, а прагне подальшої ескалації (Хінкл);

– Україна не перемагає Росію, а використовує західну підтримку для того, щоб чинити терористичні акти (Хінкл);

– Україна атакує Запорізьку АЕС дронами і американськими ракетами, що може спровокувати ядерну катастрофу (Хінкл);

Вочевидь, ця прес-конференція, а також супутні заходи, є складовою ширшої інформаційно-психологічної операції Кремля, спрямованої на зрив дипломатичного процесу, запущеного Києвом під час Глобального саміту миру у Швейцарії. Мета Росії – показати, що Україна є агресором, якого слід примусити до миру на умовах Путіна. Для проведення цієї операції Москва використала своїх надійних і перевірених агентів впливу, з якими варто познайомитись ближче.

Балакучі голови Кремля

Те, що Джексон Хінкл із задоволенням позував із прапором бойовиків «Вагнер» під час «прес-туру», не випадково. Цей американський політичний коментатор з 2,6 мільйонами підписників у соцмережі Х (Twitter) позиціює себе «американським консервативним марксистом-леніністом», що б це не означало. Крім того, Хінкл – активний прихильник Кремля, який старанно поширює серед своєї аудиторії найабсурдніші російські фейки: про зв’язки ЗСУ з ІДІЛ; про те, що Олена Зеленська придбала розкішне авто за $4,8 млн; про те, що у Токіо на білборді транслюють гасло «Зупиніть війну, зупиніть Зеленського» і тому подібне.

До журналістики Хінкл не має жодного стосунку – це чергова балакуча голова, яка ретранслює кремлівські наративи, фігуруючи у російських ЗМІ то як «журналіст», то як «політолог», то як «активіст» залежно від потреб пропаганди.

Сумлінну працю Хінкла на ниві дезінформації у Кремлі помітили і оцінили: 27 лютого 2024 року він навіть пообідав з Сергієм Лавровим, про що з гордістю доповів у своєму твіттері, зазначивши, що він – «єдиний американець у Виконавчій раді Міжнародного руху русофілів». 

Не менш одіозним діячем є його співвітчизник Ден Ковалік, який позиціює себе правозахисником і «борцем за мир». Своєї проросійської орієнтації Ковалік не приховує: від самого початку повномасштабної війни він поширює наративи про «переворот на Майдані», про те, що «Крим зробив свій вибір на референдумі», що «НАТО спровокувало війну», а Україна «напала на Донбас» тощо. На початку вторгнення Ковалік дебютував на шпальтах Russia Today з колонкою під промовистим заголовком «Чому вторгнення Росії в Україну законне з точки зору міжнародного права».

До речі, з Хінклом Коваліка об’єднують спільні марксистсько-ленінські сентименти. Наприклад, під час «прес-туру» Ковалік сфотографувався в окупованому Луганську біля «будівлі парламенту», зазначивши, що «Ленін все ще стоїть на сторожі, і це трохи заспокоює моє змучене серце». 

Чи фотографувався біля луганського Леніна Крістофер Хелалі, не відомо. Зате відомо, що він є членом Комуністичної партії США. Щоправда, у твіттері Хелалі позиціонує себе лише «дослідником, геополітичним аналітиком, незалежним журналістом, вчителем і фермером». А ще – дописувачем Russia Today, іранського видання Press TV і китайського CGTN.

До виправдання російської агресії Хелалі підключився дуже оперативно. Вже 8 березня 2022 року він опублікував на шпальтах американського видання VTDigger колонку під заголовком «НАТО має бути ліквідоване, щоб принести мир до Європи», в якій міркував про «американсько-європейський імперіалізм», «українських неонацистів» тощо.

Втім, Кремль використовує Хелалі не лише як колумніста. Приміром, у лютому 2024 року Хелалі брав участь у прес-конференції, організованій постійним представництвом РФ при ООН у Нью-Йорку, з приводу Всесвітнього Фестивалю молоді у Сочі. 

Прес-конференція в ООН, 15 лютого 2024 року. Крістофер Хелалі – сидить по центру.

Подібних персонажів важко сприймати навсправжки, проте російська пропаганда бере не якістю, а кількістю. Балакучі голови Кремля генерують постійний фоновий шум, не переймаючись тим, що їхня політична заангажованість очевидна, репутація – підмочена, а кожний вкид оперативно спростовується. Така стратегія дезінформації є небезпечною, оскільки дозволяє Кремлю впливати принаймні на певні середовища західних суспільств. Особливо прикро, що ООН досі не створила дієвих механізмів, які б запобігали проведенню відверто пропагандистських заходів на такому високому міжнародному майданчику.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: