Навігація та корисні матеріали
В українському медіапросторі та соціальних мережах періодично точаться дискусії щодо доцільності використання коштів на різні потреби тилу. Громадяни України навіть виходять в містах на акції протесту проти надмірного використання грошей на витрати, які не пов’язані із забезпеченням українського війська та критичної цивільної інфраструктури. Це засвідчує зростання суспільного інтересу до використання податків і назагал – рівня відповідальності громадян за долю своєї держави.
Разом з тим періодично поширюються меседжі, що ремонт міжміських доріг, особливо у прифронтовій смузі, є недоцільним і навіть шкідливим. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки вирішив пояснити, чому насправді підтримка належного стану доріг є важливою в контексті оборони України.
- Дороги – це важливі стратегічні та логістичні об’єкти
Під час війни дороги використовуються не лише для пересування цивільних осіб та обігу товарів. Дороги є особливо важливими для переміщення Сил оборони України: особового складу, військової техніки та майна, критично необхідного для життя та бою. В умовах, коли вчасна доставка підкріплень на лінію фронту та засобів ураження є критично нагальною – підтримка якісного стану доріг є запорукою перемоги України. Коли час на війні працює проти нас, хороші дороги допомагають його економити.
- Хороші дороги рятують українців
Ключовою умовою виживання поранених українських солдатів є вчасна евакуація з поля бою і доставка до медичних закладів, розташованих в порівняно безпечній зоні. У районах активних бойових дій шляхи евакуації вщент розбиті й знаходяться під постійними обстрілами, через що втрачаються безціні хвилини шансу на порятунок та життя. А у випадку критичного стану доріг і на подальшому більш безпечному відрізку, час на медичну евакуацію знову збільшується, а в разі тяжких поранень українські воїни можуть не вижити, якщо їм вчасно не надати кваліфіковану медичну допомогу.
Крім того, якісні дороги полегшують і пришвидшують евакуацію цивільних громадян із небезпечних прифронтових районів. Це дозволяє максимально швидко залишити район бойових дій і не наражати на більший ризик життя та здоров’я евакуйованих, а також волонтерів та поліцейських з евакуаційних груп.
- Погані дороги = зламана техніка
Велику частину автопарку Сил оборони України складає колісна техніка, зокрема легкові автомобілі. Вони мають властивість ламатись. І не лише в результаті бойових дій і обстрілів росіянами. Погані дороги також виводять з ладу техніку, що зменшує боєздатність українських підрозділів. Українським солдатам доводиться постійно ремонтувати ті чи інші одиниці автотехніки як своїми зусиллями, так і за допомогою волонтерів і небайдужих громадян України. На це йдуть великі кошти. А покращення стану доріг дозволить спрямувати волонтерські збори більше на технологічні інновації, які сприяють бойовій роботі Сил оборони України.
- Чи не ризиковано ремонтувати дороги в прифронтовій смузі?
Війна – це, на жаль, завжди ризик, і ситуація на лінії бойового зіткнення змінюється постійно. Щойно відремонтовані дороги можуть обстрілюватись, а по деяких завжди намагатимуться наступати російські війська. Саме для того, щоб запобігти будь-якому прориву росіян, Україна постійно звертається до іноземних партнерів із закликом надати всю можливу зброю, військову техніку та боєприпаси, щоб стримати ворога, придушити його вогневі засоби та перейти у контрнаступ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому Заходу потрібно активізувати допомогу Україні?
Зрештою, Сили оборони України за час повномасштабного вторгнення неодноразово демонстрували вміння як будувати укріплення й інженерні загородження, щоб оборонятись, стримати й зупинити російський наступ, так і руйнувати дороги та мости на окупованих росіянами територіях, тим самим порушуючи логістику ворога, щоб згодом визволити ці території (саме так відбувалося у 2022 році). І потрібно зазначити, що одразу після деокупації тих чи інших територій українські солдати одразу відновлювали знищені комунікації для подальшого ефективного ведення бойових дій. І тут не може бути жодних заперечень, бо це воєнна необхідність.
Підсумовуючи, слід ще раз відзначити зростання рівня відповідальності українських громадян за долю країни під час війни. Українці мають знати, за що вони платять податки. Проте громадянам України варто також пам’ятати, що успіх ведення бойових дій залежить від величезної кількості факторів, часом неочевидних, на перший погляд. І в цьому плані не варто ставити питання «або укріплення, або дороги». Правильніше говорити «і укріплення, і дороги, і зброя…».